Ads Txt Nasıl Oluşturulur?

Ads Txt Nasıl Oluşturulur?

Ads.txt (Authorized Digital Sellers), bir web sitesinin reklam envanterini yöneten yetkili satıcıları belirten bir metin dosyasıdır. Bu dosya, reklamcıların web sitelerinde güvenli bir reklam altyapısı kurmalarına yardımcı olur. İşte Google Ads.txt dosyası oluşturmanın temel adımları:

Metin Düzenleyici Kullanın

Ads.txt dosyasını oluşturmak için bir metin düzenleyici kullanabilirsiniz. Notepad (Windows), TextEdit (Mac), Sublime Text, Visual Studio Code gibi basit bir metin düzenleyici yeterlidir.

Dosya Başlangıcı: Ads.txt dosyasının başında, dosyanın bir Ads.txt dosyası olduğunu belirten bir açıklama bulunmalıdır. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi başlangıç:

# Ads.txt File for example.com

Reklam Satıcı Bilgileri Ekleyin

Ads.txt dosyası, reklam satıcılarının bilgilerini içerir. Her bir satıcı için aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekebilir:

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Bu örnekte:

  • google.com: Reklam satıcısının alan adı.
  • pub-0000000000000000: Reklamcının hesap ID’si.
  • DIRECT: Reklamcı ile doğrudan ilişki olduğunu belirten bir etiket.
  • f08c47fec0942fa0: Reklamcının birincil sertifika otoritesi.

Sitenizdeki farklı reklam satıcıları için benzer satırları ekleyebilirsiniz.

Ads.txt Dosyasını Kaydedin

Bilgileri girdikten sonra dosyayı kaydedin. Dosyanın adı “ads.txt” olmalıdır. Ayrıca, bu dosyayı web sitenizin ana dizininde saklamalısınız.

Doğrulama ve Yayınlama

Oluşturulan Ads.txt dosyasını web sitenizin ana dizinindeki kök klasöre yükleyin. Ardından, sitenizin robots.txt dosyasında Ads.txt dosyasının bulunduğu dizine izin verildiğinden emin olun. Bunu kontrol etmek için tarayıcınızda “http://example.com/ads.txt” (kendi alan adınıza göre düzenlenmiş) bağlantısını açarak dosyanızın doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ads.txt dosyası, web sitenizin reklam altyapısını daha güvenli hale getirmeye yardımcı olan bir standarttır. Bu dosya, reklamcıların web sitenizde güvenli bir şekilde reklam yayınlamalarını sağlar.

İlgili Makaleler

Yazar hakkında Tüm gönderileri görüntüle Yazar web sitesi

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *