Blog

Google, Rusya’daki tüm reklam satışlarını duraklattı

Reuters’e göre Google, Rusya’da reklam satışını tamamen durdurdu. Teknoloji devinin kararı YouTube, arama ve dış yayın ortakları için geçerli ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başladığından bu yana uyguladığı daha sınırlı reklam yasaklarını genişletiyor. Şirket, haber kuruluşuna yaptığı açıklamada, “Olağanüstü koşullar ışığında, Rusya’da Google reklamlarını duraklatıyoruz” dedi. “Durum hızla gelişiyor ve uygun olduğunda güncellemeleri paylaşmaya devam edeceğiz.”

Teknoloji devi, Rus devlet medyasının içeriklerinden platformlarında para kazanmasını engellemeden önce Şubat ayı sonlarında RT ve diğer Rus kanallarının YouTube’da reklam geliri elde etmesini engelledi. Ayrıca, savaş karşıtı reklamlar olmadıkça, durumdan yararlanmaya çalışan her türlü reklamı da yasaklamıştı.

Google, bölgede reklamlarla ilgili değişiklikleri uygulayan tek teknoloji şirketi olmaktan çok uzak. Twitter, işgal başladıktan sonra “kritik kamu güvenliği bilgilerinin yükseltilmesini ve reklamların bu bilgilerden etkilenmemesini sağlamak için” Rusya ve Ukrayna’daki reklamları ve önerileri hızla durdurdu. Facebook  ülkenin yetkilileri sosyal ağa erişimi kısmen kısıtladıktan sonra, Rus devlet medyasının platformunda reklam yayınlamasını engelledi.

Daha yakın zamanlarda, dünya çapındaki web sitesinde tüm Rus devlet medyasının sıralamasını düşürmeden önce AB ve Ukrayna içinde RT ve Sputnik’e erişimi engelledi . Microsoft yasaklandı. RT ve Sputnik de kendi reklam platformundan, haber uygulamalarını da mağazasından çekti. 

Google’ın ülkedeki tüm reklam satışlarını yasaklama kararı, Rus iletişim gözlemcisi Roskomnadzor’un Ukrayna hakkında “yanlış siyasi bilgiler” yaydığını söylediği YouTube video reklamlarının kaldırılmasını talep etmesinden kısa bir süre sonra geldi. Bir Wall Street Journal raporuna göre Roskomnadzor, YouTube’u “Rus izleyiciyi yanlış bilgilendirmek için reklam kampanyaları yürütmekle” suçluyor ve “güncel olaylara ilişkin çarpık bir algı yaratmayı amaçlıyor. 

Düzenleyici, Google‘ın buna uymaması durumunda Rusya‘da YouTube’u sınırlayıp sınırlamayacağını söylemedi, ancak Rus yetkililer, ülkelerinin işgalle ilgili resmi anlatımıyla çelişen bilgiler sağlayan web sitelerini engelliyor. Rusya hükümeti, ülke içinde Facebook’a erişimi kısıtlamanın yanı sıra, insanların Twitter’a erişimini de sınırladı ve daha önce Wikipedia’yı engellemekle tehdit etti.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Rusyaya tüm ülkeler tepkili lakin rusyanın tek bildigi ukraynayı almak rusya sanırım bu savaştan vaz geçmiyecek gibi görünüyor.
    Bana kalsa rusya ukraynayı hemen yerle bir ederdi amma neden bekliyor anlamadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu