iPhone Çalıntı Cihaz Koruması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çalıntı Cihaz Koruması

Apple, Ocak ayında iOS 17.3’ü piyasaya sürdüğünde  Çalıntı Cihaz Koruması özellikliğide ekledi. Teknoloji devi ayrıca  iPhone’unuza, telefonunuzun çalınması veya hain ellere düşmesi durumunda verilerinizi korumayı amaçlayan Çalıntı Cihaz Koruması adı verilen yeni bir güvenlik özelliği de eklendi.

Apple‘a göre Çalınan Cihaz Koruması, iPhone’unuzun çalınması durumunda hesaplarınızın ve kişisel bilgilerinizin korunmasına yardımcı olabilir. Bu isteğe bağlı bir özelliktir ancak Apple herkesin bu özelliği açmasını önerir.

Çalıntı Cihaz Korumasını nasıl etkinleştireceğiniz ve yeni güvenlik özelliği hakkında bilmeniz gerekenler burada açıklanmıştır.

Çalıntı Cihaz Koruması nasıl etkinleştirilir

iPhone’unuzu güncelledikten sonra telefonunuz size Çalınan Cihaz Korumasını açmak isteyip istemediğinizi sormalıdır. Bu ekranı görmediyseniz veya daha sonra görmeyi düşündüyseniz güvenlik özelliğini nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Ayarlar’ı açın.
2. Yüz Kimliği ve Parola’ya dokunun.
3. Çalıntı Cihaz Koruması’nı görene kadar menüyü aşağı kaydırın.

Bu özelliği zaten etkinleştirdiyseniz Çalınan Cihaz Koruması’nın yanında Açık ifadesi görünür. Kapalı yazıyorsa Çalınan Cihaz Koruması’nın hemen altındaki Korumayı Aç’a dokunun.

Çalıntı Cihaz Koruması hakkında bilinmesi gerekenler

Çalınan Cihaz Koruması, eviniz gibi tanıdık bir konumda olmadığınızda bazı hassas ayarlarınıza ve bilgilerinize erişmek için biyometrik bilgilerinizi en az bir kez girmenizi gerektirir.

Apple’ın, bilmediğiniz bir konumdayken değişiklik yapmak veya bu bilgilere erişmek için biyometrik bilgilerinizi girmeniz gerektiğini söylediği şeylerden bazıları şunlardır:

 • Anahtar Zincirinize kayıtlı şifreleri veya geçiş anahtarlarını kullanma.
 • Safari’de kayıtlı, otomatik doldurma özelliğine sahip ödeme yöntemlerini kullanma.
 • Kayıp Mod’u kapatma.
 • iPhone‘unuzdaki tüm içerik ve ayarlar siliniyor.
 • Yeni bir Apple Kartı için başvuruda bulunuyorum.
 • Apple Kartınızın sanal numarasını görüntüleme.
 • Cüzdanınızda transfer başlatmak gibi belirli Apple Nakit ve Tasarruf işlemlerini gerçekleştirmek.
 • Yeni bir cihaz kurmak için iPhone’unuzu kullanma.

Bu özellik aynı zamanda bazı ayarları değiştirirken Güvenlik Gecikmesi adı verilen yeni bir mekanizmayı da kullanıyor. Bilmediğiniz bir konumdayken bu ayarları değiştirmeye çalışırsanız Çalınan Cihaz Koruması, biyometrik bilgilerinizi iki kez girmenizi gerektirir; başlangıçta bir kez ve bir saat sonra tekrar. Apple‘a göre Güvenlik Gecikmesinin bitmesini beklerken tanıdık bir yere varırsanız cihazınız gecikmeyi erken sonlandırabilir.

Apple‘ın Güvenlik Gecikmesi tarafından korunduğunu söylediği şeylerden bazıları şunlardır:

 • Çalıntı Cihaz Koruması kapatılıyor.
 • Apple Kimliğinizin parolasını değiştirme.
 • Apple Kimliğinizden çıkış yapmak.
 • Güvenilir aygıtları ekleme veya kaldırma gibi Apple Kimliği hesabınızın güvenlik ayarlarını güncelleme.
 • Face ID veya Touch ID bilgilerini ekleme veya kaldırma.
 • iPhone şifrenizi değiştirme.
 • iPhone’unuzun tüm ayarlarını sıfırlama.
 • Bul’u kapatıyorum.

Çalıntı Cihaz Koruması yalnızca birkaç ayarı koruduğu için diğer bilgilerinizi korumak için yine de adımlar atmanız gerekir. Örneğin Apple, Apple Pay ile alışveriş yapmak için iPhone şifrenizi kullanmaya devam edebileceğinizi, dolayısıyla Çalınan Cihaz Korumasının mali durumunuzu tamamen korumayacağını belirtiyor. Çalıntı Cihaz Koruması isteğe bağlı bir özellik olmasına ve telefonunuzdaki her şeyi korumamasına rağmen Apple yine de herkesin bu özelliği açmasını öneriyor.

İlgili Makaleler

Yazar hakkında Tüm gönderileri görüntüle Yazar web sitesi

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *