Wordpress

WordPress Blog Sitesi Nasıl Oluşturulur?

WordPress blog sitesi nasıl oluşturulur? Bir blog oluşturmak aslında çok kolay ve basittir. Bu konu hakkında herhangi bir bilgiş sahibi olmayan kişilerde rahatlıkla blog sitesi oluşturabilirler. Bir wordpress blog sitesi nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi vereceğim.

1- WordPress blog Sistesi Oluşturmak İçin Neler Gereklidir?

  • Bir alan adı (blogunuzun adı olacaktır. Örnek; yunusakin.com.tr gibi
  • Site içeriklerinizin barındırılacağı web hosting 
  • 30 dakikalık bir zaman

Evet yanlış duymadınız, 30 dakika içerisinde wordpress blog siteniz hazırlanmış olacaktır.  Kurulum aşamaları nelerdir?

ilkez blog sitesi kuaracak kişiler, blog sitesi için farklı blog platformalarını da kullanmaktadırlar. Aslında bakılırsa şuan hem seo, hemde görsel açıdan wordpress üzerine blog platformu tanımıyorum. WordPress siteye ne verirseniz karşılığında fazlasını alacağınızı düşünüyorum.

Dünya genelinde kullanılan websitelerin çoğunluğu wordpress sistemini tercih etmektedirler. Bu da demektir ki kaliteli bir sistem olduğunu sadece benim söylememem.

WordPress Blog Sitesi Nasıl Oluşturulur?

WordPress blog sitesi nasıl oluşturulur? blog sitesi oluşturmak için tüm gereksinimlerin hepsinin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edelim. Kontroldan sonra herhangi bir eksiklik yoksa kuruluma geçebiliriz.

Kurulumu, ilkez kurulum yapacakalar için anlatıyorum. Alan adımızı ve hostingimizi aldık. Hostingi aldığınız yerden size ftp ve cpanel şifreleri size göndereceklerdir. O şifreleri yanınızda tutun, çünkü kurul sırasında bize lazım olacak.

Öncelikle WordPress.org adresine giderek wordpressin son sürümünü indirin. Bu arada ftp sunucunuza bağlanmak için filezilla ftp programını indirin. Hangi işletim sistemini kullanıyorsanız ona göre indirin, aksi takdirde çalışmaz. İndirmiş olduğunuz wordpress dosyasını bu program sayesinde hostinge aktaracağız.

Cpanele Bağlanma

Kuruluma geçmeden önce cpanel üzerinden veritabanı oluşturacağız.  veritabanı oluşturmak için cpanele bağlanmanız gerekmektedir. Hosting aldığınız firma nasıl bağlanacağınız hakkında size bir link göndermiştir. gönderilen linke tıklyarak cpnale bağlanın.

Wordpress blog sitesi nasıl oluşturulur?

Cpnale bağlandıktan sonra yukarıda ki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

Create New Database yazan yerin altında veritabanı ismini yazıyorsunuz. Sonra MySQL Users Add New USER yazan yere kullanıcı adı ve şifrenizi yazıyorsunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra en altta veritabanı ismi ve kullanıcı adınızın bulunduğu alanın altında ADD yazan yeri tıklarak, tüm alanları doldurum kaydedin.

Cpanelden weritabanı ve kullanıcı adımızıda oluşturudğumuza göre hemen wordpress kurulumuna geçebiliriz.

Fp İle Dosya Aktarma

Programı indirip kurduktan sonra, açılan ekrandan sizlerden ftp adresi, şifre ve port kısmı isteyecektir. Bazı hosting firmaları port girmenize gerek kalmadan da ftpye bağlanabiliyorsunuz.  Bağlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir pencere açılacak.

Wordpress blog sitesi nasıl oluşturulur?

Sol üst köşede yer alan, sunucu adı kısmına sitenizin adresini, kullanıcı adı kısmına da kullanıcı adınızı yazın. Port kısmına 20-21-22 değerlerinden birini girerek bağlanın. Bu işlemi yaptıktan sonra, sağ tarafta liste halinde oluşan klasorler göreceksiniz.

Klasörlerden ana dizin public_html klasörüdür. Klasörü tıklayarak indirmiş olduğunuz wordpress dosyasını zipten çıkarıp, wordpress klasoru içerisinde yer alan tüm dosyaları public_html klasörüne aktarın. Aktarım hıza göre 5-20 dakika sürebilmektedir.

Tüm dosyaları ftp sunucunuza yükledikten sonra tarayıcıya https://siteadi.com şeklinde yazın. WordPress kurulumla ilgili sizlerden daha önce yapmış olduğunuz bilgiler istenecektir. Aşağıdaki gibi,

wordpress weritabanı ayarları

Database Name (veritabanı Adı) yazan yere cpanelden oluşturmuş olduğumuz veritabanın adını giriyoruz. Username (veritabanı kullanıcı adı) yazan yere oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adını yazıyorsunuz.

Password (veritabanı şifresi) kullanıcı adı oluşturduğunuzda oluşturmuş olduğunuz şifreyi gireceksiniz.Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra kurulumu yapabilirsiniz.

kurulumu yaptıktan sonra sizden wp-admin paneli için kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Bu işlemleri de yaptıktan sonra wordpress blog siteniz hazıdır. Bundan sonra yapmanız gereken kendinize göre güzel bir tema ayarlamak ve içerik oluşturmaktır.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu