Teknoloji

Google Play Store’daki En Popüler 20 Android Uygulaması

En popüler Android uygulamaları hangileridirİşte Google Play Store‘da en çok indirilen uygulamalar!

Google Play Store’daki tüm zamanların en popüler Android uygulamalarından bazılarına göz atalım. Bunlar, Android’in 2,8 milyar aktif kullanıcısının en sık uygulamalardır.

Android cihazlarına önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamaları dahil etmeyeceğiz. Bu, Google Play Hizmetlerini (10 milyar “indirme”), Gmail’i (9 milyar), Google Haritalar’ı (6,9 milyar), YouTube’u (10 milyar) ve diğer birkaç hizmeti hariç tuttuğumuz anlamına gelir.

Bu sayıları belirlemek için AndroidRank’in verilerini kullandık. Parantez içindeki sayılar, bu listeyi en son güncellediğimiz Mart 2021’deki yerleşim değişikliğini göstermektedir.

1. Facebook

8.017 milyar indirme

Facebook‘u dünyanın en çok indirilen uygulaması olarak görmek şaşırtıcı değil. Görünüşte bitmeyen skandallara, şüpheli gizlilik uygulamalarına ve #DeleteFacebook hareketine rağmen, hala üstünlüğünü koruyor.

Bu uygulama 76 milyon tek yıldızlı derecelendirmeye sahip olduğu için herkes mutlu değil. Belki haklıdır; Uygulama, çok az kişinin kullanmaya zahmet ettiği anlamsız özelliklerle dolu.

İndirin: Facebook (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

2.whatsapp

7.125 milyar indirme

Temmuz 2018’de WhatsApp 2,9 milyar indirme ile üçüncü oldu. Bir yıl önce bir numaraya sıçramıştı, ama şimdi tekrar ikinci sıraya düştü.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma aracı olan WhatsApp, 2014’ün başlarındaki 19 milyar dolarlık satın alma işleminden bu yana Facebook’un mülkiyetinde. Facebook’a ait bir uygulama mesajlaşma uygulamasını kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, birçok WhatsApp alternatifinden birini deneyin.

İndir: WhatsApp (Ücretsiz)

3. Facebook Messenger

6.223 milyar indirme

Messenger’ın üçüncü konumda bulunması, Facebook imparatorluğunun akıllı telefon uygulaması pazarı üzerindeki kontrolünü pekiştiriyor.

Messenger’ın popülaritesi, hizmeti her zamankinden daha kullanışlı hale getiren botların artan kullanılabilirliği ile son birkaç yılda arttı Bu listeyi ilk yayınladığımız Temmuz 2018’den bir basamak aşağıda.

İndirin: Facebook Messenger (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

4. Instagram

5.504 milyar indirme

Instagram, şirketin 2012 yılında satın aldığı Facebook’a ait bir başka uygulamadır.

Sadece 28 milyonu (121 milyon üzerinden) uygulamaya tek bir yıldız vererek, ağabeyinden önemli ölçüde daha az olumsuz eleştiriye sahip.

İndir: Instagram (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

5. TikTok

2.631 milyar indirme

TikTok‘un devam eden büyümesi, azalma belirtisi göstermiyor. Kullanıcıların kısa video klipler oluşturup paylaşmasına olanak tanıyan uygulama, 2020’nin ilk yarısında COVID krizinin insanları evde kalmaya zorlamasıyla son derece popüler hale geldi.

Temmuz 2019’da bir milyar indirmeyi kırdı ve sonraki iki yılda iki katından fazla arttı.

İndirin: TikTok (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

6. Subway Surfers

1.438 milyar indirme

Altı numarada ilk oyunumuzu buluyoruz ve bu Candy Crush Saga değil! Subway Surfers, bir polis memurundan ve köpeğinden kaçmak için bir demiryolundan kaçtığınızı gören sonsuz bir koşu oyunudur.

İndirin: Subway Surfers (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

7. Facebook Lite

1.933 milyar indirme

Uygulamanın Lite sürümü, düşük kaliteli cihazlara (1 GB veya 2 GB RAM paketleyen) ve yalnızca 2G veri ağlarına erişimi olan kullanıcılara yöneliktir. Birkaç ince kullanılabilirlik değişikliği var, ancak tüm ana özellikler mevcut ve beklendiği gibi çalışıyor.

İndirin: Facebook Lite (Ücretsiz)

8. Microsoft Word

1.895 milyar indirme

Word’ün masaüstündeki popülaritesi göz önüne alındığında, Android uygulamasının da benzer düzeyde başarı bulması şaşırtıcı olmamalıdır.

Bir gözünüz Microsoft Office uygulamalarına bağlı olsun listeyi bir sonraki güncellediğimizde neredeyse kesinlikle daha da yükseğe çıkacaklardır.

İndirin: Microsoft Word (Ücretsiz, bazı özellikler için abonelik gereklidir)

9. Microsoft PowerPoint

1.655 milyar indirme

Microsoft PowerPoint, listedeki art arda ikinci Microsoft Office uygulamasıdır. Muhtemelen bir noktada bir sunum veya slayt gösterisi oluşturmak için kullanmışsınızdır.

İndirin: Microsoft PowerPoint (Ücretsiz, bazı özellikler için abonelik gerekir)

10. Snapchat

1.350 milyar indirme

Snapchat, en iyi 10 uygulamanın listesini tamamlıyor.

Instagram, Snapchat’in en iyi özelliklerinin tümünü çalıyor olabilir, ancak ikincisi, 12 ay önce 240 milyon olan günlük kullanıcı sayısını 280 milyona çıkarmayı başarıyor.

Ancak, Android ve iOS’taki toplam indirmelerin yüzdesi olarak bu rakam düşük kalıyor. Uygulamanın geleceği hakkında endişelenmeye başlamanın zamanı geldi mi yoksa sıralamadaki hafif artış olası bir canlanmaya mı işaret ediyor?

İndir: Snapchat (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

11. SHAREit

1.541 milyar indirme

Her şey popüler Android uygulamalarına sahip sosyal ağlar ve oyunlarla ilgili değil. SHAREit, listeyi oluşturan ilk Google dışı üretkenlik uygulamasıdır.

Uygulama, büyük dosyaları cihazlar arasında saniyeler içinde aktarmanın bir yolunu sunar Geliştiriciye göre, Bluetooth’tan 200 kat daha hızlı.

İndirin: SHAREit (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

12. Netflix

1.513 milyar indirme

Netflix‘in şu anda neredeyse 210 milyon abonesi var. COVID sayesinde 2020 boyunca yine büyük bir artış gördü. Hizmetin orijinal içerik ve eski favorilerin karışımı, kazanan bir formül olduğunu kanıtladı ve 2021’e doğru ilerlerken büyüme yavaşlama belirtisi göstermiyor.

İlk 20’ye giren tek isteğe bağlı video akışı uygulamasıdır.

İndir: Netflix (Ücretsiz, abonelik gerekli)

13. Twitter

1.301 milyar indirme

Sosyal medya uygulamalarının en popüler Play Store indirmeleri listesinde birden fazla girişi olduğunu görmek sürpriz olmamalı.

Twitter şu anda en popüler dördüncü sosyal uygulama. 2018’de Facebook ve Instagram’ın arkasında üçüncü sıradaydı, ancak Snapchat şimdi de onu aştı.

İndir: Twitter (Ücretsiz)

14. Flipboard

1.301 milyar indirme

Flipboard meraklı bir uygulamadır. Rakiplerinin çoğuyla aynı sayıda manşet almıyor, ancak 1,3 milyar indirmenin kanıtladığı gibi, oldukça popüler.

Bilmiyorsanız, uygulama herhangi bir konuyla ilgili haberleri, sohbetleri ve ilgi çekici hikayeleri bir araya getirerek, ilgilendiğiniz konular için size tek noktadan hizmet verir.

İndir: Flipboard (Ücretsiz)

15. Candy Crush Destanı

1.142 milyar indirme

Muhtemelen Candy Crush Saga’nın ham indirmelerde en popüler oyun olacağını düşündünüz, ancak ikinci sırada geliyor.

Ne olursa olsun, 1,1 milyar Android kullanıcısı farklı renkli şekerleri sıralamaya çalışmayı seviyor. Belki de yeni bir hobi bulmanın zamanı gelmiştir?

İndirin: Candy Crush Saga (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

16. Skype (-3)

1.124 milyar indirme

Skype düşmüş bir devdir. Windows 11’in piyasaya sürülmesiyle birlikte Skype, on yıldan uzun bir süredir ilk kez işletim sisteminde önceden yüklü değildir. İş şubesi Ağustos 2021’den itibaren kapatıldı ve Microsoft Teams’in artık şirketin odak noktası olduğu anlaşılıyor.

2022’de ilk 20’den düşmesini bekliyoruz.

İndirin: Skype (Ücretsiz)

17. Spotify

1.081 milyar indirme

Spotify’ın ilk 20’ye girmesinin 2021’e kadar sürmesi belki de şaşırtıcı.

Son 12 ayda 130 milyondan 160 milyona yükselen ücretli kullanıcı sayısıyla COVID pandemisinden büyük ölçüde yararlanan başka bir şirket. Gerçekten de, sayı 2017’nin başından beri iki katından fazla arttı.

Toplamda 360 milyon kullanıcısı var.

İndir: Spotify (Ücretsiz, abonelik mevcut)

18. Dropbox

1.025 milyar indirme

Dropbox, etrafındaki en iyi bilinen bulut depolama hizmetlerinden biridir. Belgeleri bulutta saklamanıza, bunlara her yerden erişmenize ve diğer kullanıcılarla paylaşmanıza olanak tanır.

İndirin: Dropbox (Ücretsiz, abonelik mevcut)

19. Viber

909 milyon indirme

Viber, anlık mesajlaşma, görüntülü aramalar, 250 kişilik grup sohbetleri ve şifreli iletişim sunar. Uygulama, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki en popüler WhatsApp alternatiflerinden biridir. Asyalı kullanıcılar hala LINE’ı tercih ediyor.

Listedeki bir milyar indirme işaretini henüz kırmayan ilk uygulamadır.

İndir: Viber (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

20. LINE

LINE, Android‘de WhatsApp, Facebook Messenger ve Viber’in ardından dördüncü en popüler anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

Asya, popülaritesinin çoğunu yönlendiriyor. Japonya, Tayvan, Tayland, Kamboçya ve Endonezya’daki en iyi beş iletişim uygulamasından biridir. Ancak uygulama, çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesinde ilk 30’a girmek için mücadele ediyor.

İndirin: LINE (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu