Ben Ve Konteynerde Yaşam

Ben Ve Konteynerde Yaşam

Konteynerde yaşamak mı? belki bir çoğunuza tuhaf gelebilir fakat şuan Adıyaman’da benim gibi binlercesi konteynerde yaşamak zorunda kalıyor. Malum yaşanan 6 şubat depreminde bir çok ev ve bina yıkıldı ve benim gibi bir çok kişi evsiz kaldığından dolayı konteynerde yaşamaya başladı. Kiracıyız herhangi bir hak sahipliğimizde olmadığından dolayı kara kara düşünmekteyim.

Adıyaman’da kiralanacak ev yok. Olan da çok pahalı, Şuan Adıyaman’da kiralanacak ev sayısı yok denecek kadar az. Düşünün bir memleketin %64 ünün yıkılmış ve yıkılacak olmasından dolayı, ev bulmak mı imkansız.

Konteynerde Yaşamanın Avantajları Var mıdır?

Konteynerde yaşamanın evet bir çok avantajı bulunmaktadır. Konteyner kentlerde hiç bir şekilde herhangi bir fatura ödemek zorunda değilsiniz. Bunun yanında ülkemizin iyilik sever insanları tarafından sürekli maddi ve manevi yardımlar gelebilmektedir. Ama aslına bakacak olursanız çocuklarımla her ay faturalarını ödediğim, kirasını ödediğim, herhangi bir yardımın gelmediği bir evde oturmak isterdim.

Deprem psikolojisini bizim yaştaki insanlar bel ki biraz atlatabilir. Ama çocuklar asla..

Emin olun bu kadar yardımın ve giderin olmadığı benim gibi bir çok kişi keşke evimiz olsaydı da burada kalmasaydık düşüncesindedir.

Konteynerde Yaşamanın Dezavantajları Var mıdır?

Bana göre konteynerde yaşamanın avantajlarından çok dezavantajları olduğunu düşünüyorum. 21 metrekare konteyner içerisinde neler yapabilir. Aynı yerde yemek yemek, uyumak, banyo etmek, misafir ağırlamak gerçi konteynerde yaşamaya başladığımda beri misafir gördüğüm yok. Bu bile benim için büyük bir kayıp aslında.

Deprem öncesi 3+1-4+1 evlerde yaşadığımız zamanlarda hangi odada yatsak, diye karar vermediğimiz durumda, şuan seçeneğimizin bile olmadığı bir duruma geldik. Sadece dezavantajlar bunlar mı tabi ki hayır.

Öncelik sağlam bir konteynerde kalman önemli. Etrafımdaki insanlara bakınca benim gibi hiç birinin konteyner sağlam değil. Kışın su akmalar, yazın toz içerisinde, bunun yanında haşere ve böceklerle yaşamak, aslında çok zor bir durum tabi bunun yanında bize sunmuş oldukları konteynerin eksiklerini tamamlamak bize kalıyor. Bana tahsis edilen bir konteynere ilk başlarda 2 kira tutarı kadar masraf etmişimdir. Ve masraf etmeye de davam etmekteyim

Özetle şunu belirtmek istiyorum, konteynerde yaşam oldukça zordur. Her kesimin uzun vadeli konteynerde yaşayabileceğini düşünmüyorum.

Umudumuz; bir anca deprem konutlarının yapılarak Adıyaman halkının hizmetine sunulmasıdır. Bu sayede ev fazlalığından dolayı ve ev sahiplerinin vicdanlı olacağını düşünürsek (Umudum yok ama) bizde kiracılığımıza devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Yazar hakkında Tüm gönderileri görüntüle Yazar web sitesi

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *