Teknoloji

Apple, 2027’de seri üretime başlamak için katlanabilir ekranlı 20 inç MacBook üzerinde çalışıyor

Apple, daha önce söylentilerin önerdiğinin aksine, iPhone veya iPad yerine 20 inç MacBook’ta katlanabilir bir cihaz piyasaya sürme çabalarına odaklanıyor olabilir. Apple, katlanabilir ekranlı ilk cihazını 2027’de tanıtabilir.

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın önümüzdeki üç yıl içinde katlanabilir ekrana sahip çığır açan 20 inç MacBook’u piyasaya sürme planlarına ışık tuttu.

Doğru tahminleriyle tanınan Kuo, X’teki yakın tarihli bir gönderide, Apple‘ın geliştirme yol haritasının 2027’de seri üretime başlaması beklenen 20.3 inç MacBook‘u içerdiğini açıkladı. Ancak, cihazla ilgili belirli ayrıntılar gizli kalıyor.

Kuo’nun açıklaması, ekran endüstrisi analisti Ross Young ve Koreli web sitesi The Elec de dahil olmak üzere 20 inçlik bir MacBook olasılığını da ima eden diğer endüstri uzmanlarından gelen mırıltılarla uyumlu.

Bağlam sağlamak için, Apple’ın şu anki en büyük dizüstü bilgisayar teklifi, 17 inç MacBook Pro’nun 2012’de üretimi durdurulan 16 inç MacBook Pro’dur.

Kuo, yaklaşık ekran boyutunun ana hatlarını çizmesine rağmen, sözde katlanabilir MacBook’un tasarımıyla ilgili daha ince ayrıntıları açıklamaktan kaçındı.

Apple’ın katlanabilir ürün serisinde 20 inç MacBook’un benzersizliğini vurgulayan Kuo, iPhone veya iPad’in katlanabilir sürümlerinin yakın ufukta olmadığını belirterek farklı bir geliştirme yörüngesi önerdi.

Katlanabilir bir MacBook hakkındaki spekülasyonlar yeni değil. 2022’de Display Supply Chain Consultants (DSCC) analisti Ross Young ve Bloomberg’den Mark Gurman, özellikle 20 inç ekranlı bir cihazdan bahsederek Apple’ın katlanabilir dizüstü bilgisayarları keşfettiğini ima etmişti.

Entrikaya ek olarak, bu yılın başlarında The Information, Apple’ın 2018’den beri katlanabilir iPhone prototipleriyle devam eden deneylerini bildirdi. Bu prototipler, biri geleneksel bir akıllı telefona benzeyen, diğeri ise katlanabilir özelliklere sahip olsa da bir iPad ile benzerlikler taşıyan iki farklı tasarım içeriyor.

Kuo’nun son açıklaması, Apple’ın katlanabilir teknolojiye odaklanmasının şu anda geniş MacBook etrafında döndüğünü ve potansiyel olarak katlanabilir iPhone’ların veya iPad’lerin yakın zamanda olmayabileceğini gösteriyor.

Apple, katlanabilir ürün planları konusunda ağzı sıkı kalırken, büyük rakipleri Samsung ve Google, bu alanda şimdiden önemli adımlar attı.

Samsung, kapaklı ve kitap tarzı katlanabilir telefonlarının birden fazla neslini piyasaya sürerken, Google geçen yıl Pixel Fold’u tanıttı ve geliştirilmekte olan ikinci nesil bir cihaz hakkında söylentiler dolaştı.

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu