Bilgi Deposu

Özgüven Nasıl Arttırılır?

Özgüven nasıl arttırılır? Kendine güvenmek, temel nitelik olarak adlandırılması gereken bir niteliktir çünkü bu nitelik her insanda, her yaşta kalmalıdır. Bu, kendinize güvenmenizi teşvik eden bir duygudur. Yeteneklerinizi ve niteliklerinizi teşvik eder. Kendinize olan özgüveninizin artması, fiziksel ve ruhsal sağlığınız açısından oldukça önemlidir ve bu özgüven, kişisel ve profesyonel yaşamınızda da başarıyı beraberinde getirir.

Dolayısıyla bu önemi mutlaka anlayın ve eğer bu özgüvenin sadece öğrenciler veya çalışan profesyoneller için gerekli olduğunu düşünüyorsanız o zaman böyle düşünmekten vazgeçin çünkü gerçekte özgüven her yaştan ve her meslekten insan için gereklidir. İster okula giden bir çocuk, ister ev hanımı, ister BT uzmanı. Bu özgüven herkesin kişiliğinin önemli bir parçasıdır.

Ancak özgüven eksikliği hissediyorsanız ve iyi performans gösteremiyorsanız, o zaman sorun değil, özgüveninizi artırmanıza kesinlikle yardımcı olacağız ve bugün bu yazımızda size özgüveninizi nasıl artırabileceğinizi anlatacağız. kendinize olan güveninizi artırabilir, böylece kendinize güvenen versiyonunuzu bir an önce görebilirsiniz. Öncelikle özgüven sahibi olmanın faydalarının neler olduğunu anlatalım.

Özgüveni Arttırmanın Faydaları

Kendine güven neden önemlidir? Kendinize güveniyorsanız hayatınızdaki stres ve kaygı büyük ölçüde azalacaktır. Kendinizi mutlu ve hafif hissetmeye başlayacak, değerinizi anlamanız kolaylaşacak, bu da size özgürlük duygusu verecektir. Ayrıca gönül rahatlığı hissedecek ve hemen harekete geçmek için gereken enerjiye ve motivasyona sahip olacaksınız.

Hayatın her alanında başarılı olacaksınız. Böylece bu özgüvenin hayatınızı nasıl mutlu, istikrarlı ve başarılı hale getirebileceğini görüyorsunuz. Ancak faydalarını öğrendikten sonra bu sorunu da bilmeliyiz, özgüvenimizi azaltan faktörler nelerdir ki bunlardan kendimizi koruyalım.

Kendine Güveninizi Etkileyen Faktörler

Daha çok eleştirildiğin olumsuz ortamlarda bulunmak. Her zaman insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü düşünmeye devam edin. Ruh hali değişimlerine neden olan yiyecekler yemek. Aşırı düşünmek, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak, eleştiriden korkmak ve imajınıza karşı aşırı korumacı olmak. Sizi ilgilendiren noktaları seçiyorsunuz çünkü bu yazıda tüm bu sorunlara çözüm bulacağız ve bunun için de çözümlerimiz var.

Takip ederek özgüveninizi kolayca artırabileceğiniz 6 Etkili ve Basit Adım, ancak bunu ancak o özgüvenin değerini, faydalarını ve kendinize olan güveninizin nedenlerini bildiğiniz zaman başarabileceğinizi unutmayın. kendinden emin. Dolayısıyla bu noktaları temizledikten sonra bu çözümleri benimseyebilirsiniz.

1. Bakımınıza Özen Gösterin

Evde kalmak, dışarıda ders çalışmak, işe gitmek olsun herkes her gün bir şekilde hazırlanıyor olsa da, özgüveninizi artırmak istiyorsanız o zaman fiziksel görünümünüz de göz ardı edilemez. Kendinize ne kadar özel olduğunuzu söylemelisiniz, bu yüzden her gün iyi giyinin, en sevdiğiniz renkleri giyin ve

Aynada kendinize bir bakın. Bütün bunlar kulağa çok sıradan geliyor ama bunu yaparak kendinize olan güveninizi çok hızlı bir şekilde artırabilirsiniz. Burada tüm bunları bir limit dahilinde yapmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız, aksi halde kendinizi tamamen kendi bakımınıza kaptırırsanız bu sizin için bir kayıp anlaşmasına dönüşecek ve siz de çok kısa sürede aşırı güvenin kurbanı olabilirsiniz. . Bu, dengenin önemli olduğu anlamına gelir.

2. Kendi İmajınızı Değiştirin:

Selfie resminizi değiştirin. Kendiniz hakkında ne düşündüğünüz en çok özgüveninizi etkiler. İnsanların eleştirileri, karşılaştırmaları, olumsuz yorumları ve geçmiş başarısızlıklarınız nedeniyle sıkıcı, üzgün, kaybeden, hiçbir şey bilmeyen ve asla başarılı olamayacak bir kişi olduğunuza dair donuk bir imaj yaratmış olabilirsiniz. Yani bu tür bir öz imaja olan güveniniz kesinlikle azalacak, dolayısıyla onu değiştirecektir.

İmajınızın, iyi giyindiğiniz ve yüzünüzde bir gülümsemenin olduğu bir şey olduğunu hayal edin. İlerlemek için motive ve heyecanlı görünüyorsunuz. Bunu yapmayı deneyin; sihir otomatik olarak görünecektir.

3. Kendinizi Kıyaslamaktan Vazgeçin

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakın. Evet artık karşınızdakinin güçlü ya da zayıf olması önemli değil, önemli olan sizin kişiliğinizi kabul edip etmemesi. Akademisyenlik, görünüş, maaş ve bunun gibi birçok konuda kendinizi başkalarıyla karşılaştırırsanız asla kendinize güvenemezsiniz.

Aksine kıskançlık, güvensizlik ve kaygı gibi sorunlarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Kendinizin en iyi versiyonu olmaya odaklanırsanız, elinizden gelenin en iyisini yaparsanız ve kendinizi severseniz daha iyi olur, ancak o zaman kendinize olan güveniniz artacak ve zihniniz, bedeniniz ve ilişkileriniz sağlıklı kalacaktır.

4. Kendinize Olumlu Bir Ortam Yaratın

Kendinize olumlu bir ortam yaratın. Kendine güven için sadece olumlu düşüncelere sahip olmak önemli değil, aynı zamanda çevrenin de olumlu olması önemlidir. Artık çevrenizi tamamen değiştiremezsiniz ama sizi çok eleştiren, sadece eksikliklerinizi konuşup sizinle dalga geçen böyle insanlarla, böyle arkadaşlarla oturmamaya dikkat edin, hadi uçalım.

Bu tür insanlarla yaşayarak kendinize olan güveniniz büyük ölçüde azalabilir. Bunun yerine sizi takdir eden arkadaşlarınız ve akrabalarınızla takılmaya başlayın. Sağlıklı tavsiyeler veren ve olumlu destek hissettiğiniz kişiler.

5. Kendinizle Olumlu Şekilde Konuşun

Olumlu kendi kendine konuşmaya ihtiyacınız var. Evet, herhangi bir işi yarına ertelemek, yeni bir görev geldiğinde heyecanlanmak, pes etmek zorunda kalacaksınız. Bunun için kendi kendinize olumlu konuşmanız gerekecek, yani ben yapamayacağım, hiçbir şeyi doğru düzgün yapamam, başarısız olurum, gibi şeyleri söylemekten vazgeçmeniz gerekecek. tüm bunlar tamamen.

Tüm bunların yerine kendinize şunu yapabilirim deyin. Elimden gelenin en iyisini yapacağım. Bir kez denemeliyim. Yeni bir şey öğrenirsem, bunu yaparak kendinize olan güveninizi geliştirecek ve o görevi eskisinden daha iyi tamamlayabileceksiniz ve eğer başlangıcı tamamlayamazsam üzülmenize ve kendinize şunu söylemenize gerek yok: Bu sadece başlangıç, her seferinde daha iyisini yapmaya devam edeceğim.

6. Vücudunuza Dikkat Etmelisiniz

Ayrıca vücudunuza da dikkat etmelisiniz. Güven sadece zihinle ilgili değildir, aynı zamanda bedenin de bunda büyük rolü vardır. Bu nedenle vücudunuzu sağlıklı tutarsanız kendinize güvenmeniz çok kolay olacaktır. Bu nedenle sağlıklı yiyecekler yiyin ve doğru beslenme alışkanlıklarını takip edin ki, donuklaşıp diyeti tamamlamak yerine kendinizi enerjik hissedin.

Bu 6 noktanın dışında size çok yardımcı olabilecek bazı küçük noktalar da var, egzersiz yapma alışkanlığı da özgüveninizi büyük ölçüde artırabilir çünkü egzersiz yaparak formda göründüğünüzde kendinize daha fazla güvenirsiniz. Bunun dışında meditasyon da size yardımcı olabilir çünkü bu sayede kendinizi kabul etmeniz daha kolay hale gelir. Kendi kendine olumsuz konuşma sona erer ve zihinde gerçekleşen eylemler önemli ölçüde azalır.

İyi uyursanız kendinizi daha enerjik, iyimser ve kendinden emin hissedeceksiniz. Doğanızı agresif yapmak yerine kibar hale getirin. Yani en güzel şekilde davranın ve ne yaparsanız başkalarından da aynısını alacağınızı bilirsiniz. Beden diliniz üzerinde çalışın ve onun kendinden emin ve başarılı insanlar gibi görünmesini sağlayın.

Zihninizi yeni bilgilere açık tutun çünkü ne kadar güncel olursanız o kadar kendinize güvenirsiniz, dolayısıyla bu noktaları aklınızda tutarak ve takip ederek özgüveninizi çok kolay bir şekilde artırabilirsiniz. Artık bunun ötesinde, bunu kesinlikle yapabileceğinize dair kendinize güven duymanız gerekecek çünkü biz, istediğiniz her şeyi istediğiniz zaman yapabileceğinize dair size güvenimiz tam.

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu