Blog

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvurusu

Evet sevgili dostlar sıradaki makalem Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? dar ve orta gelirli aileler için Sosyal Yardımlaşma Vakfından nasıl yardım alabileceklerini anlatacağım. Bir çok dar ve orta gelirli aile Sosyal yardım başvurusu nasıl yapıldığı hakkında fazla bildiye sahip değillerdir. Bende ufak bir araştırma soyapabileceğiniz hakkında bilgi vereceğim.

Sosyal Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Sosyal yardım başvurusuuna internet uzerinden veya il ve içesinizde bulunan sosyal yardımlaşma vakfına şahsen başvurabilirsiniz. sosyal yardımlaşma vakfının vermiş olduğu yardım Diğer aile yardımı altında kişiye değil de haneye yapılan bir yardımdır.

İnternet üzerinden E-devlet şifrenizi girerek Sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru esnasında sizden bazı bilgiler isteyeceklerdir. Bu bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Yaşayan kişi sayısı
  • Okuyan kişi sayısı
  • Engellilik durumu olan kişi sayısı
  • Yaşayan herhangi birinin çalışıp çalışmadığını
  • Ortalama aylık gelirinizin belirtilmesi
  • Boşanıp/ayrılan kişilerin olup olmadığı
  • Herhangi birinin kronik hastalığının olup olmadığını

Yapmış olduğunuz başvuruda teslim edilebilir şeklinde bir bildirim alırsanız, en yakın PTT şubesine giderek vezneden hane yardımı parasını alabilirsiniz.

sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal Yardım Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Maddi ve gelir düzeyi düşük her aile sosyal yardım başvurusu yapabilir. Yapılan başvuruların hepsi değerlendirmeye tabi tutulur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ihtiyaç sahipleri sosyal yardımlarını alabilirler.

Öncelik olarak, şehit ve gazi cocukları, terör mağdurları, dul ve yetim kişilere öncelik tanınmaktadır. Diğer yandan maddi durumu düşük, okuyan cocukları olan ailelere de sosyal yardım verilebilmektedir.

Sosyal Yardım Ücreti Ne kadardır?

Pandemiden dolayı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahiplerine 1.100 TL destek vermektedirler. Diğer aile yardımı olarak, kömür dağıtımı, gıda ve erzak yardımı ve hane bazllı aylık 350 TL vermektedirler. Sosyal yardımlaşma vakfı tabi ki sadece maaş yardımı yapmamaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kıyafet yardımı da yapılmaktadır.

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Hane yardımı; kimi ailelere ayda bir, kimi ailelere yılda bir, bazı ailelerede birdefaya mahsus olmak üzere bu ücret ödenmektedir. Kişinin gelir durumununa ve ihtiyaç durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Hane yardımı Kaç TL?

Hane yardımı aylık 350 TL dir. Yukarıda da belirttiğim gibi bu tutar bazı durumlarda değişkenlik göstermektedir. Daha fazla makale için Blog sayfamı ziyaret edebilirsiniz. Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? hakkında merak ettiklerinizi yorum yazarak iletebilirsiiz.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu