Wordpress

WordPress Beyaz Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?

WordPress beyaz ekrann sorunu en yaygın WordPress hatalarından biridir. Aynı zamanda en sinir bozucu hatalardan biridir çünkü hiçbir hata mesajı yoktur ve wordpress wp-admin paneline ulaşamıyorsunuz. WordPress beyaz ekran sorunuyla ilgili bir başka problemde, bazen web sitenizin yalnızca belirli bir bölümünü etkilemesidir.

Örneğin, WordPress yönetici alanında yalnızca beyaz ekran sorununu görebilirsiniz, diğer diğer sayfalarda herngi bir sorun görünmez. Bu yazıda, farklı çözümlere bakarak WordPress beyaz ekran sorununu nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz.

Not: Sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce WordPress sitenizin yedeğini almayı unutmayınız.

WordPress Beyaz Ekran Sorunu Neden Olur?

Çoğu zaman beyaz bir ekran gördüğünüzde, bu, web sitenizdeki bir komut dosyasının bellek sınırını tükettiği anlamına gelir.

Yanıt vermeyen komut dosyası, WordPress hosting sunucunuz tarafından öldürülür veya zaman aşımına uğrar. Bu nedenle gerçek bir hata mesajı oluşturulmaz ve düz beyaz bir ekran görürsünüz.

wordpress beyaz ekran sorunu

Bu şekilde beyaz bir ekran görürtsünüz “Web sitenizde kritik bir hata oluştu” mesajı aynı hatadır.

Bu hata, sitenize kötü kodlanmış bir tema veya eklenti yüklü olduğu için de oluşabilir. Bazen, web hosting sunucunuzla ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıkabilir.

Beyaz ekran hatasına birçok şey neden olabileceğinden, düzeltmek için metodik sorun giderme gerektirir.

WordPress Kurtarma Modunda Beyaz Ekran Hatasını Düzeltme

Beyaz ekran hatasına bir WordPress eklentisi veya teması neden oluyorsa, WordPress onu yakalayabilir.

WordPress 5.2’de tanıtılan yeni önemli hata koruma özelliği bazen hatayı yakalayabilir, bu nedenle beyaz bir ekran bile görmeyebilirsiniz. Bunun yerine, sitenin teknik sorunlar yaşadığına dair bir mesaj göreceksiniz. Ayrıca yönetici e-posta adresinize ‘Siteniz Teknik Sorunlar Yaşıyor‘ konulu bir e-posta mesajı alırsınız.

Bu e-posta mesajı, hataya neden olan eklentiyi gösterecek ve ayrıca özel bir bağlantı içerecektir. Bu bağlantı, WordPress kurtarma moduna giriş yapmanıza ve hatalı eklentiyi devre dışı bırakmanıza izin verecektir.

Yaptığınız bu işlemler sonuzunca sitenizde hala beyaz ekran sorunu var ise farklı metodlar deneyeceğiz.

Bellek Sınırını Artırma

Genellikle bu hata, bir komut dosyasının belleği tüketmesi ve ortasından çıkması nedeniyle oluşur. Bunu düzeltmek için WordPress’in kullanabileceği PHP belleğini artırmanız gerekir. Bu, işlem yapması gereken işi bitirmek için daha fazla bellek kullanmasına izin verecektir.

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakma

Bellek sınırını artırmak ta sorunun çözümü olmadıysa veya 256M veya 512M gibi yüksek bir bellek sınırınız varsa, sorun gidermeye başlamanız gerekir.

Bu sorunu giderme deneyimimizde, sorunun ya belirli bir eklentiyle ya da bir temayla ilgili olduğunu gördük. Devam edelim ve tüm eklentileri devre dışı bırakalım.

WordPress yönetici alanına hala erişebiliyorsanız, Eklentiler »Yüklü Eklentiler sayfasına gidebilirsiniz . Yüklü tüm eklentileri seçin ve ardından ‘Toplu İşlemler’ açılır menüsünden ‘Devre Dışı Bırak’ı seçin.

Ancak, WordPress yönetici alanına erişiminiz yoksa, FTP aracılığıyla tüm eklentileri devre dışı bırakmanız gerekecektir .

İlk olarak, bir FTP istemcisi kullanarak WordPress sitenize bağlanın . Bağlandıktan sonra, ‘eklentiler’ klasörünü göreceğiniz wp-content klasörüne gidin.

Şimdi, eklentiler klasörüne sağ tıklamanız ve ardından yeniden adlandır’ı seçmeniz gerekiyor. Eklentiler klasörünü eklentiler-devre dışı bırakılmış olarak yeniden adlandırabilirsiniz.

FTP istemciniz şimdi eklentiler klasörünü yeniden adlandıracak.

WordPress, tüm eklentileri yüklemek için eklentiler adlı bir klasör arar. Klasörü bulamadığında, tüm eklentileri devre dışı bırakır.

Bu sorunu çözerse, sorunun temeline inmek için her seferinde bir eklentiyi etkinleştirin. Soruna neden olan eklentiyi bulduğunuzda, onu bir alternatifle değiştirebilir veya sorunu eklenti yazarlarına bildirebilirsiniz.

Temayı Varsayılan Temayla Değiştirin

Eklenti sorun giderme işlemi sorunu çözmezse, mevcut temanızı varsayılan bir temayla değiştirmeyi denemelisiniz.

İlk olarak, bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize bağlanın ve /wp-content/themes/ klasörüne gidin. Web sitenizde yüklü olan tüm temaları içerir.

Mevcut WordPress temanızı seçmek için sağ tıklayın ve yedek olarak bilgisayarınıza indirin.

Ardından, mevcut temanızı web sitenizden silmeniz gerekir. Tema klasörünüzü sağ tıklayın ve ‘Sil’i seçin. FTP istemciniz şimdi temayı web sitenizden silecektir.

imdi, web sitenizde (Yirmi Onsekiz veya Yirmi Ondokuz) gibi varsayılan bir WordPress temanız varsa, WordPress bunu otomatik olarak varsayılan tema olarak kullanmaya başlayacaktır.

Ancak, varsayılan bir temanız yoksa, FTP kullanarak manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Bu sorunu çözerse, temanızın function.php dosyasına bakmalısınız . Dosyanın altında fazladan boşluk varsa, bunları kaldırmanız gerekir ve bu bazen sorunu çözer.

Temanızın function.php dosyasında kötü kodlanmış bir işlev kullanıyorsanız, beyaz ekran hatasına da neden olabilir.

Temanızın yeni bir kopyasını kaynağından indirmeyi düşünün ve ardından yükleyin.

Hata Ayıklama Modunu Etkinleştirin

imdiye kadar hiçbir şey yardımcı olmadıysa, bir sonraki adım WordPress’te hata ayıklamayı açmaktır. Bu, ne tür hataların çıkarıldığını görmenizi sağlar.

Basitçe, aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza ekleyin.

1
2
define( 'WP_DEBUG', true);
define( 'WP_DEBUG_LOG', true );

Bunu eklediğinizde, boş ekranda artık hatalar, uyarılar ve bildirimler olacaktır. Bunlar, temel nedeni belirlemenize yardımcı olabilir.

Herhangi bir hata görmüyorsanız, yine de hata ayıklama günlüğünü kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bir FTP istemcisi kullanarak web sitenizdeki wp-contend klasörünü ziyaret edin. Orada tüm hataların, bildirimlerin ve uyarıların günlüğünü içeren yeni bir debug.log dosyası bulacaksınız.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu