Google

Google Drive’daki bir PDF dosyasını Şifreyle Koruma

Google Drive’daki bir PDF dosyasını Şifreyle Koruma, Google Dokümanlar ve e-tablolar dahil olmak üzere dosya ve dokümanları şifreyle korumaya yönelik yerel işlevsellik sunmaz. Kullanıcıların bir Google Drive klasörünü şifreyle koruma seçeneği de yoktur. Neyse ki Google Geliştirici Uzmanı Amit Agarwal , bu belirli sınırlamayı aşmak için “PDF araç kutusu” oluşturdu.

PDF Araç Kutusu, kullanıcıların PDF’lere ve Google dokümanlarına şifre koruması eklemesine olanak tanıyan bir Google Drive eklentisidir . Uygulama ayrıca Google Drive’ı kullanarak PDF’deki şifrelerin şifresini çözmenize veya kaldırmanıza da olanak tanır .

PDF Araç Kutusu sayesinde artık bir dosyayı özel bir programla şifrelemek veya şifresini çözmek için önce bilgisayarınıza indirmeniz gerekmeyecek. Dokümanlarınızı Google Drive’ın arayüzünden kolayca koruyabilirsiniz. Şifrelemenin yanı sıra, PDF’ye yazdırma ve yorum ekleme için kısıtlamalar eklenebilir.

Tek dezavantajı, PDF araç kutusunun, şifrelemeden önce Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Google Slaytlar gibi yerel Google dokümanlarını PDF’ye dönüştürmesinin gerekmesidir. Öncelikle PDF’lerle çalışıyorsanız yerel dosya biçimini kaybetme konusunda endişelenmemelisiniz.

NOT : Google Drive’da 10 MB dosya boyutu sınırı uygulandığından PDF dosyalarını veya 10 MB’ı aşan Google dosyalarını seçemezsiniz.

Şimdi PDF Araç Kutusu’nu kullanarak Google Drive’da bir PDF, Excel dosyası veya Google Dokümanlar belgesini nasıl şifreyle koruyabileceğinizi görelim.

Google Drive’da PDF dosyaları nasıl şifrelenir

Google Drive’daki bir PDF dosyasını Şifreyle Korumak için aşağıdaki adımları izleyin

 1. PDF Araç Kutusu eklentisini yükleyin ve ona gerekli izni verin.
 2. Bir Google hesabı seçin ve PDF araç kutusunun Google Drive dosyalarınıza erişmesine izin vermek için ‘İzin Ver’e basın.
 3. Kurulumdan sonra Drive’ın kenar çubuğuna PDF araç kutusu eklenecektir. Kenar çubuğunu göremiyorsanız sağ alt köşedeki ‘Yan paneli aç’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.
 4. Şifrelemek için Google Drive’da bir PDF dosyası veya Google dokümanı seçin ve kenar çubuğundaki ‘PDF Araç Kutusu’ simgesini tıklayın.
 5. Seçilen dosyaya erişim izni vermek için ‘Yetkilendir’i tıklayın. Bir dosyayı her şifrelemek veya şifresini çözmek istediğinizde yetkilendirmeniz gerekir.
 6. Şimdi “PDF’yi Şifrele” bölümünü genişletin. Çıkış dosyası adını girin, bir şifre girin ve şifrelenmiş dosyada yazdırmaya ve yorumlara izin vermek isteyip istemediğinizi seçin.
  1. PDF’nize şifre koruması eklemek için “Şifrele” düğmesini tıklayın.
 7. Dosya şifrelendikten sonra Google Drive dizininize otomatik olarak ayrı bir dosya olarak kaydedilecektir. Dosyayı açın ve şimdi açmak için bir şifre gerektirecektir. Bu arada, korumalı dosyayı da indirebilir veya dosyayı doğrudan istediğiniz kişiye ek olarak e-postayla gönderebilirsiniz.

Google Drive’daki PDF’den şifre nasıl kaldırılır

Google Drive’da bir PDF’nin kilidini açmak için adımlar benzerdir.

 1. Google Drive’da şifre korumalı bir PDF seçin ve kenar çubuğunda ‘PDF araç kutusu’ uygulamasını açın.
 2. Şifrelenmiş dosyaya erişmesi için PDF Araç Kutusu’na yetki verin.
 3. “PDF Şifresini Çöz” bölümünü genişletin ve daha önce PDF dosyasını kilitlemek için kullandığınız şifreyi girin.
 4. “Şifreyi Çöz” düğmesine tıkladığınızda şifre doğruysa tüm PDF kısıtlamaları kaldırılacaktır.
 5. Kilidi açılmış PDF dosyası (şifre koruması olmadan) Drive’ınıza yeni bir dosya olarak yüklenecektir.

iPhone’da Google Drive uygulaması nasıl kilitlenir?

Google Drive’daki bir PDF dosyasını Şifreyle Korumak için, iPhone veya iPad’deki Google Drive uygulamasındaki bir dosya veya klasörü şifreyle korumak mümkün değildir . Ancak iOS cihazınızda Face ID veya Touch ID kullanarak Google Drive’ın güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde iPhone’unuzdaki Google Drive uygulamasına yetkisiz erişimi önleyebilirsiniz.

Google Drive’ı iPhone ve iPad’de kilitlemek için aşağıdaki adımları kontrol edin.

 1. Google Drive uygulamasının en son sürüme güncellendiğinden emin olun.
 2. Google Drive uygulamasını açın ve sol üstteki menü düğmesine (hamburger simgesi) dokunun.
 3. Ayarlar > Gizlilik Ekranı’na dokunun.
 4. ‘Gizlilik Ekranı’nın yanındaki geçiş düğmesini açın.
 5. Farklı bir uygulamaya geçtikten sonra Drive’ın anında kilitlenmesini istiyorsanız ‘Kimlik Doğrulaması Gereksin’ seçeneğine dokunun ve ‘Hemen’i seçin.

Google Drive uygulamasına her eriştiğinizde artık Face ID veya Touch ID kimlik doğrulaması gerekecek.

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu