Schema İşaretlemesi Nedir?

Schema İşaretlemesi

Schema işaretlemesi, Web tarayıcılarının, bir web sitesinin meta verilerini bir kullanıcı arayüzü ile temsil ederek zengin görsel deneyimler sunmasına olanak sağlamak için tasarlanmıştır. Schema işaretlemesi, anahtar sözcükleri ve anahtar sözcük gruplarını ilgili içerikleriyle eşleştirir ve World Wide Web’de ve genel olarak İnternette yaygın olarak kullanılır. Ayrıca internetteki web adresleri, web arama sonuçları, kullanıcı profilleri ve kullanıcı tercihleri ​​gibi bilgileri de temsil edebilir.

Bu işaretlemeyi tanımlamanın diğer yolu verileri bloklar halinde temsil etmektir. XML kullanan çok basit bir örnekte bu blokların paragraf olduğunu söyleyebilirsiniz. Yakın geçmişte web kullanıcılarını veya hatta bir CMS’yi görmüş olabilirsiniz ve bunların HTML’de bir HTML tablosu veya listesi olarak temsil edildiğini görmüş olabilirsiniz.

Elbette yapılandırılmış verileri internette temsil etmenin tek yolu bu değil. Ancak mevcut sistem olan Hyper Text Markup Language (HTML), zengin görsel içerik oluşturmak için önerilen sistem olma eğilimindedir. HTML’nin aksine Schema İşaretlemesinin faydalarından biri, yalnızca basit HTML kodlaması yerine nesneler arasındaki ilişkileri tanımlarken daha fazla yapısal kontrole sahip olabilmenizdir. Bu işaretleme dilinin zengin görsel unsurların yanı sıra başka birçok avantajı da vardır.

World Wide Web’de farklı bilgi türlerini temsil etmek için kullanılan farklı schema türleri vardır. Bu farklı schema türleri oldukça karmaşıktır. Büyük miktarda bilgi ve meta veri içerebilirler, bu da web geliştirme becerilerinde uzman olmadan uygulanmalarını çok zorlaştırır.

Ancak schema uygulamanın karmaşıklığı nedeniyle muhtemelen kendi schmaları kendi başınıza geliştirmek istemeyeceksiniz. Bunun yerine, birçok farklı paket ve yazılım türü, mevcut HTML sayfalarınızı web’e uygun farklı schema türlerine dönüştürmenize yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Yazar hakkında Tüm gönderileri görüntüle Yazar web sitesi

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *