Google, 75 Milyon Dolarlık Hibeyle, Yapay Zeka Eğitim Kursunu Başlatıyor

Google, 75 Milyon Dolarlık Hibeyle, Yapay Zeka Eğitim Kursunu Başlatıyor

Şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, Google‘ın Yapay Zeka Fırsat Fonu aracılığıyla  yapay yapay zeka eğitim kursunu başlatacağını açıkladı. Nasıl kullanılacağını öğretmek için işgücü geliştirme ve eğitim kuruluşlarına 75 milyon dolar bağışta bulunduğunu söyledi.

Google’ın araştırma, teknoloji ve toplumdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı James Manyika yaptığı açıklamada, “Yapay zeka, özellikle insanların doğru kaynaklara ve eğitime erişimi varsa, ekonomik büyümeyi hızlandırmak için önemli fırsatlar sunuyor.” dedi.

Arama motoru devi aynı zamanda  temel yapay zeka becerilerini ve en iyi uygulamaları öğretmeye yardımcı olmak için Google Yapay Zeka Eğitim Kursunu online olarak başlatıyor. Coursera’da maliyeti 49 dolar olan kurs, insanlara yapay zekanın günlük işlerde nasıl kullanılacağını öğretecek.

10 saatlik kursu tamamlayan kişiler Yapay Zeka Eğitim Kursu sertifikasını almaya hak kazanacak. Miami Dade College ve Darden Executive Education and Lifelong Learning, öğrencilere ve çalışan profesyonellere kurs sağlayacak. Citigroup ayrıca bu kursu çalışanların becerilerini geliştirmek için de kullanacak.

Şirketin hayırseverlik kolu olan Google.org, teknolojinin hızlı yükselişinin neden olduğu beceri açığını kapatmayı amaçlıyor. Teknoloji çalışanlarına olan talep göz önüne alındığında, Google, teknoloji konusunda daha bilgili bir iş gücü yaratılmasına yardımcı olacak hibeler veriyor ve programlar geliştiriyor.

Google'ın Yapay Zeka

Teknoloji şirketleri için bu tür eğitim programları marka imajına yardımcı olurken aynı zamanda yerel yetenekleri geliştirip gelişmekte olan pazarlara girmelerine de yardımcı oluyor. Diğer Büyük Teknoloji odaklı hayırsever kuruluşlar arasında Microsoft Philanthropies, Amazon Future Engineer ve Meta Elevate yer alıyor.

Goodwill CEO’su Steve Preston, “ABD’li iş arayanların iyi maaşlı işlere adım atmak ve ekonomik hareketlilik için daha büyük fırsatlara adım atmak için gereken temel dijital ve yapay zeka becerilerini edinmelerine yardımcı olabiliriz” dedi.

Bu, Google.org’un yapay zeka odaklı hayırseverliğe yönelik ilk girişimi değil. Eğitimciler için Üretken Yapay Zeka,  öğretmenlerin sınıfta yapay zeka araçlarını kullanmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

İlgili Makaleler

Yazar hakkında Tüm gönderileri görüntüle Yazar web sitesi

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

1 YorumYorum Yap

  • “Eğitimciler için Üretken Yapay Zeka” gibi programlar, teknoloji şirketlerinin sosyal sorumluluklarını yerine getirerek aynı zamanda yerel topluluklara katkıda bulunmalarına olanak tanır. Bu tür girişimler, yapay zeka ve dijital becerilerin eğitimde kullanımını destekleyerek öğrencilerin geleceğe daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *