SEO için Google Trends Nasıl Kullanılır?

SEO için Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends, markaların bilinçli kararlar almasına, yaklaşımlarını hassaslaştırmasına ve rakiplerine karşı üstünlük sağlamasına yardımcı olmak için veriye dayalı analizleri kullanan, Google tarafından sunulan ücretsiz bir platformdur. Dinamik küresel pazarlara ayak uydurmaya çalışırken kuruluşunuzun en iyi araçtır. İşletmenizi büyütmek amacıyla SEO için Google Trends’i nasıl kullanabileceğinize ilişkin 8 önemli ipucunu öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

İşletmenize uyum sağlama ve yenilik yapma konusunda daha güçlü bir şans vermek için müşteri davranışındaki, satın alma modellerindeki, küresel ve yerel pazarlardaki ve diğer bağımsız faktörlerdeki değişen eğilimleri takip etmelisiniz. Yeni analizler bulmak için yalnızca Google Trends gibi güçlü bir araca değil, aynı zamanda projenizi geliştirirken bu analizleri kullanmanıza yardımcı olacak bir stratejik yaklaşıma ve veri uzmanına da ihtiyacınız var.

Google Trends, arama dünyasındaki gelişmeler hakkında size anında ayrıntılı bir rapor sunan son derece uzmanlaşmış bir araçtır. Müşterilerinizin hangi arama terimlerini kullandığını, ne sıklıkta arama yaptıklarını gösterir ve bunu Google’daki diğer tüm aramalarla karşılaştırır. Aynı zamanda coğrafi arama alanınızdaki mevcut trendlere işaret eder ve hem mevcut hem de gelecekteki arama modellerine ilişkin bir fikir verir; bunların zaman içinde ve farklı alanlarda nasıl değiştiğini gösterir.

Dekorasyon veya çiçek gibi sezon dışı ve sezon içi bir işletme yürüttüğünüzü varsayalım. SEO için Google Trends’i kullanmak, tüm bu süreçte gözden kaçırmış olabileceğiniz kritik faktörleri belirlemenize yardımcı olur. Örneğin, müşteri davranışındaki değişimin tam zamanını belirlemenize yardımcı olur ve insanların davranışlarının nasıl değiştiğini gösterir.

Çoğu kullanıcı Google Trends’in karmaşık olduğunu düşündüğü için uzak duruyor. Ancak güçlü Google Trends platformu son derece sezgiseldir ve kullanımı tamamen ücretsizdir. Tek yapmanız gereken bir anahtar kelime yazmak ve gerekli veri noktalarını elde etmek için filtreleri ve ayarları değiştirmek. Daha derin bir anlayış için değiştirebileceğiniz ayarlar arasında dönem , konum ve alan adı (haberler, YouTube, alışveriş vb.) yer alır.

İşletmenize ve büyüme hedeflerinize bağlı olarak SEO için Google Trends’i kullanmanın birçok yolu vardır. İşletmenizin SEO planına stratejik bir yaklaşım uyguladığınızdan emin olun veya en azından bunu sizin için yapması için bir SEO uzmanına danışın. İşte hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak birkaç stratejik adım.

1. Nişinizi bulun

Bir niş bulmak, doğru kitleyi hedeflemenin ilk adımıdır.

Pazar araştırmanızı ve iş deneyiminizi kullanarak hedef kitlenizle alakalı olacak konuları belirleyip not ederek başlayın. Ardından, arama terimlerinin birbirleriyle nasıl performans gösterdiğini kontrol etmek için Google Trends’i kullanın.

Örneğin bir giyim şirketi kurduğunuzu varsayalım. İletişim stratejinizi uygulamadan önce insanların yaptığı arama türlerini bildiğinizden emin olun. İstikrarlı büyüyen niş alanları arayın, ancak pazara yeni girenleri ve rakipleri de gözden kaçırmadığınızdan emin olun.

Çoğu işletmenin kullandığı yöntemlerden biri, hızlı kar elde etmek için hızla büyüyen konuları değerlendirmektir. Bu, işinizin ilerlemesine yardımcı olsa da, kalıcılıkları garanti edilmez. Yaklaşımınızı değiştirmek ve pazar fırsatlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bu bilgileri kullanın.

2. İlgili anahtar kelimeleri bulun

Bazen yalnızca manuel arama girişi kullanarak insanların tam olarak ne aradığını bulmak zor olabilir. Buna yardımcı olmak için Google Trendler, müşterileri için SEO stratejileri planlayan pazarlama firmaları için kullanışlı bir özellik olan trendlerle ilgili anahtar kelimeler sunar.

Orijinal aramanıza dayalı olarak popülerliğe ve arama hacmi artışına göre sıralanmış ek alakalı anahtar kelimeleri ve arama terimlerini gösterir. IPL sezonu boyunca trendleri aradığınızı varsayalım. Rishabh Pant trend konu gibi görünüyor.

Bu arama terimini kullandığınızda, Google Trendler size bu aramayla ilgili, aramanızı daraltabilecek veya bakış açınızı genişletebilecek çeşitli arama terimleri ve anahtar kelimeler de verir.

3. Çıkış yapan’ anahtar kelimeleri bulun

Bazen Google Trends, yüzdesel bir artış yerine %5.000’in üzerinde bir artışa işaret eden “Çıkış”ı gösteriyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünde bu terimin kullanıldığını görebilirsiniz. SEO uzmanları, düşük rekabet nedeniyle çıkış terimlerine değer veriyor ve potansiyel olarak hızlı bir şekilde Google’da üst sıralarda yer almayı garantiliyor.

Bu, şu anda bu terimleri kullanarak içerik oluşturup yayınlayabilirseniz içeriğinizin arama sonuçlarının ilk sayfasına çıkma olasılığının daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Çıkış yapan anahtar kelimelerin bu kadar iyi çalışmasının nedeni, bu anahtar kelimelerin henüz rekabette sayılmamasıdır. Bu size ilk hamle avantajını sağlar ve bu anahtar kelimeden yararlanmayı seçerseniz, başka hiç kimse bu anahtar kelimelerden yararlanma şansı bulamadan kendinizi Google’ın arama sonuçlarının ilk sayfasında bulabilirsiniz.

gogle trends

Yukarıdaki grafikte popüler video oyunundan uyarlanan Fallout dizisine gösterilen ilgiyi görebilirsiniz. Programla ilgili aramalardaki ani artışı gösteren, sonda yükselen dik noktalı çizgiye dikkat edin. Çoğu zaman işletmeler ve markalar, sosyal medya platformlarında belirli terimlerin trend olmasını sağlamak için halkla ilişkiler ve hedefli pazarlama kampanyalarını kullanır.

Sonuç olarak, Fallout örneğinde görüldüğü gibi, bu terimlere yönelik aramalar da artıyor ve bu da daha fazla iş farkındalığı ve olası satış yaratmayla sonuçlanıyor. Bu yararlı olsa da işler hızla değişiyor. Çıkışlar genellikle kısa bir süre için trend olmaları amaçlandığından, yükseldikçe hızla yok olan geçici modalardır. Dolayısıyla, bunlardan yararlanmayı planlıyorsanız, bunu trendin hala sıcak olduğu anda yaptığınızdan emin olun.

4. Rakiplerinizi tanıyın

Rakiplerinizin yaptıklarına dayanarak işletmeniz için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmek her zaman önemlidir. Google Trendler’de fast food araması yaptığınızda ilgili konuların Domino’s, Burger King ve diğer devler olduğunu göreceksiniz.

Büyük bir fast food şirketinin Hindistan pazarına girdiğini varsayalım. Geçmişine göre, kaliteli yemekleri ve porsiyonları nedeniyle diğer pazarlar onu beğendi. Ancak gıda kalitesinde bir değişiklik olmamasına rağmen satışlar düşmüş olabilir.

Google Trends raporlarını incelediğinizde diğer fast food şirketlerinin promosyonlar, teklifler ve bedava hediyeler sayesinde daha başarılı olduğunu görebilirsiniz. Fast-food devi bu öngörüyü kullanarak yemeğin kalitesinden birkaç taviz verebilir ve menü fiyatlarını düşürerek kar marjlarını artırabilir.

5. Blog ve video içeriğiyle ilgili konuları bulun

Google Trends’in kullanıcı arayüzünde, üzerinde çalıştığınız konuyla ilgili konuları bulmanıza yardımcı olabilecek ilgili konular bölümü de vardır.

Konsept, ilgili sorgularla aynıdır ancak belirli bir arama terimiyle ilgili kelimeleri aramak yerine, üzerinde çalışmakta olduğunuz terimle ilgili daha geniş konuları bulur. Bu, işletmelerin sosyal medya planlarını oluşturmalarına, YouTube kanallarını doldurmalarına veya ele aldıkları konuların kalitesini artırmalarına yardımcı olabilir. Göreceğiniz liste, Google’ın aradığınız terimle ilgili olduğuna inandığı tüm konuları içerir.

6. YouTube videoları için anahtar kelimeler bulun

İnsanlar farklı platformları farklı amaçlar için kullanıyor. Google’da popüler bir arama terimi YouTube’da o kadar popüler olmayabilir.

Örneğin, Google‘da Python ile ilgili genel bir sorgu arayabilirsiniz. Ancak YouTube’da bir eğitim arama olasılığınız daha yüksektir. Bu nedenle, iş alanınıza ve yaptığınız içerik türüne bağlı olarak, her iki platform hakkında daha derin bir anlayışa sahip olmanıza yardımcı olur; özellikle de içeriğinizi metin ve resim tabanlı içerikten videoyu da içerecek şekilde çeşitlendirmeyi planlıyorsanız.

7. Yerel arama trendlerini belirleyin

Bir kitap şirketi işlettiğinizi varsayalım. Trend haritası size Arundhati Roy’un kitaplarına olan talebin Hindistan’ın geri kalanına kıyasla bir eyalette iki katına çıktığını gösterecek. Başka bir eyalette Jeffrey Archer kitaplarına olan talep artmış olabilir.

İşletmeler, Google Trends’in oluşturduğu bu analizleri kullanarak, özel olarak kimseyi hedeflemeyen genel satış planı yerine, her bölge için özelleştirilmiş pazarlama kampanyaları oluşturabilir.

Tekliflerinizi ve promosyonlarınızı trend olan kullanıcı davranışına göre de özelleştirebilirsiniz. Ayrıca müşteri davranışını anlamak, işletmelerin veriye dayalı araştırmalara dayalı olarak yeni pazarlara açılmasına yardımcı olabilir.

Nasıl başlanır?

SEO için Google Trends‘i kullanmak, çevrimiçi işletmeniz için oyunun kurallarını değiştirebilir. İhtiyacınız olan şey, sizi tuzaklara karşı yönlendirecek, değişen trendleri sürekli gözlemleyecek ve işletmenizin değişen trendlerle birlikte gelişmesine yardımcı olacak bir uzmandır.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bize Ulaşın Ücretsiz online danışmanlık için. Sektörlerdeki birçok liderin stratejik SEO kampanyalarını planlamasına ve yürütmesine yardımcı olduk ve bunu sizin için yapmaktan mutluluk duyarız. Bugün uzmanlarımızla iletişime geçin.

İlgili Makaleler

Yazar hakkında Tüm gönderileri görüntüle Yazar web sitesi

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

1 YorumYorum Yap

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *