Snapchat Personelin Bir Kısmını İşten Çıkaracak

snapchat

Snapchat, dijital reklam pazarındaki düşüşlerle mücadele etmeye devam ederken çalışanlarının yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkarmayı planlıyor. Şirketin 2023’ün başında yaklaşık 5.300 çalışanı vardı. Snap daha önce 2022’de personelinin yüzde 20’sini işten çıkarmıştı ve 2023’te yüzde 3’lük küçültmeye gidilmişti.

Snapchat, temel sosyal ağ ürününün ötesine geçmek için mücadele etti. Artırılmış gerçeklik gözlükleri hiçbir zaman yaygın olarak kullanıma sunulmadı ve bir selfie drone gibi diğer donanım projeleri lansmandan kısa bir süre sonra eskimeye başladı. TikTok-esque Spotlight ve Snapchat Plus abonelik hizmeti gibi Snapchat’te piyasaya sürülen ürünler bile şirketin umduğu hızda büyüyemedi.

Bu arada şirket, son yıllarda diğer teknoloji ve medya şirketleriyle aynı zorluklarla karşı karşıya kaldı: küçülen bir reklam pazarı ve Apple’ın iOS’ta kullanıcı izleme konusundaki sınırlamalarıyla başa çıkmanın zorlukları. Şirketin geliri 2023’ün üçüncü çeyreğinde arttı, ancak bu iki çeyreklik düşüşün ardından geldi. Snap’in 2023 dördüncü çeyrek kazançlarını yakın zamanda bildirmesi planlanıyor.

Snap, işten çıkarmaların nereye odaklanacağını söylemedi. Şirket, kesintilerin “işimizi en yüksek önceliklerimize göre yürütmek için en iyi şekilde konumlandırmak ve zaman içinde büyümemizi desteklemek için kademeli olarak yatırım yapma kapasitesine sahip olmamızı sağlamak” anlamına geldiğini söyledi. Snap, kıdem tazminatı ve ilgili maliyetler için 75 milyon dolara kadar harcama yapmayı bekliyor.

Snap’in CEO’su Evan Spiegel, 2024 için iddialı hedefler belirledi. Şirket, meslektaşım Alex Heath’in Ekim ayında bildirdiği gibi, günlük kullanıcıları yaklaşık yüzde 17 oranında artırmayı, reklam gelirini yüzde 20 artırmayı ve mevcut 7 milyondan Snapchat Plus abonelerini ikiye katlamayı umuyor. Ancak şirket, nakit tüketirken sürekli olarak kendi iç hedeflerini kaçırdı.

“Hiyerarşiyi azaltmak ve yüz yüze işbirliğini teşvik etmek için ekibimizi yeniden düzenliyoruz. Snap sözcüsü Farrin Jay, The Verge’e gönderdiği bir e-postada, ayrılan ekip üyelerimizi desteklemeye odaklandık ve sıkı çalışmaları ve Snap’e yaptıkları birçok katkı için çok minnettarız “dedi.

İlgili Makaleler

Yazar hakkında Tüm gönderileri görüntüle Yazar web sitesi

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

3 YorumlarYorum Yap

  • teknoloji şirketlerinin hepsi personel küçülmesine gidiyor. İşin sonu nereye varır bilmiyorum ama dünya küresel anlamda büyük bir işsizlik problemi ile karşı karşıya kalacak

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *