Nemrut Dağı’na Yolculuk Unutulmaz Bir Macera

nemrut dağı

Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleriyle dolu bir ülke olduğunu bilmeyen yoktur. Bu güzelliklerin içinde belki de en etkileyici olanlarından biri de Nemrut Dağı’dır. Adıyla ve görkemli tarihi kalıntılarıyla ziyaretçilerini büyüleyen bu dağ, unutulmaz bir macera sunmaktadır.

Nemrut Dağı, Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde yer almaktadır ve 2150 metre yüksekliği ile dikkat çekmektedir. Dağın zirvesinde, M.Ö. 1. yüzyılda inşa edilen ve Kommagene Krallığı’na ait olduğu düşünülen antik bir tapınak kompleksi bulunmaktadır. Bu tapınak kompleksi, devasa boyutları ve heykelleriyle ziyaretçileri adeta büyülemektedir.

Nemrut Dağı’na ulaşmak için birkaç farklı yol bulunmaktadır. En popüler olanı ise Adıyaman şehrinden araç kiralayarak veya tur şirketleriyle düzenlenen turlara katılarak dağa ulaşmaktır. Yolculuk sırasında muhteşem doğa manzaraları eşliğinde ilerlerken heyecanınız giderek artacaktır.

Dağın zirvesine ulaştığınızda ise sizi büyüleyici manzara karşılayacaktır. Güneşin batışı veya doğuşu sırasında Nemrut Dağı’nda olmak, adeta bir rüya gibi hissettirecektir. Ayrıca antik tapınak kompleksi ve dev heykelleriyle tarihi bir yolculuğa çıkacak, geçmişin izlerini yakından göreceksiniz.

Nemrut Dağı‘na yapacağınız yolculuk unutulmaz anılarla dolu olacak ve size farklı bir deneyim yaşatacaktır. Eğer doğanın ve tarihin büyüsüne kapılmak istiyorsanız, Nemrut Dağı’na mutlaka bir yolculuk yapmalısınız. Heyecan verici bu macerayı yaşamak için hazır mısınız?

Nemrut, hem bir doğal anıt hem de insan eliyle şekillendirmiş bir tarihi eser olarak 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

Nemrut Dağı’nın yüksekliği ise 2150 metre. MÖ 1. yy civarlarında burada hüküm süren Kommagene Krallığı, günümüzde hala gizemlerini koruyan devasa heykellerle Nemrut Dağı’nı donatmış.

Peki, buradaki heykellerin yapılış amacı nedir? Kommagene Krallığı’na ne oldu? Tüm bu soruları aşağıda yanıtlayacağız, ama önce temel bilgilerden başlayalım.

Nemrut Dağı Nerede?

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Kayadibi Köyü’ne yakın bir konumda bulunan Nemrut Dağı, Adıyaman şehir merkezine yaklaşık olarak 87 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Geziye başlamak için öncelikle Adıyaman’a gitmek gerekiyor. Adıyaman’a gitmenin en kolay yolu ise Malatya ya da Şanlıurfa‘dan geçiyor. Malatya‘ya ya da Şanlıurfa’ya uçarak Adıyaman’a aktarma yapman gerekiyor.

Adıyaman’a gittikten sonra buradaki Nemrut turlarına katılabileceğin gibi kendine bir araç kiralayarak da dağ çevresine ulaşman mümkün. Yolculuk için sana bir araba gerekiyorsa Pegasus’un araç kiralama servisini kullanabilirsiniz.

Nemrut Dağı’nın Gizemi:

Nemrut Dağı’nın yüksek noktalarında, MÖ 750 yılından MS 1. yy’a kadar varlığını sürdürmüş bir krallığın izleri, tarih meraklılarını bekliyor. Dicle ve Fırat nehirlerinin arasına kurulmuş bu krallık; önce Asurluların, sonra ise Büyük İskender’in komutasındaki Makedon Krallığı’nın boyunduruğu altında yaşadı. Krallık, MÖ 2. yy civarlarında ise bağımsızlığını kazanmış.

Kommagene Krallığı hakkında konuşulacak çok şey var, ama biz Nemrut Harabeleri özelinde konuyu sınırlıyoruz. Kommagene Krallığı’nın en ünlü hükümdarlarından Antiochus I Theos Dikaios Epiphanes Philorhomaios Philhellen (I. Antiokhos Theos) adına dağa yerleştirilen devasa kafa heykelleri, günümüzde Nemrut Harabeleri olarak tanımlanıyor ve her yıl on binlerce tarih meraklısını Nemrut Dağı’nda buluşturuyor.

Nemrut Dağı Heykelleri

Nemrut Dağı’nda bulunan devasa kafa heykellerinin, tüm dinleri ve kültürleri tek bir bayrak altında toplamak amacıyla tasarlandığı düşünülüyor. Tarihi belgelerin ve çevresel etmenlerin ışığında, burada bulunan kafa heykellerinin o dönem inanılan tanrıları simgelediğini biliyoruz.

Tarihe tanıklık eden heykeller, kireçtaşı bloklarından yapılmış. Bu heykeller, Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara olan saygısını ifade etmesinin yanı sıra bölgeyi bir tür dini merkez haline getirme amacı ile tasarlanmış.

Kommagene Krallığı, bir tarafında Pers İmparatorluğu, diğer tarafında Helenistik Yunan toplumu ile iki kültürden de çokça beslenmiş. O zamanlar dünyada çok tanrılı dinler daha yaygınmış ve hem Pers İmparatorluğu’nun hem de Yunan kültürünün kendilerine ait mitolojileri varmış. Büyük İskender’in soyundan gelen Kraliçe Laodike ve Kral I. Mithridates’in oğlu olan Kommagene Kralı I. Antiokhos Theos, iki kültürü de içeren bir eğitim alarak büyümüş.

Kral I. Mithridates (I. Mitridat Kallinikos), ülkesinin topraklarını hem doğuya hem de batıya doğru genişletmek istediği için hem Pers hem de Yunan kültürünü benimsemiş. Bu doğrultuda, kralın o dönem inanılan tanrıları hem Yunan hem de Pers isimleri ile kabul ettiği biliniyor. Kral I. Mithridates’in amacı, iki kültürü de kapsayan geniş bir imparatorluk kurmaktı.

Babasının vizyonu doğrultusunda Nemrut Dağı’nın tepelerine bir tapınak inşa ettiren I. Antiokhos, daha sonra buraya tanrıları simgeleyen ve uzunluğu 10 metreye kadar ulaşabilen dev heykeller koydurtmuş. Her ne kadar iki kültürün sentezlenmesi hayali gerçekleşmese de I. Mithridates ve I. Antiokhos’un vizyonu sayesinde o zamanların görkemine tanık olabiliyoruz.

Kommagene Kralı I. Antiochos (I. Antiokhos), tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için Nemrut Dağı sınırları içerisinde günümüze kadar ulaşan devasa heykeller tasarlatmış. Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış bu kral, günümüzde Adıyaman ili Kahta ilçesini böylece bir turistik merkeze dönüştürdü.

Kısacası 2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı yamaçlarında, antik zamanlarda kalma yapılar ve muhteşem doğa manzaraları uçak biletini alıp gelmeni bekliyor.

Nemrut Dağı’nda Yapılması Gerekenler

Nemrut Dağı’na gitmeyi düşünüyorsan aşağıdaki listeye bir göz at. Bunları yapmadan Nemrut Dağı’ndan dönersen orayı tam olarak keşfetmiş sayılmazsın!

Zirvelere çıkmadan önce Kahta ilçesinde ve çevre köylerde esnafları gez. Otantik el yapımı eşyaların yanı sıra pek lezzetli yöresel tarifler seni bekliyor!

Güneşin Doğuşunu ve Batışını İzle

nemrut dağı güneşin doğuşu

Nemrut Dağı’nda gün doğumu ve gün batımını izlemek tıpkı bir rüya gibi. Her iki anda da sarı ve kızıl tonlarının birbirleri ile yakaladığı uyum seni büyüleyecek. Özellikle zirvedeki gün batımı manzarası, hiçbir şeye benzemez!

Heykeller, dağın batı ve kuzey teraslarında bulunuyor. Burada ayrıca Kommagene hanedanındaki önemli isimlerin kabartma stellerine de yer verilmiş.

İlgili Makaleler

Yazar hakkında Tüm gönderileri görüntüle Yazar web sitesi

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

1 YorumYorum Yap

  • Detaylı bir anlatım olmuş. Gündoğumu fotoğraflarında oldukça güzel gözüken taş yapıtlar, gecesinde de farklı bir görünüme bürünmüş. Seyahat rotalarımdan birisi ama gitmek henüz nasip olmadı.

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *