Teknoloji

Honor Magic 6 Pro Kamerası Şaşırtıyor

Honor Magic 6 Pro kamera, yıllardır beni şaşkına çeviren ilk akıllı telefon kamerası. Pek çok telefonu inceledim ve hepsini zorlu kamera testlerinden geçirdim ve Honor’un son modeli pek çok açıdan büyük bir atılım gibi görünüyor.

İyileştirmelerin ön saflarında, Honor’un şimdiye kadar geliştirdiği en akıllı yazılımla desteklenen üçlü kamera dizisinin süslü adı olan yükseltilmiş Falcon Kamera Sistemi yer alıyor. Kolayca en iyi Android telefonlar arasında yer alır ve düzenli olarak mükemmel kalitede görüntüler üretir.

Yeni 180MP telefoto kameranın bu deneyimin en önemli parçası olduğunu düşünebilirsiniz, ancak mükemmel görüntüleme özelliklerinin ötesinde öne çıkan şey, kameranın yükseltilmiş yapay zeka yetenekleridir.

Honor’un yükseltilmiş Yapay Zeka Hareket Algılama Yakalama özelliği o kadar akıllı ki sizin için fotoğraf çekecek ve bunların bu kadar harika görünmesi de gerçekten etkileyici.

Samsung Galaxy S24 Ultra gibi amiral gemilerinin hala hareketi yakalamakta zorlandığı göz önüne alındığında , bir şirketin bu sorunu çözmek için çok daha ileri giden bir akıllı telefon kamera deneyimi sunma yolundan çıktığını görmek çok güzel.

HONOR MAGİC 6 PRO KAMERA: HAREKET YAKALAMA

ONUR MAGİC 6 PRO

Honor Magic 6 Pro’nun hareketi yakalama yeteneği, yıllar boyunca test ettiğim telefonlar arasında eşsizdir. Evet, Pixel’i bile yener.

Telefon, yalnızca hareket eden evcil hayvanların ve çocukların net fotoğraflarını çekme konusunda başarılı olmakla kalmıyor, aynı zamanda yazılım, belirli bir hareket algılandığında fotoğrafları otomatik olarak çekecek kadar akıllı.

Honor, AI algoritmasını hareketli nesneler içeren sekiz milyonun üzerinde görüntüyle eğittiğini ve kamera yazılımının yüz ifadeleri, insan vücudu hareketi, atlama ve daha fazlası gibi şeyleri anlamasını sağladığını söylüyor.

Otomatik hareket yakalama yeteneklerini özel olarak test etmek için telefonu yerel Celtic Fest’e götürdüm ve sahnedeki İrlandalı dansçıların fotoğraflarını çekmesine izin verdim. Tek yaptığım kamera uygulamasını açıp sahneye doğrultmaktı, geri kalan tüm işi yapay zeka algoritması yaptı.

Otomatik görüntü yakalama, kendinizi ihtiyaç duyulan bir durumda bulana kadar bir hile gibi görünebilir.

Otomatik görüntü yakalama aptalca bir hile gibi görünebilir, ancak testlerimde inanılmaz derecede iyi çalışıyor. Bir ebeveyn olarak bazen bir tane şöyle dursun iki elin serbest olması zordur . Sadece tek elinizi kullanarak anı yakalayabilen bir telefona sahip olmak dahiyane bir harekettir.

Ancak deklanşöre dokunarak fotoğraf çekmeyi tercih etseniz bile, Honor Magic 6 Pro temelde her seferinde bunu doğru şekilde yapacaktır. Oğlumun kanepemizden bir yığın doldurulmuş hayvanın üzerine atlamasını içeren her zamanki hareket testimi yaptım. Magic 6 Pro, diğer dört telefona karşı her seferinde harika bir görüntü yakaladı.

Pixel 8 Pro, bunu tutarlı bir şekilde gerçekleştiren diğer tek telefondu ve o zaman bile Honor Magic 6 Pro‘daki fotoğrafların tümü, Google’ın en iyilerinin yakalayabildiğinden daha iyi görünüyordu.

HONOR MAGİC 6 PRO KAMERA: ANA KAMERA

HONOR MAGİC 6 PRO

Magic 6 Pro kamera deneyimine dair çok az eleştirim var, ancak bunlardan biri kesinlikle kamerayı hızlı başlatmanın yoludur. Çoğu modern Android telefon, kamerayı hızlı bir şekilde başlatmak için ekran açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın istediğiniz zaman güç düğmesine iki kez dokunmanıza olanak tanır.

Honor Magic 6 Pro, yalnızca ekran kapalıyken çalışan, ses kısma tuşuna iki kez dokunmanın tuhaf eski yöntemini hâlâ kullanıyor. Ekran açıksa – kilidi açık olmasa bile – hızlı başlatma özelliğini etkinleştirmek için kamera kısayolunu bulmanız veya ekranı kapatmanız gerekir. Aptalca.

Bu küçük sıkıntı dışında, Honor Magic 6 Pro’nun bas-çek yetenekleri herhangi bir modern akıllı telefonla nadiren eşleşiyor. Kameranın başlatılmasından fotoğraf çekilmesine kadar geçen süre yaklaşık 2 saniyedir. Otomatik odaklama son derece iyi çalışıyor ve resim kalitesi olağanüstü.

Samsung Galaxy S24 Ultra, Google Pixel 8 Pro ve Honor Magic 6 Pro’nun ana kameraları arasında bir kazanan seçmek zor. Her üç telefon da mükemmel dinamik aralık ve ince ayrıntılar sunuyor.

Yukarıdaki üç örnek, duruma bağlı olarak her telefonun en iyi fotoğrafa sahip olmakla nasıl değişebileceğini göstermektedir. İlk örnekte Honor Magic 6 Pro daha iyi renk doğruluğuna, kontrasta ve ince ayrıntılara sahip. İkinci iki örnekte ince ayrıntılar açısından Galaxy S24 Ultra ve renk doğruluğu açısından Pixel 8 Pro tercih ediliyor.

Ancak genel olarak Honor Magic 6 Pro’nun fotoğraflarını inanılmaz derecede hoş buldum. Şikayetlerin çoğu durumsaldı ve son birkaç hafta içinde çektiğim yüzlerce fotoğrafta herhangi bir zayıflık modeli fark etmedim.

ONOR MAGİC 6 PRO TELEFOTO KAMERA

HONOR MAGİC 6 PRO

Bu incelemeye başladığımda Honor Magic 6 Pro kameranın en iyi ihtimalle 5x’in ötesinde kaliteli bir telefoto deneyimi üretebileceğini hayal etmekte zorlandım. Bunun nedeni, telefoto kameranın, Pixel 8 Pro veya Galaxy S24 Ultra’dakinin yarısı ve Galaxy S23 Ultra’nın sağladığının dörtte biri olan 2,5x optik yakınlaştırmalı merceğin arkasında olmasıdır.

Ancak telefon, lensin arkasında AI işlemeyle tamamlanan 180 megapiksellik devasa bir sensör kullanarak bu açığı kapatmaya çalışıyor. Bu 180MP sensör aynı zamanda fiziksel olarak bugüne kadar herhangi bir telefondaki en büyük telefoto sensördür. Bu, diğer telefoto sensörlere göre daha fazla ışık ve daha fazla ayrıntı aldığı anlamına gelir .

Ancak sonuçlar 5x ve ötesinde karışık olma eğilimindedir. Bazen konu doğru olduğunda kamera sizi havaya uçurur. 10x ve 20x’teki bu iki örnek, bunu mükemmel bir şekilde göstermeye yardımcı oluyor.

Not: Her telefonla yakınlaştırma yapıldığında mercek farklılıkları nedeniyle biraz farklı bir kırpma düzeyi elde edilir. Bu örnekler için tüm kamera vizörleri aynı yakınlaştırma numarasına ayarlandı.

Yalnızca ayrıntıdaki fark şaşırtıcıdır. Honor Magic 6 Pro, ilk örnekte telefoto kalitesinde Samsung Galaxy S24 Ultra ve Google Pixel 8 Pro’yu geride bırakıyor. Renk bilimi bile Magic 6 Pro’da daha iyidir ve her açıdan çok daha iyi bir 10x fotoğraf sunar.

20x’teki Ev İspinozunun ikinci örneği o kadar da kesin değil ve sonucun kişisel tercihe bağlı olacağını düşünüyorum. Honor Magic 6 Pro’nun fotoğrafı, tüylerin etrafındaki keskin kenarlar ve hatta gürültüsüz etkileyici ince ayrıntılarla çok daha keskin.

Ancak Magic 6 Pro bunu, en çok kuş gözleri ve gaga çevresinde görüldüğü gibi yapay zeka tabanlı yaklaşımla başarıyor. Bu arada Galaxy S24 Ultra’nın fotoğrafı, fotoğraf ve yapay zeka karışımından ziyade, daha çok kameradan çekilmiş bir fotoğrafa benziyor.

Yukarıdaki örnekler en sık üretilen telefoto görüntü kalitesini temsil ediyor ve 5x ve ötesindeki telefoto performansının Honor Magic 6 Pro’da Google Pixel 8 Pro veya Samsung Galaxy S24 Ultra’ya göre daha kötü olduğunu kanıtlıyor.

Kamera fiziksel olarak 2,5x optik zoom lensle sınırlı olduğundan her şey bariz bir dijital kırpma gibi görünüyor. Bunun ötesinde, ana sensörden gelen dijital mahsullerin ve büyük bir telefoto sensörünün bir karışımı var.

Genel olarak, vizördeki 2,5x yakınlaştırma ön ayarına yakın durmadığınız sürece telefoto performansı oldukça hayal kırıklığı yarattı.

HONOR MAGİC 6 PRO DÜŞÜK IŞIK

Magic 6 Pro, işleme için yapay zekayı çok yoğun kullandığından, telefondaki düşük ışıkta fotoğrafçılık mükemmel olma eğilimindedir. Üç arka sensörün hepsinden alınan görüntüler inanılmaz derecede temizdir ve genellikle yapay zeka ayrıntı yeniden yapılandırmasıyla eşleştirilmiş ağır gürültü giderme algoritmaları kullanılır. Bu, yakınlaştırıldığında “sulu boya” gibi görünen resimler üretir, ancak çoğu zaman telefondaki yapay zeka sayesinde ince ayrıntılar korunur.

Honor ayrıca düşük ışıkta doygunluğu artırıyor gibi görünüyor ve bu neon ışıklı atari salonunu anında hayranlık uyandıran bir faktör haline getiriyor. Bu, renklerin doğru şekilde temsil edilmediği ancak insan gözüne kesinlikle “iyi göründüğü” anlamına gelir.

Genel olarak çekimlerin çoğunda Samsung Galaxy S24 Ultra’nın fotoğraflarının görünümünü tercih ediyorum. Çekimlerde daha fazla gürültü görünse de renkler hem daha doğal hem de ince ayrıntılar daha gerçekçi görünüyor.

Honor Magic 6 Pro’nun kazandığını düşündüğüm tek çekim, fotoğraf boyunca daha ince ayrıntıların ortaya çıktığı ana kamera görüntüsüdür. Arka plandaki tuğlaların net bir tasviri var ve atari salonundaki panolardaki metinler daha okunaklı.

Google Pixel 8 Pro, diğer ikisinin gerisinde kalmaya devam ediyor ve genellikle her mercekten daha yumuşak, daha az çekici fotoğraflar üretiyor.

HONOR MAGİC 6 PRO  ÖN KAMERA

Honor Magic 6 Pro

Donör Magic 6 Pro’nun 50MP ön kamera sensörü kağıt üzerinde harika görünüyor ancak tüm aydınlatma koşullarında yarı bulanık fotoğraflar çekme eğiliminde olduğunu gördüm. Telefonun hareket halindeki nesnelerin net fotoğraflarını çekme eğilimi göz önüne alındığında bu tuhaf bir durum ancak telefonun ön kamerada farklı işleme yöntemleri kullandığı görülüyor.

Sadece bu da değil, “bokeh”in varsayılan olarak devre dışı olduğunu fark edene kadar portre modu hiç çalışmıyor gibi görünüyordu. Honor’da, akıllı telefon dünyasında son derece bulanık bir arka plan ve net bir ön plan için kullanılan bir tür genel terim olan bokeh’i varsayılan olarak devre dışı bırakmanın mantıklı olduğunu kimin düşündüğüne dair hiçbir fikrim yok, ancak bu, birçok kişinin kafasını karıştıracak korkunç bir karardı. Müşterilerin.

Samsung Galaxy S24 Ultra ile karşılaştırıldığında Honor Magic 6’nın öne bakan çekimleri biraz yetersiz. Fena değiller ama kamerayı sabit tuttuğumda ortaya çıkan tuhaf hareket bulanıklığı çok tuhaf.

Ayrıca Magic 6 Pro’da bokeh’in varsayılan olarak etkin olmaması da utanç verici. Telefon, bu özellik düzgün bir şekilde etkinleştirildiğinde oldukça örnek portre modu çekimleri yapıyor ve portre modunun etkinleştirilmesi beklenirken Honor’un neden varsayılan olarak kapalı olduğunu anlayamıyorum.

HONOR MAGİC 6 PRO KAMERA: SONUÇ

Honor Magic 6 Pro kamera deneyimi, düşük ışıkta mükemmel fotoğraf çekiminden hareketli nesnelerin net bir şekilde yakalanmasına kadar her zaman etkileyici olacak bir deneyimdir. Kamera kullanıcı arayüzü devrim niteliğinde bir şey değil ama öyle olmasına da gerek yok. Hala Google Pixel kamera kullanıcı arayüzünü diğer telefonlara tercih ediyorum ancak burada rahatsız edici hiçbir şey yok.

Telefon, fotoğraf çektiğinizde veya telefonun sizin için fotoğraf çekmesine izin vermek istediğinizde kullanışlı olan AI işleme yeteneklerinde gerçekten parlıyor. İlk başta bir hile gibi gelebilir, ancak sıklıkla bir eli meşgulken diğer eli fotoğraf çekmeye çalışan ebeveynler, böyle bir özelliğin ne kadar faydalı olabileceğini kısa sürede anlayacaklardır.

Pixel 8 Pro ve Samsung Galaxy S24 Ultra genellikle ilgili telefoto kameralarıyla daha iyi fotoğraflar çekerken Magic 6 Pro yine de mükemmel bir iş çıkardı ve çoğu zaman 10x yakınlaştırmaya kadar mükemmel fotoğraflar sundu. Bunun ötesinde, çekimlerin çoğu açıkça dijital mahsullerdi ve pek de iyi görünmüyorlardı.

Genel olarak Honor harika bir kamera sundu ve kendimi hangi durumda bulursam bulayım, kullanacağımdan emin olduğum bir kamera sundu.

Yunus AKIN

15.01.198.... tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldim. Boş zamanlarımda grafik ve tasarım, bunun yanında blog hazırlayarak zaman geçirmeye çalışıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye sahip olmak için hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu