Blog

Telefonunuz Uzaktan Nasıl Hacklenebilir?

Telefonunuzdaki tüm verilerin cebinizde güvende olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün. Bilgisayar korsanlarının telefonunuzu uzaktan nasıl hackleyebileceği aşağıda açıklanmıştır.

Akıllı telefonlarımızı fatura ödeme, bankacılık işlemleri ve  e-posta göndermeye kadar neredeyse her şey için kullanıyoruz. Bu nedenle hayatımızla ilgili son derece hassas bilgiler içerirler. Ve eğer bu veriler yanlış ellere geçerse, bu oldukça feci sonuçlara yol açabilir. Telefonunuzun uzaktan nasıl hacklenebileceği, ve bu konuda ne yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Telefonunuz Uzaktan Nasıl Hacklenebilir?

Bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilerinizi çalmak için telefonunuzu ellerinde tutmalarına gerek olmadığı bir sır değil. Orada depolanan herhangi bir veriyi uzaktan hackleyebilirler. Yeterince dikkatli etmezseniz, şifreler, SSN’ler, banka hesap ayrıntıları, kısa mesajlar, fotoğraflar neredeyse her şey hackerlerin eline geçebilir.

Ancak bir telefon nasıl uzaktan hacklenebilir? Siber suçlular, insanların akıllı telefonlarına erişmenin ve onları izlemenin benzersiz yollarını bulur. Genellikle, hacklemek veya insanları cihazlarına kötü amaçlı yazılım indirmeleri için kandırmak için telefonun işletim sistemindeki bazı güvenlik açıklarını ararlar.

Tüm bunların en ürkütücü yanı ise sürekli gelişen teknolojiyle birlikte birinin telefonunu uzaktan hackleme sürecinin çocuk oyuncağına dönüşmesi. Sadece bir telefon numarasıyla bir akıllı telefona erişmek için kullanılabilecek çeşitli uygulamalar var.

Sonuç olarak, bilgisayar korsanları telefonunuzu kontrol edebilir mi? Evet. Ne yazık ki, bir telefonun kamerasını bile hackleyebilirler. Ancak, bilgisayar korsanlarını Android veya iOS telefonunuzdan nasıl engelleyeceğinizi de öğrenebilirsiniz. İlk adım, siber suçluların nasıl düşündüğünü ve çalıştığını anlamaktır.

Bir bilgisayar korsanının telefonunuza girmesinin diğer bazı yolları şunlardır:

 • Halka açık Wi-Fi ağları aracılığıyla. Siber suçlular sahte Wi-Fi ağları oluşturur ve buna telefonunuzla bağlandığınızda sizi kötü amaçlı sitelere yönlendirirler.
 • SIM takasları. Bilgisayar korsanları, telefon numaranızı cihazlarına aktarır ve hesabınıza erişim sağlar.
 • Kimlik avı e-postaları veya metinleri. Bilgisayar korsanları size kötü niyetli bir bağlantı ile e-posta gönderir ve sizi tıklamanız için kandırmaya çalışır. Bu tür e-postalar veya metinler çok gerçek görünebilir ve bazen kötü niyetli bir site ile meşru bir siteyi ayırt etmek karmaşık olabilir.

Telefonunuzun Hacklendiğini Nasıl Anlarsınız?

Telefonunuzun Hacklendiğini Nasıl Anlarsınız?

Bir iPhone veya Android akıllı telefonunuz olsun, cihazınızın saldırıya uğradığını gösterebilecek bazı işaretler vardır. Akıllı telefonunuzda aşağıdakileri fark ederseniz, bir hackerin sizi hedef almış olma ihtimali olabilir:

 1. Olağandışı veri kullanımı artışları.
 2. Aşırı pil boşaltma.
 3. Uygulamaları başlatmak sonsuza kadar sürer.
 4. Nedensiz yeniden başlatılıyor.
 5. Garip pop-up’lar.
 6. Arkaplan gürültüsü.
 7. Yüklemeyi hatırlamadığınız uygulamalar.
 8. Garip telefon görüşmeleri.
 9. Telefonunuza bağlı hesaplarda olağandışı etkinlik.

Ancak hemen paniğe kapılmaya gerek yok. Bunun gibi tüm vakalar bilgisayar korsanlığıyla bağlantılı değildir. Örneğin, bir uygulamanın yüklenmesi uzun sürüyorsa, telefonun performansında bir sorun olabilir veya uygulamanın daha eski bir sürümünü çalıştırıyorsunuz ve onu yükseltmeniz gerekiyor.

Ancak, banka hesabınızda veya telefonunuzdan erişebildiğiniz diğer hesaplarda garip hareketler fark ederseniz, siber suç kurbanı olma ihtimaliniz vardır.

Cihazınızın saldırıya uğrayıp uğramadığını öğrenmenin başka bir yolu, telefonunuzda bir güvenlik taraması yapmak için bir virüsten koruma yazılımı kullanmaktır. Şüpheli bir şey varsa, onu tespit eder.

Hacklenen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Hacklenen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Akıllı telefonunuzun saldırıya uğradığına inanmak için nedenleriniz var mı? O zaman yapmanız gereken ilk şey, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Daha önce hiç yapmadıysanız, bir Android cihazını fabrika ayarlarına nasıl sıfırlayacağınızı ve bir iPhone’u nasıl fabrika ayarlarına sıfırlayacağınızı öğrenmek için kılavuzlarımıza göz atmayı unutmayın. Ancak bunun yalnızca bilgisayar korsanından kurtulmanıza yardımcı olmayacağını, aynı zamanda cihazınızda depolanan her dosyayı da sileceğinizi unutmayın.

Akıllı telefonunuzda fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak istemiyorsanız deneyebileceğiniz başka yöntemlerde var:

 • Şüpheli uygulamalardan kurtulun. Telefonunuza kendiniz yüklemediğiniz uygulamaları arayın ve silin. Ancak, bunun kesin olarak yardımcı olacağının garantisi yoktur.
 • Bir virüsten koruma uygulaması yükleyinCihazınızdaki herhangi bir kötü amaçlı yazılımı veya işlemi algılayabilir ve akıllı telefonunuzu gelecekteki olası hacker saldırılarından korumanıza yardımcı olabilir.
 • Telefon rehberinde kayıtlı olan kişilere saldırıya uğradığınızı söyleyin. Telefon numaranızdan gelen şüpheli mesajları açmamaları gerektiğini onlara bildirmek en iyisidir, böylece sizin başınıza gelen diğerlerinin başına gelmez.

Hacklenen telefonu kurtarmak için elinizden gelen her şeyi yaptıktan sonra, cihazın şifresi, tüm sosyal medya, Apple kimliği veya Google hesabı, e-posta ve internet bankacılığı gibi hesap şifrelerinizi de değiştirmeniz önerilir. Hesaplarınız için güçlü şifreler seçtiğinizden emin olun.

Telefonuzun Hacklenmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Telefonuzun Hacklenmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Akıllı telefonunuzu ve orada depolanan tüm kişisel bilgileri hackerlerden korumak için yapabileceğiniz birkaç işlem vardır. İşte yapabilecekleriniz:

 1. Akıllı telefonunuzu kilitleyin. Cihazınızın ekranını kilitlemek için güçlü bir şifre oluşturun. Telefonunuzda Touch ID veya Face ID gibi özellikler de varsa, onu da ayarlayın.
 2. Kullanmanız gerekmedikçe mobil verileri veya Wi-Fi’yi açmayın. Bu, kötü amaçlı yazılımların verilerinizi kullanmasını engelleyebilir.
 3. Kalabalık yerlerde hotspot‘unuzu kapatın. Hackerin açıkken cihazınıza erişmesini kolaylaştırır. Ve bu özelliği kullanıyorsanız, güçlü bir parolanız olduğundan emin olun.
 4. Zaman zaman akıllı telefonunuzda yüklü olan uygulamaların listesini kontrol edin. Herhangi bir şüpheli uygulama fark ederseniz, hemen kaldırın.
 5. Şüpheli bağlantılara asla tıklamayın. Arkadaşınızdan rastgele gelen bir bağlantıya tıklamanızı söyleyen garip bir metin mesajı aldıysanız, bunu yapmadan önce iki kez düşünün. Kılık değiştirmiş kötü amaçlı yazılım olabilir.
 6. Cihazınızın ve üzerinde kurulu uygulamaların güncel olduğundan emin olun.
 7. Telefonunuza jailbreak yapmayın. Bu, akıllı telefonunuzun daha sonra saldırıya uğrama olasılığını artırabilir.
 8. İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın. Uygulamalarınız için ekstra bir güvenlik katmanı, onlara erişebilecek tek kişinin siz olmanızı sağlayacaktır.

Elbette, bir virüsten koruma uygulaması yüklemek her zaman iyi bir seçenektir. Ancak onu kullanmak ve yukarıda bahsedilen ipuçlarını hatırlamak, iPhone veya Android cihazınıza bilgisayar korsanlarından daha fazla koruma sağlayabilir.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu