Teknoloji

WhatsApp’tan Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?

Bu makalemde yapacağımız birkaç yöntemle WhatsApp’tan silinen fotoğrafları nasıl kurtaracağınızı anlatacağım.

WhatsApp’ta fotoğrafları yanlışlıkla silmek kolaydır. Yanlışlıkla veya isteyerek sildiğiniz WhatsApp’ta bulunan resimlerini nasıl geri alacağınızı merak edebilirsiniz.

WhatsApp’tan silinen fotoğrafların nasıl kurtarılacağına bakalım. Silinen fotoğraflarınızı geri getirmek için birden fazla yöntemlere ve bu can sıkıcı durum hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgi vereceğim.

Otomatik Olarak Kaydedilen WhatsApp Görüntüleri Nasıl Kurtarılır?

Normal şartlarda, hem Android hem de iPhone’da WhatsApp,taki görüntüleri otomatik olarak cihazınıza indirmektedir. Bu nedenle, WhatsApp’tan silinen fotoğrafları geri getirmek için kontrol etmeniz gereken ilk yer, telefonunuzda kulu olan fotoğraf uygulamasıdır.

Android telefonlarda Galeri uygulamasına veya Google Fotoğraflar uygulamasına bakın. iPhone kullanıcılarıda Fotoğraf uygulamasına bakmalıdır. Aramanızı kısaltmaya yardımcı olması için Albümler menüsüne geçin ve WhatsApp’ı uygulamasını bulun. Bu bilgiyi hatırlıyorsanız, görüntünün nezaman gönderildiğini kontrol etmek için galeri uygulamanızın arama araçlarını da kullanabilirsiniz.

Silinen WhatsApp fotoğrafınızı bulursanız, şanslısınız! Hala bir yedeğiniz var ve istediğiniz yere gönderebilir veya paylaşabilirsiniz. Fotoğraflarınızı kaybebetmemek için yedeklediğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Fotoğraflarınızı burada görmüyorsanız, ancak telefonunuzda Driver depolama kullanıyorsanız, hala umut var demektedir. Drriver depolama uygulamanızın otomatik kamera yükleme özelliğini kullanırsanız, WhatsApp’ın görüntüyü kendi kendine indirme ve ardından bulut depolama uygulamanız otomatik olarak yükleme olasılığı vardır.

Kişilerinizden WhatsApp Görüntüleri Nasıl Kurtarılır?

WhatsApp’tan silinen bir resimlerinizi yedekleme yapmadan kurtarmak, düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Daha sonra, konuştuğunuz kişilerin kayıp fotoğrafın eklendiği mesajın bir yedeğine sahip olup olmadığını söylemelisiniz. WhatsApp sohbetine bir resim yüklediyseniz ve ardından bunu kendiniz için sildiyseniz, grup sohbetindeki başka biri (veya sohbet partneriniz) de bu resim olabilir.

Sohbet ettiğiniz kişiden resim için WhatsApp sohbetini kontrol etmesini isteyin. Eğer yedek tutmuşlarsa, görüntüyü size iletebilirler. WhatsApp, en üste gelerek Medya, bağlantılar ve dokümanlar’ı seçerek bir sohbette paylaşılan tüm medyaları görmenizi sağlar.

WhatsApp’ta bir fotoğrafa benden sil’e seçeneğine tıklamış iseniz fotoğrafın karşı taraf için silindiği anlamına gelmez. WhatsApp, bir mesaj gönderdikten yaklaşık bir saat sonra Herkesten sil seçeneğini yalnızca gösterir ve bu da yanlışlıkla silmenizi zorlaştırır.

Sohbet ettiğiniz kişilerden WhatsApp görüntülerini kısa sürede istemenizde fayda vardır. Çok uzun beklerseniz geri getirmeye uğraştığınız fotoğraflarınız sohbet ettiğiniz kişi tarafından silinmiş olabilir.

WhatsApp Yedeklemesinden Silinen Fotoğrafları Geri Yükleme

Silinen resimlerin kopyası başka kimsede yoksa, kaybolan fotoğraflarınızı kurtarmanın bir sonraki en iyi yolu bir yedekleme sistemidir. WhatsApp’ın hem Android hem de iOS sürümleri yedeklemeleri desteklemektedir.  Android telefonlarda (Google Drive) İOS telefonlarda (İCloud) uygulamalarına WhatsApp resimlerinizi yedekleme yapabilirsiniz.

Öncelikle bunun çalışması için görüntüyü silmeden önce WhatsApp’ın yedekleme özelliğini aktif etmiş olmanız gerekir. Eğer daha önce yedekleme yapmadıysanız bu işlemi yapmanıza gerek yoktur.

İlk olarak, Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği’ne gidin . Burada, en son yedeklemenin ne zaman çalıştırıldığı ve verilerinizi ne sıklıkla yedeklemek üzere ayarlandığınız gibi bilgileri göreceksiniz. Resimleri son yedeklemeden sonra sildiyseniz, yedeği geri yüklemek ve böylece resimlerinizi kurtarmak için WhatsApp’ı kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz.

Uygulamayı cihazınızdan kaldırın, ardından App Store veya Google Play’den WhatsApp’ın yeni bir sürümünü yeniden yükleyin. Telefon numaranızı tekrar onaylamanız için size bildirim gelecek, ardından bir yedek varsa verilerinizi geri yüklemek için bir uyarı göreceksiniz. Buna evet deyin, WhatsApp tüm mesajlarınızı anında geri yükleyecektir.

Bu işlemi yapmanın, son yedek aldığınız tarihten bu yana değiştirdiğiniz WhatsApp mesajlarını kaybetmenize neden olacağını unutmayın. Bu nedenle, resimlerinizi geri almak için eski yedeği geri yüklemeden önce önemli mesajları kaydettiğinizden emin olmalısınız.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu