iCloud Nedir? Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

iCloud

iCloud, Apple Inc. tarafından sunulan bir bulut depolama ve bulut hesaplama hizmetidir.Temel işlevi, kullanıcılara belgeleri, fotoğrafları, müzikleri ve diğer verileri iOS, macOS veya Windows cihazlara yükleyebilmeleri için uzak sunucularda saklama imkanı sunmaktır. Ayrıca, kullanıcılar verilerini diğer kullanıcılarla paylaşabilir ve gönderebilir ve kaybolan veya çalınan Apple cihazlarını yönetebilirler. Ayrıca e-posta, takvim, kişiler ve diğer bilgilerin Apple cihazları arasında senkronizasyonunu sağlar.

İCloud’un bazı temel kullanım alanları ve özellikleri şunlardır

Veri Depolama ve Senkronizasyonu

Belgeleri, fotoğrafları, müzikleri ve diğer verileri farklı Apple cihazları arasında otomatik olarak senkronize eder. Bu, örneğin bir iPhone’da çekilen bir fotoğrafın otomatik olarak yedeklenmesi ve ardından kullanıcının diğer cihazlarında görüntülenebilmesi anlamına gelir.

Yedekleme

Kullanıcıların cihazlarının yedeklerini almasını sağlar. Bu, cihazın kaybolması, çalınması veya hasar görmesi durumunda verilerin güvende olmasını sağlar. Ayrıca otomatik yedekleme seçenekleri sunar, böylece kullanıcılar verilerini düzenli olarak yedekleyebilirler.

Paylaşım

Kullanıcıların belgeleri, fotoğrafları veya diğer dosyaları diğer kullanıcılarla paylaşmalarına olanak tanır. Bu özellik, işbirliği gerektiren projeler veya aile içi fotoğraf albümleri gibi senaryolar için kullanışlıdır.

iTunes ve App Store Yedekleri

Kullanıcıların iTunes’da satın aldıkları müziklerin ve App Store’da satın aldıkları uygulamaların yedeklerini saklamalarına olanak tanır. Bu, kullanıcıların bu içeriğe herhangi bir zamanda erişim sağlamasını sağlar.

İCloud’u kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz

Ayarları yapılandırma

İlk adım, Uygulamanın hangi verileri senkronize etmesini ve yedeklemesini istediğinizi belirlemektir. Ayarlar uygulamasından seçeneklere giderek bu yapılandırmaları yapabilirsiniz.

Yedekleme

Uygulamayı kullanarak cihazınızın yedeklerini almak için, Ayarlar uygulamasında “Yedekleme” seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Buradan, cihazınızı manuel olarak yedekleyebilir veya otomatik yedeklemeyi etkinleştirebilirsiniz.

Paylaşım

Belgeleri veya fotoğrafları başka kullanıcılarla paylaşmak için, belge veya fotoğrafı seçin ve “Paylaş” seçeneğini seçin. Ardından, paylaşmak istediğiniz kişilerin iCloud hesaplarını ekleyin.

Depolama Yönetimi

Depolama alanınızı yönetmek için Ayarlar uygulamasından ardından “Depolama” seçeneğine gidin. Buradan depolama alanınızı yönetebilir ve gerektiğinde genişletebilirsiniz.

İCloud’un kullanımı genellikle Apple cihazlarıyla entegre olduğu için, iOS veya macOS cihazınızın ayarlarında  bulabilir ve yapılandırabilirsiniz.

   

İlgili Makaleler

Yazar hakkında Tüm gönderileri görüntüle Yazar web sitesi

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

1 YorumYorum Yap

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *