Wordpress

WordPress Siteniz Neden Yavaş Açılıyor?

Evet sevgili wordpress severler yayınladığımız bu makalede wordpress siteniz neden yavaş açılıyor? hakkında bilgi vereceğiz. Aslında bir çok wordpress sitesinde sıklıkla rastalan sorunlardan biridir. Genellikle yapılan yanlış işlemlerden dolayı kaynaklanabilmektedir.

Bazıları hatalı yüklenen eklentiler, hatalı yüklenen temalar, yanlış ve eksik wordpress kurulumu ve bazende almış olduğunuz hostinglerden kaynaklanmaktadır.

WordPress sitelerin geç ve ağır çalışmasında ki en büyük etken aslında eklentilerdir. Kimi zaman hiç açılmayan siteler, kimi zamanda yavaş ve ağır çalışmaktadır. Ne kadar kaliteli bir hosting sunucu almış olursanız da yüklemiş olduğunuz wordpress tema ve eklentileri hatalıysa ağır ve yavaş açılmasına neden olmaktadır. Peki bu hatalarla karşılaştığınızda neler yapmalısınız?

WordPress Sitenizin Yavaş Açılmasına Neden Olan Faktörler

Yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda bir çok wordpress kullanıcısı sitelerinin yavaş ve geç açıldığından dolayı sıkıntı çekmektedirler. Bu gibi durumlarda yüklemişl olduğunuz tema ve eklentilere çok dişkkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle yapmanız gerekenler sitenizin ağır çalışmasına neden olan unsuru öğrenmemiz gerekiyor. Diğer yanda sitenizde gereksiz (kullanmadığınız) tema ve eklentilerin veya herhangi bir dosyanın olmamasına özen göstermelisiniz.

Sırasıyla önce sitenizde gereksiz dosyaları silmeyle başlayalım. Bunlar kullanılmayan temalar, kullanılmayan eklentiler ve farklı dosyaları wordpress panelinizden silelim. Bu işlemden sonra sitenizin hızı arttıysa demek gereksiz dosyalardan kaynaklanmaktadır. Bir diğer seçeneğimiz de kullanmış olduğunuz temayı değiştirmek.

Yeni bir tema yükleyip, eski temayla değiştiriyoruz. Bu durumda sitenizin hızında bir farklılık görebiliyorsanız sitenizin ağır çalışmasına neden olan unsur kullanmış olduğunuz temadır.

Gereksiz kullanım dışı eklentiler, Aslında wordpress sitenizin geç açılmasına neden olan en büyük etkenlerin başında bozuk ve kullanım dışı eklentiler gelmektedir. Pasif eklentilerin dışında kurulu bir eklentiden de kaynaklanabilmektedir.

Pasif eklentileri sistemden siliyoruz. Sitenizde fazla eklenti olmamasına özen göstermelisiniz. Sitenizde kurulu olan fazla eklentilerde wordpress sitenizin yavaş açılmasına neden olmaktadır.

WordPress kullanıcısı olduğunuz için, hangi eklentinin daha cok yer kapladığı ağır olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Bu işlemleri de yaptığınız halde sitenizde herhangi bir farklılık goremiyorsanız sorun kullanmış olduğunuz hosting paketindedir.

Hostinginizde yeterli alanının olmamasından dolayı, php sürümün eski olmasından dolayı, veya hosting sunucunuzun çok ağır olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Hosting hizmeti veren firmayla görüşüp durum hakkında kendilerini bilgilendirmenizde fayda vardır.

Hosting de herhangi bir problem yok ise, yedeklerinizi alıp wordpress sitenizi tekrardan kurmanızda fayda vardır.

Bazı durumlarda tema ve eklenti çakışmasından dolayı da bu tür sorunlar görülmektedir.

Not: Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka veritabanı yedeğinizi almayı unutmayınız.

WordPress Siteniz Nasıl Hızlandırılır?

WordPress siteniz neden yavaş açılıyor? sorusunu yukarıda detaylı bir şekilde anlattığımı umuyorum. Şimdi bu sorunu çözmek, wordpress sitenizi hızlandırmak için dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bunlar şunlardır;

  • İyi bir yerden kaliteli ve hızlı bir hosting almanız
  • Kaliteli ve sorunsuz tema kullanmanız
  • Gereksiz eklentiler kullanmama
  • Gereksiz görsel medyalar kullanmama

Bu yukarıda bahsetmiş olduğum unsurları dikkate alırsanız, wordpress sitenizin hızlı açılmamasına engel bir şey yoktur. Ek olarak hızlandırmak için resim optimize edici ve css kücültücü gibi eklentilerde kullanabilirsiniz.

 

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu