Astronotlar ne kadar maaş alıyor?

Astronotlar ne kadar maaş alıyor

Alper Gezeravcı uzaya çıktı, herkes merak ediyor: Astronotlar ne kadar maaş alıyor. ESA’daki astronotların maaşı ne kadar? Avrupa Uzay Ajansı ESA bünyesinde çalışan astronotların maaşları da göz dolduruyor. ESA’da maaşlar astronotların tecrübelerine göre ayda 6 bin 693 dolar ile 9 bin 596 dolar arasında değişiyor. Ancak maaşlar Fransa’da, Almanya’da ve İngiltere’de ufak da olsa farklılıklar gösterebiliyor.

Ancak Rus kozmonotlara aylık maaşlarının yanında uzayda kaldıkları süre ve yaptıkları işe göre ikramiyeler ödeniyor. Bu ikramiyeler işin zorluğuna göre günlük 400 doları bulabiliyor. Yani 4 aylık bir Uluslararası Uzay İstasyonu Görevi’nde bir Rus kozmonot yaklaşık 48 bin dolar ikramiye alabiliyor.

Roscosmos ne kadar maaş veriyor? Rus Uzay Ajansı Roscosmos’da maaşlar NASA ve ESA’ya göre oldukça düşük kalıyor. Ancak Rus kozmonotlara verilen ikramiyeler ile bu açık kapatılıyor. Russia Beyond haberine göre bir Rus kozmonotun aylık maaşı 129.000-166.000 ruble aralığında. Yani tecrübeli bir kozmonotun maaşı aylık 2 bin doları bile bulmuyor.

ESA’da astronot olabilmek için ESA üyesi bir ülkenin vatandaşı olmak gerekiyor. Adayların, doğa bilimleri, tıp, matematik, mühendislik ve bilgisayar bilimleri üzerine master derecesi sahibi olması ve en az 3 sene bir laboratuvar deneyimi sahini olması gerekiyor. Jet pilotluğu da aranan özellikler arasında.

Bunun yanında 2021 yılında Kremlin yönetimi kozmonot maaşlarını yükseltmek için çalışma başlattıklarını ve maaşları aylık 4 bin ila 6 bin 500 dolar seviyesine çıkaracaklarını açıklamıştı.

Yuri Gagarin’in maaşı ne kadardı? Sovyetlerin ünlü hava kuvvetleri generallerinden Nikolai Kamanin, Uzaya ilk giden insan olan Yuri Gagarin’in ikramiyeler dahil ayda 632 ruble (o zamanın enflasyonu ile 575 dolar) aldığını yazmıştı. Yani Gagarin yılda 6 bin 900 dolar kadar bir maaş alıyordu.

İlgili Makaleler

Yazar hakkında Tüm gönderileri görüntüle Yazar web sitesi

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *