Wordpress

WordPress RSS Site Haritası Nasıl Eklenir?

RSS site haritası, Google’ın yeni web sitenizin içeriğini dizine eklemesine ve daha hızlı güncelleme yapmasına yardımcı olur. Google, maksimum SEO sonuçları için RSS site haritasının XML site haritasıyla birlikte kullanılmasını önerir. Bu makalemde, WordPress’te herhangi bir kod olmadan kolayca RSS site haritasının nasıl ekleneceğini ele alacağız.

RSS Site Haritası nedir?

Genellikle büyük olan geleneksel bir XML site haritasının aksine , RSS site haritası küçüktür, çünkü bunlar yalnızca sitenizdeki en son güncellemeleri içerir.

Google, RSS site haritalarını daha sık tarar, bu da içerik güncellemelerinizin daha hızlı dizine eklenmesine yardımcı olur ve WordPress SEO sıralamalarınızı iyileştirir.

Bunu düşünmenin iyi bir yolu, XML site haritalarınızın Google’a web sitenizdeki tüm gönderiler ve sayfalar hakkında bilgi vermesidir. RSS site haritası ise Google’ı yakın zamanda güncellenen içerik hakkında günceller.

Optimum tarama için Google, hem XML site haritalarının hem de RSS site haritasının kullanılmasını önerir.

Sahip olduğunuz web sitesinin türüne bağlı olarak, maksimum SEO avantajları için RSS site haritasının yanı sıra bir video site haritası ve haber site haritası da ekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress’te RSS site haritasının nasıl ekleneceğine bir göz atalım.

WordPress’te RSS Site Haritası Nasıl Eklenir?

WordPress’e RSS site haritası eklemenin en kolay yolu, All in One SEO eklentisini kullanmaktır. 3 milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılan en iyi WordPress SEO eklentisidir.

SEO sıralamalarımızı iyileştirmek için Blogum’da AIOSEO’nun ücretsiz sürümünü kullanıyorum, isteyen olursa farklı ve fazla özelliklere sahip olan ücretli versiyonunuda kullanabilir.

Yapmanız gereken ilk şey, All in One SEO eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir.

Etkinleştirildiğinde, kılavuzlu kurulum sihirbazından geçmeniz istenecektir. Yeni başlayanlar için çok uygundur ve tüm doğru ayarları yapmanıza yardımcı olur.

WordPress‘te RSS site haritasını etkinleştirmek için AIOSEO » Site Haritaları ayarları sayfasına gitmeniz ve RSS Site Haritası sekmesine tıklamanız gerekir.

Site Haritasını etkinleştir seçeneğini açmanız yeterlidir, hepsi bukadar. WordPress’e RSS site haritasını başarıyla eklediniz. RSS site haritanızın nasıl göründüğünü görmek için RSS Site Haritasını Aç düğmesini tıklayabilirsiniz.

Alternatif olarak aşağıdaki bağlantıya da gidebilirsiniz:

https://siteniz.com/sitemap.rss

Etkinleştirdikten sonra, RSS site haritasını Google Arama Konsolu’na göndermeniz gerekecektir.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Faruk bey merhaba Bir çok site şuan index alamama gibi sorunlar yaşıyor. Bunun en basit ve hızlı çözümü içn siteniz google news politikalarına uygunsa news kaydınızı yaptırmanız büyük fayda sağlayacaktır. News kaydından sonra eklemiş olduğunuz içerikler 20-30 dk içinde indexlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu