Wordpress

WordPress SEO Nasıl Olmalıdır?

WordPress SEO web sitenize daha fazla trafik çekmek için çok önemlidir. Web sitenizin trafiğini artırma konusunda ciddiyseniz, WordPress SEO nasıl yapıldığına dikkat etmeniz gerekir. Bu makalede, WordPress SEO’nuzu geliştirmenize ve daha fazla organik trafik elde etmenize yardımcı olacak en iyi WordPress SEO tekniklerini paylaşacağım.

SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Web sitesi sahipleri tarafından arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak daha fazla trafik elde etmek için kullanılan bir stratejidir.

Arama motoru optimizasyonu, Google’yi kandırmak değildir. Bu, arama motorlarının web sitenizi bulmasını kolaylaştıran, optimize edilmiş kod ve biçimlendirmeye sahip bir web sitesi oluşturmakla ilgilidir.

İnsanlar hakkında yazdığınız konular için Google’de arama yaptığında, arama motoru için optimize edilmiş içeriğiniz arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünecek ve daha fazla kişinin web sitenize ulaşmasını sağlayacaksınız.

WordPress SEO Neden Önemlidir?

Arama motorları çoğu web sitesi için genellikle en büyük trafik kaynağıdır. Google ve diğer arama motorları, sayfaları anlamak ve arama sonuçlarında uygun şekilde sıralamak için gelişmiş algoritmalar kullanır.

İçeriğiniz optimize edilmemişse, arama motorları onu nasıl sıralayacağını bilemez. İnsanlar yazdığınız konuları aradığında, web siteniz arama sonuçlarında görünmeyecek ve tüm bu trafiği kaçıracaksınız.

Tüm site sahiplerinin, arama trafiğini en üst düzeye çıkarabilmeleri için içeriklerini arama motorlarında görüncek şekilde SEO dostu hale getirmeleri gerçekten önemlidir.

SEO dostu URL’ler, sayfanın içeriğini net bir şekilde açıklayan kelimeler içerir ve hem insanlar hem de arama motorları tarafından okunması kolaydır.

SEO dostu URL’lerin bazı örnekleri şunlardır:

https://www.yunusakin.com.tr/wordpress-site-sayfanız/
https://www.yunusakin.com.tr/common-wordpress-errors-and-how-to-fix-them/

Bu URL’lerin okunabilir olduğuna ve kullanıcının yalnızca URL metnine bakarak sayfada ne göreceğini tahmin edebileceğine dikkat edin.

Peki SEO dostu olmayan bir URL hangilerdir?

https://yunusakin.com.tr/?p=10467
https://yunusakin.com.tr/archives/123

Bu URL’lerin içerikle ilgisi olmayan sayılar kullandığına ve kullanıcının URL’ye bakarak sayfada ne bulacağını tahmin edemeyeceğine dikkat edin. SEO dostu kalıcı bağlantı ayarları kullanmak, arama sonuçlarında daha iyi sıralamada yer almanızı sağlar.

WordPress sitenizin kalıcı bağlantı ayarlarını nasıl kontrol edip güncelleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

wordpress kalıcı bağlantı ayarları

Not: Web siteniz 6 aydan uzun süredir aktif ise, sayılar seçeneğini kullanmıyorsanız lütfen kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeyin. Gün ve Ad veya Ay ve Ad kullanıyorsanız, bunu kullanmaya devam edin.

Yerleşik bir sitede kalıcı bağlantı yapınızı değiştirerek, tüm sosyal medya paylaşım sayınızı kaybedersiniz ve mevcut SEO sıralamanızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, uygun yönlendirmeleri ayarlayabilmeleri için bir profesyonel kiralayın. Sayfalardaki sosyal paylaşım sayınızı yine de kaybedersiniz.

En İyi WordPress SEO eklentisi

wordpress seo eklentileri

En iyi WordPress SEO eklentisini seçmek söz konusu olduğunda, seçimlerinizi büyük olasılıkla en popüler iki eklenti arasında kalacaksınız. Bunlar; All in One SEO (AIOSEO) or Yoast SEO  eklentilerdir.

AIOSEO, 3 milyondan fazla web sitesinde kullanılan WordPress SEO eklentisidir.

WordPress’te XML Site Haritaları Ekleyin

site haritası ekleme

XML Site Haritası , web sitenizdeki her bir sayfayı listeleyen özel olarak biçimlendirilmiş bir dosyadır. Bu, arama motorlarının tüm içeriğinizi bulmasını kolaylaştırır.

XML site haritası eklemek sitenizin arama sıralamasını yükseltmese de, arama motorlarının sayfaları hızlı bir şekilde bulmasına ve sıralamaya başlamasına yardımcı olur.

AIOSEO eklentisini kullanıyorsanız, sizin için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturacaktır. Site haritanızı bulmak için bu URL’ye gidin (example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın):

http://example.com/sitemap_index.xml

Sitenizi Search Console Ekleyin

Web Yöneticisi Araçları olarak ta bilinen Google Search Console, web sitesi sahiplerine içeriklerinin arama motoru tarafından nasıl görüldüğüne dair bir bakış sağlamak için Google tarafından sunulan bir dizi araçtır.

Sayfalarınızın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olacak raporlar ve veriler sağlar. Ayrıca, insanların web sitenizi bulmak için kullandıkları gerçek arama terimlerini, her sayfanın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü ve sayfalarınızın ne sıklıkta tıklandığını da görebilirsiniz.

Tüm bu bilgiler, sitenizde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza yardımcı olur. Daha sonra içerik stratejinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Google Arama Konsolu ayrıca, web sitenizde, arama tarayıcılarının web sitenize erişemediği, yinelenen içerik bulamadığı veya kısıtlanmış kaynaklar bulamadığı gibi bir sorun olduğunda sizi uyarır.

Blog Yazılarınızı SEO İçin Optimize Etme

Yeni başlayanlar genellikle bir WordPress SEO eklentisini kurmanın ve etkinleştirmenin tek gereken şey olduğunu düşünme hatasına düşerler. SEO, maksimum sonuçları görmek istiyorsanız yapılacak işlemleri takip etmeniz gerekmektedir.

Tüm en iyi SEO eklentileri, her blog gönderisine ve sayfasına bir başlık, açıklama ve odak anahtar kelimesi eklemenize izin verir. Ayrıca, kullanıcıların web sitenizi Google’da arattıklarında göreceklerinin bir önizlemesini de gösterir.

Maksimum tıklama almak için başlığınızı ve açıklamanızı optimize etmenizi öneririz. Blog yayınınızı yazarken, SEO bölümüne gidin ve bundan tam olarak yararlanın.

WordPress SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Yeni başlayanların çoğu, insanların hangi konuları aradığını ve bloglarına ve web sitelerine ne eklemeleri gerektiğini bulmak için en iyi tahminlerini kullanır.

Karanlıkta ok atmak gibidir. İnsanların ne aradığını bulmak için gerçek verileri kullanabildiğiniz zaman bunu yapmanız gerekmez.

Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturucular ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir araştırma tekniğidir. Sektörünüzdeki içerik, ürün ve hizmetleri bulmak için kullanıcıların arama motorlarına girdiği kelimeleri keşfetmenize yardımcı olur.

Daha sonra daha fazla arama trafiği elde etmek için bu kelimeleri ve kelime öbeklerini web sitenizde kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz tonlarca anahtar kelime araştırma aracı (hem ücretsiz hem de ücretli) vardır. SEMRush kullanmanızı öneririz, anahtar kelimeleri keşfetmenize ve hatta rakiplerinizin sıralamada olduğu anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur.

WordPress SEO NoFollow Dış Bağlantıları

Yukarıda belirtildiği gibi, bağlantılar, arama motorlarının hangi sayfaların önemli olduğuna karar vermesine yardımcı olur. Bir web sitesine bağlantı verdiğinizde, sitenizin SEO puanının bir kısmını o bağlantıya aktarmış olursunuz. Bu SEO puanına çok büyük derecede etki eder.

İyi arama sıralamaları için, diğer web sitelerinden verdiğinizden daha fazla bağlantı suyu aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Harici bağlantılara (sahibi olmadığınız web sitelerine bağlantılar) “nofollow” özelliği eklemek, arama motorlarına bu bağlantıları izlememeleri talimatını verir. Bu, bağlantı suyundan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Normal bir harici bağlantı HTML’de şöyle görünür:

<a href="http://example.com">Örnek Web Sitesi</a>

nofollow özniteliğine sahip harici bir bağlantı şöyle görünür:

<a href="http://example.com" rel="nofollow" >Örnek Web Sitesi</a>

Varsayılan olarak, WordPress bağlantıları nofollow yapma seçeneği ile birlikte gelmez. Ancak, AIOSEO eklentisini kullanıyorsanız, sizin için kolaylaştırır.

Bir bağlantı eklerken, bağlantıya “nofollow” ekle seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yunus bey öncelikle paylaştığınız kaliteli içerik için teşekkür ederim bence okurlara bir alternatif olarak rankmath’ide tanıtabilirsiniz. Son dönemlerde pek revaçta ve diğer eklentilerin premium sağladığı bir çok özelliği ücretsiz olarak sağlıyor bu anlamda bu aralar ön plana çıkmaya başladı. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu