Gezdiğim Yerler

Gezdiğim Yerlerden Adıyaman

Adıyaman ili, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan şirin bir ildir. Adıyaman’da gezilecek yerler; birçok tarihi, turistik ve mesire alanları bulunmaktadır. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Adıyaman, kuzeyinde Malatya, doğusunda Diyarbakır, güneyinde Şanlıurfa ve batısında Kahramanmaraş illeri yer almaktadır.

Eskiden Malatya ilinin ilçesi olan Adıyaman 1 aralık 1954 yılında Malatya ilinden ayrılarak il olmuştur. Adıyaman hem doğu anadolu bölgesi hem de güneydoğu anadolu bölgesi sınırları içerisinde yer aldığından dolayı transit geçiş güzergahına sahiptir.

Ulaşım

Adıyaman’a gelmeniz için Türkiye’nin bir çok yerinden karayolu ile kolayca gelebilirsiniz. Hava ulaşımı olarak sadece İstanbul ve Ankara’da haftanın belirli günlerinde gidiş dönüş seferleri yapılmaktadır. Trenle Adıyaman’a gelmek için, Tren Adıyaman merkeze gitmemektedir. Gölbaşı ilçesinde tren olduğundan dolayı trenle gölşbaşına gelerek ordan dolmuş veya otobüslerle rahatlıkla Adıyaman’a ulaşabilirsiniz.

Turizm

nemrut dağı

Adıyaman’da turizm yok denecek kadar az, o kadar tarihi güzelliklere sahip olan bir il için çok utanç verici bir durum. Nemrut Dağı UNESCO tarafından Dünya miras listesinde yer almaktadır. Az da olsa Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turistler Nemrut Dağına uğramadan gitmezler. Aslında Adıyaman tarih ve turizm olarak keşfedilmeyi bekleyen nice güzelliklere sahiptir.

Bir çok yerli ve yabancı turist, Nemrut dağını ziyaret ettiklerinde genellikle bir gece orda kalırlar. Nemut dağında güneşin doğuşunu izlemek ayrı bir güzellik katmaktadır.  Nemrut dağını ziyarete gelecekseniz yaz aylarında gelmenizde fayda vardır. Nemrut dağında ilkbaharın sonlarına kadar dağın eteklerinde kar bulunmaktadır.

Birgün sizinde yolunuz Adıyaman Nemurt dağına düşecek olursa, Yanınıza battaniye almanız gerekmektedir. Yüksek rakımda olduğundan dolayı yaz aylarında bile havanın soğuk olduğu bir yerdir.

Nemut Dağına Nasıl Gidilir?

Nemut Dağı Adıyaman iline bağlı Kahta İlçesinde yer almaktadır. Adıyamandan dolmuş veya otobüsle kahtaya, veya türkiyenin her yerinden karayolu olarak direk kahta ilçesine ulaşabilirsiniz. Oradan ister kendi araçlarınızla isterseniz tur şirketlerinin araçlarıyla nemrut dağına gidebilirsiniz.

Nemut dağına gitmek için yolun belli kısımlarına kadar araçla, yaklasık 2-2,5km yolu ile yüreyerek gitmeniz gerekmektedir. Bunun yanında Adıyaman’da gezip görebileceğiniz başlıca tarihi ve turistik yerler şunlardır.

Adıyaman Merkezde Bulunan Tarihi Ve Turistik Yerler

 • Adıyaman Müzesi
 • Adıyaman merkezde yer alan Perre Antik Kenti
 • Adıyaman Ulu Cami
 • Adıyaman Yeni Pınar Camii
 • Adıyaman Palanlı Mağaraları
 • Roma çeşmesi
 • Adıyaman kalesi
 • Abuzer Gaffari Türbesi

Kahta İlçesinde Bulunan Tarihi Ve Turistik Yerler

 • Kahta kalesi
 • Cendere köprüsü
 • Karakuş tümülüsü
 • Nemrut dağı
 • Arsemia antik kenti
 • Değirmen Başı

Adıyaman’da Ne Yenir Ne İçilir?

Adıyaman’a gelipte yemek yemeden gitmek olmaz. Adıyaman mutfağı çok geniş bir kitleye sahiptir. Adıyaman’a geldiğinizde her köşede karşınıza çıkacak Meşhur Adıyaman Çiğköftesini muhakkak yemelisiniz. Bunun yanında bir çok yöresel yemekler içli köfte, Besni kebabı, Şıllık tatlısı Adıyaman’nın vazgeçilmez yemeklerindendir.

Diğer gezdiğim yerler için Gezdiğim Yerler kategorisini inceleyebilirsiniz.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu