Kitaplar

Selim Ve Hande (Halit Eruğrul)

Halit Ertuğrul‘un güzel romanlarından biri olan Selim Ve Hande romanından bahsedeceğim. Varlık ve yoklukla sınanan bir ailenin başında geçen olayları anlatan güzel ve herkesin okumasını tavsiye ettiğim romanlardan biridir. Selim çok varlıklı bir ailenin çocuğudur. Annesi dindar ve herkese yardım etmeyi kendine görev edinmiş bir kadındır.

Selim’in babası tam tersine vurdum duymaz, içkici, karı kız münasebeti olan bir kişidir. Çok zengin olduğundan dolayı etrafında hiç bir iyi dostu bulunmaktadır. Olan dostları da hep çıkarcı ve Selim’in babasının parasının peşindelerdir. Selim ve annesi bu durumun farkında oldukları halde bir şey yapamamaktadırlar.

Asıl Selim’in hikayesi bundan sonra başlamaktadır. Babası içki ve kadına düşkün olduğundan dolayı artık eve uğramaz olmuştur. Belli bir süre gectikten sonra Selim ve ailesi babasından umudunu kesmişlerdir. Babasının borçlardan dolayı kaçtığını veya öldürüldüğünü düşünmeye başlamışlardır.

Selim’in bir ablası vardır. Annesini hiç dinlemez, şohret olmanın planlarını yapardı. Bir gün bir reklam ajansının düzenlediği güzellik yarışmasını görür ve ailesine bu yarışmaya katılmak için izin ister. Ailesi ne kadar karşı çıksa da kızın evden kaçmaması için yarışmaya girmesini kabul etmişlerdi.

Selim’in ablası güzellik yarışmasına katılmak için, şirkete ait bir araçla il dışına gitmiştir. Günlerce kendisinden haber alınamamıştır. Selim ve annesi perşina bir şekilde kızlarını bulmak için çaba için girmişlerdir. Bu arada Selim’in babasının borçlarından dolayı eve icra gelmiş tüm eşyalar ve ev ellerinden gitmiştir.

Bu sırada hastaneden bir haber gelir, kızlarının bulunduğunu psikolojik olara sorunu olduğundan dolayı hastahaneye yatırmışlardır. Meğerse güzellik yarışması için gittiği yerde kadın pazarlayanların eline düşmüş ve herşeyini kaybetmiştir.

Selim ve annesi hastaneye vardığında, ablası beni öldürün beni öldürün, diye bağırıyordu. Ailesi gelmeden önce intihar teşebbüsünde bulunmuş, hemşireler engel olmuştur. Anne seni dinlemedim ne olur beni affet beni öldürün diye feryat etmeye davam etmiştir.

Selim ve annesi tam bir çıkmazın içine düşmüştür. Ablasının durumu ve gidecek yerleri olmadığından kara kara düşünmeye başlamıştır. Annesi her zamanki mütevazi bir şekilde oğlum her şey yoluna girecek Allah bizi yanlız bırakmayacaktır diyordu.

Günlerden bir gün yine hastanede ablasını ziyarete giderler ve doktorlardan aldığı bilgiye göre kızları için burda yapılabilecek hiçbir ieyin olmadığını söylerler. Sürekli intihar teşebbüsünde bulunmaya devam ediyordu. Bu duruma çok üzülen Selim ve annesi hastane koridorunda otururken eski bir tanıdıkla karşılaşırlar.

Karşılaştıkları kişi, daha öncelerden Selim’in annesinin yardımda bulunduğu kişilerden biriydi. Ozamanlar çok fakir ve yardıma muhtaç olan insanlar şuan zenginlik ve lüks içinde yaşıyorlardı. Karşılaştıkları tanıdık neden burda olduklarını neler olduğu hakkında bilgi aldılar.

Yapılan konusmalardan sonra, tanıdıklarının biraz burda beklemelerini tekrar geleceğini söylmeiştir. bir süre geçtikten sonra tanıdığı ve kızıyla birlikte Selim ve annesinin yanına geldiler. Hadi gidelim, bu soru karşısında selim acaba nereye gideğiz içinde bir umut yeşermişti. Tanıdıklarının kızı Selim’in annesi tarafından 3 yıl boyunca eğitim masrafları karşıyarak okumasını sağlayan ve o hastanede doktor olarak görev yapmaktadır.

Tanıdıklarının kızının çabasıyla kira ödemeyecek bir şekilde onlara bir ev bulundu. Artık evlerinin olacağından dolayı selim çok mutlu ve umutluydu artık. Bundan sonra ders çalışmanın ve ailesine katkı sağlamak istiyordu. Selim ozamanlar Liseye gidiyordu. Öğretmeni Selim’i çok severdi Bir gün Selim’i çağırır ve başından geçenleri anlatmasını ister.

Öğretmen anlatılanları can kulağıyla dinledi ve Selim’e bundan sonra sana her türlü desteği vereceğim der. Öğlene kadar derste olduğundan dolayı öğlenden sonra okulun kantininde ve öğretmenin almış olduğu boyacı sandığı ile öğretmen ve arkadaşların ayakabılarını boyayarak annesine destek olmaya başlamıştır.

Annesi bitkin bir şekilde evlere temizlik yapmaya gider ve Selim’i okutmak için elinden geleni yapmaktadır. Selim’i çok seven öğretmenin hande adında bir kızı vardı. Sürekli Selim’le konuşmak için bahaneler arıyordu. Selim’de çok sevdiği öğretmenin ona yardım ettiğinden dolayı Hande’ye fazla yanaşmak istemiyordu. Öğretmenin yüzüne nasıl bakarım, bana o kadar yardım etti diye içini yiyordu.

Sayın Halit Ertuğrul Bey’e bu muhteşem ötesi romanı bizlere sunduğundan dolayı kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Bir başka kitabımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu