Blog

Samsung’un Son Yıllardaki Gelişimi

Her ne kadar bugün cep telefonları ile adını duyuran bir marka olsa da son döneme gelinceye kadar Samsung, birbirinden farklı pek çok alanda faaliyet gösteriyordu. Öyle ki telefon piyasası, firmanın son girmiş olduğu piyasalardan biridir. 1938 yılında Kore’de kurulan Samsung, ilk kurulduğu dönemde Çin’e kurutulmuş balık ve un ihraç eden bir firmaydı. Ve ilk dönemlerinde gelişimini daha çok gıda alanında devam ettirdi.

İlerleyen yıllarda tekstil sektörüne de giriş yapan Samsung, bundan sonra ise BP ile işbirliği yaparak Kore’de kimyasal ürünler ve petrol ürünleri üretmeye başladı. Firmanın elektronik alanına girişi ise 1969 yılına dayanmaktadır. Bu dönemde ilk olarak siyah beyaz televizyon üreten firma, daha sonra üretimlerini beyaz eşya ve dayanıklı ev aletleri alanında devam ettirdi. İlk cep telefonu denemesinde başarısız olmasına rağmen vazgeçmeyen Samsung, günümüzde bu alanda önde gelen firmalardan birisi olmayı başarmıştır.

Yıllara Göre Samsung S Serisi

S serisi cep telefonları Samsung’un her zaman en yeni özellikleri ekleyerek piyasaya sunmuş olduğu ürünlerdir. İlk çıktıklarında bugünkü görünüm ve özelliklerden oldukça uzak olan bu serinin telefonları, günümüzde en çok tutulan modeller arasında yer almaktadır. S modelinin uğradığı durak noktalarından bazıları şunlardır:

  • Galaxy S i9000: Samsung’un Apple karşısında ilk piyasaya sürmüş olduğu bu telefon Android 2.1 işletim sistemine sahipti. 8 ve 16 GB hafıza seçeneklerine sahip olan telefon o yılın en iyi telefonları arasında gösterilmekteydi.
  • Galaxy S3: Önceki Galaxy S modellerine göre ekranında yaklaşık yüzde 25’lik bir büyümeye ile piyasaya çıkan bu telefon, o güne kadarki Samsung cihazları içerisinde en çok satılan ürün olmayı başardı.
  • Galaxy S10 Plus: Ve Galaxy ailesinin uzun yıllar sonucunda ulaştığı en modern formlardan biri olan S10 Plus, 4K video çekebilme özelliği, 512 GB hafıza kapasitesi gibi pek çok özelliği ile son zamanların en çok tutulan telefonları arasında yer almayı başardı.

Samsung Piyasa Değeri Ne Kadardır?

Ürettiği yenilikçi ve dayanıklı ürünler sayesinde dünya pazarlarının önde gelen markalarından biri olmayı başaran Samsung, 2019 yılında 290 milyar dolara yaklaşan değeri ile dünyanın en değerli yedinci şirketi olmayı başardı. Zaman zaman karşılaşılan küresel krizleri iyi yöneterek yara almadan çıkmayı başaran şirketin şimdiki hedefi ise ilk 5’e girebilmek. Samsung’un en büyük rakibi olan Apple ise aynı listede 1 trilyon doları aşan değeri ile birinci sırada yer alıyor.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu