Teknoloji

Softbox Nedir Nasıl Kullanılır?

Softbox nedir? nasıl kullanılır, profesyonel fotoğrafçıların her flaştan çıkan ışığı savurmak için kullandıkları büyük, balon davlumbazlar olarak tanıyabilirsiniz. Ancak bir softbox ile ortalığı aydınlatmak için profesyonel bir stüdyoya sahip olmanıza gerek yok. Softbox’ların her anı nasıl haute couture gibi hissettirdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Softbox Nedir?

Softbox, bir ışık kaynağını kontrol etmek ve geliştirmek için kullanılan bir muhafaza ünitesinden başka bir şey değildir. Tüm şekillerde, boyutlarda ve markalarda bulunurlar ve flaş gibi herhangi bir tür yapay ışık kaynağı veya hatta bir Köstebek kiti gibi bir şey kullandığınız hemen hemen her senaryoda harikadırlar.

Softbox ışığı hem tek başına hem de ekrandaki pratik bir şeye ek olarak mükemmeldir – örneğin karanlık bir odada bir bilgisayar monitöründen gelen parlak ışık veya geniş, perdeli bir pencerenin yanındaki dalgın bir an için. Çok yönlüler, bu kesin, ama daha da önemlisi, aynı zamanda neredeyse evrensel olarak gurur duyuyorlar.

Herhangi bir yüz, herhangi bir nesne, vücudun herhangi bir kısmı, herhangi bir şey softbox ışığı altında harika görünür. Bu basit ve etkili cankurtaranların pek bir özelliği yok ve bu onların çekiciliğinin bir parçası. Yine de, basitliklerine rağmen, kısmen gerçekten yanlış gidememeniz nedeniyle, deney için çok yer bırakırlar.

Biliyoruz – bu şeyleri fazla satıyormuşuz gibi geliyor. Softbox’lar yutturmacaya değer mi? Onları bu kadar harika yapan nedir?

Işık ve Difüzyon Arasındaki Mesafe

Tam kafasına bir parça difüzyonla kalıplanmamış aydınlatma ile fotoğraf çekmeyi deneyen herhangi bir acemi kişiye sorun. Bundan tamamen suçluyuz – korkunç, tembel bir görünüm ve nadiren çekici bir fotoğrafla sonuçlanır. Bir ışık kaynağını iyileştirmenin en iyi yolu nedir, hatta abajursuz bir lamba bile olsa?

Bir difüzyon parçası ışık kaynağına ne kadar yakınsa, ışığın “şekli” kaynaktan süslenmemiş orijinal “ışık bulutuna” o kadar çok benzeyecektir. Üzerinde hiçbir şey olmayan çok güçlü tek bir ampul düşünün, filamandan her açıdan ışık fışkırıyor.

Difüzyonun ampule değecek kadar yakın olması için mumlu kağıda sarmak ışığı dağıtacaktır, ancak yapmayacağı şey, nesneye doğrudan çarpan kamanın ışığın yönünü değiştirmektir. Aynı çok yönlü ışık noktasıyla kalacaksınız, sadece çok daha loş ve çok daha az keskin.

Şimdi, kendinizi aynı difüzyonu çekerken, bir çerçeveyle düzleştirirken ve nesneye göre eksen üzerindeki ışık kaynağından geriye doğru yürürken hayal edin. Çerçeveden geçen ışık bir dereceye kadar hizalanacaktır.

Bu düşünce deneyinde iki küçük sorun fark edebilirsiniz. İlk olarak, tek bir ampulün atışının muhtemelen beş veya daha fazla metre uzaktaki bir çerçeveyi delecek kadar güçlü olmayacağı gerçeği. Bu ilk sorun, daha güçlü bir birim kullanılarak çözülecek ve bizi doğrudan ikinci bilmecemize götürecek.

Işık ne kadar büyük olursa, odadaki ortamdaki ışık seviyeleri o kadar yükselir ve dikkati seçici olarak aydınlatmaya çalıştığımız konudan uzaklaştırarak fotoğrafın kompozisyonunu seyreltir. Neyse ki, softbox’ın geri kalanı burada devreye giriyor: ışığın istemediğiniz yerlere dökülmesini önleyen muhafaza.

Softbox Nasıl Kullanılır?

Softbox’lar fotoğraf aksesuarlarından çok daha fazlasıdır. Satın alma işleminizi düşünürken aşağıdakilerin tümüne dikkat edin:

  • Şekil: Softbox’ın şekli ve boyutu, nasıl performans göstereceği konusunda çok şey belirtir; büyük, geniş, düz bir softbox , büyük miktarda alanı aydınlatan bir gölgelik tepesi olarak kullanılabilirken , daha küçük, daha uzun bir softbox, portre fotoğrafçılığı ve bu türden şeyler için çok daha uygun olacaktır.
  • Malzeme: Her fiyat aralığındaki softbox’ların büyük çoğunluğu, genellikle birkaç tel kol boyunca kanvasla kaplanmış kumaştan yapılır; Sert kabuklu softbox’lar ve bunlara benzer başka tuhaflıklar vardır, ancak bunlar genellikle daha ağırdır ve sahada taşınması ve hesaba katılması gereken bir tür acıdır.
  • Aksesuarlar: Bazı softbox’lar yalnızca tek bir difüzyon paneliyle birlikte gelir; diğerleri, ışığı daha da evcilleştirmenizi sağlayan ağlar ve hatta softbox ızgaraları gibi şeyler de dahil olmak üzere masaya birçok seçenek getiriyor.
  • Dahil Edilen Işıklar: Dürüst olacağız: En iyi softbox’lar, çalışmak için halihazırda bir armatürünüz olduğunu varsayar – tavsiyemiz, ışığa ve softbox’a ayrı ayrı yatırım yapmaktır, ancak bir bütçeniz varsa veya bir sıkıntınız varsa, bir softbox dahil bir ışık içeren kit de dikkate alınması gereken bir seçenek olabilir.
  • Ek Donanım: Çoğu durumda, yeni softbox’ınız, ışık fikstürünün kendisine bağlı olan, hız halkası adı verilen bir şeye monte edilecektir; Buna ek olarak, zaten bir standınız yoksa genellikle bir standa ihtiyacınız olacaktır; bayraklar, kum torbaları ve diğer ekipmanlar gibi ekstralar oyununuzu önemli ölçüde artırabilir.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu