Blog

Facebook Hesabınız Hacklendi mi? Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Facebook hesabınızın hacklendiğinden şüpheleniyor musunuz? Kesin olarak nasıl öğreneceğinizi ve düzeltmek için izlemeniz gereken adımları öğrenin.

Büyük ihlaller dışında hesapları hacklenen binlerce Facebook kullanıcısının sessiz mücadelesi nadiren manşetlere çıkıyor. Facebook’un kendisi bir sessizlik duvarından başka bir şey sunmuyor. Hesabınızın güvenliğinin ihlal edilmediğinden emin misiniz?

Facebook şifrenizin sızdırıldığından veya hesabınızın ihlal edildiğinden şüpheleniyorsanız hızlı davranın! Facebook bilgisayar korsanları sizi hesabınızdan kilitleyebilir ve arkadaşlarınızı ve ailenizi rahatsız edebilir. Facebook hesabınızı şimdi güvenceye alın ve çok geç olmadan geri alın. Size nasıl olduğunu göstereceğiz.

Facebook Hesabınızın Hacklendiğini Nasıl Anlarsınız?

Peki, Facebook hesabınızın saldırıya uğradığını nasıl anlarsınız? Bir Facebook korsanı hesabınıza girmeyi başarırsa, iz bırakacaktır.

İzleri kontrol etmek için Facebook hesabınıza giriş yapın ve Hesap menüsünü genişletmek için sağ üstteki ok işaretine tıklayın. Bu menüden Ayarlar ve gizlilik > Ayarlar’ı seçin ve Güvenlik ve Giriş’e gidin.

En üstte, Facebook hesabınıza en son giriş yaptığınız cihazların ve aktif oldukları zamanların bir listesini göreceksiniz.

facebook hackleme

Bu listeyi genişletmek ve eski oturumları incelemek için Daha Fazlasını Gör’e tıklayın .

Hesabınızın saldırıya uğramış olabileceğine dair diğer işaretler şunlardır:

  • Parolanız, e-posta adresiniz, telefon numaranız veya adınız dahil olmak üzere kişisel verileriniz üçüncü bir tarafça değiştirildi. Ayarlar > Genel içinde , tam İletişim bilgilerinizi kontrol edin, yani genişletmek için ilgili alana tıklayın. Hesabınızla ilişkili tüm telefon numaralarını Ayarlar > Mobil altında görebilirsiniz .
  • Siz istemeden hesabınızdan arkadaşlık istekleri ve özel mesajlar gönderildi. Ayarlar içinde , Facebook Bilgileriniz > Bilgilerinize Erişin seçeneğine gidin ve oradaki çeşitli ayrıntılara bakın.
  • Zaman tüneliniz, eklemediğiniz veya izin vermediğiniz gönderiler içeriyor. Zaman çizelgenizi görmek için sağ üstteki profil resminize tıklayın veya orada göremiyorsanız hamburger menü simgesine tıklayın, ardından resminizi sol üstte görmelisiniz.

Tavsiye

 Spotify veya Instagram gibi diğer uygulamalara giriş yapmmak için Facebook kullanıyorsanız,
 bu üçüncü taraf hesaplarının güvenliğini sağlamak için ilgili girişleri değiştirmenizi
 veya Facebook güvenliğinizi sıkılaştırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Girişlerinizde herhangi bir şüpheli etkinlik tespit ederseniz veya bu diğer işaretlerden bir veya daha fazlasını gördüyseniz, yapmanız gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Facebook Hesabınız Hacklendiyse Yapılması Gerekenler Nelerdir?

1 A. Facebook Parolanızı Değiştirin

Facebook şifrenizi hackerler değiştirmediyse çok şanslısınız! Şüpheli oturumlardan çıkış yapmadan hemen önce şifrenizi güncelleyin.

Ayarlar > Güvenlik ve Giriş altında, Giriş’e gidin ve Şifreyi değiştir’i tıklayın . Mevcut şifrenizi girin, güçlü bir yeni şifre belirleyin ve Değişiklikleri Kaydet ‘i tıklayın.

Ardından, diğer cihazları gözden geçirmenizi veya Oturumu açık tutmanızı sağlayan bir Parola Değiştirildi onay penceresi görmelisiniz . İlkini seçin ve Devam’ı tıklayın.

Facebook Oturumlarından Çıkış Yap

Parolanızı değiştirdikten sonra, Giriş Yaptığınız Yer’e geri dönün. Listeyi genişlettikten sonra ya üç dikey noktayı tıklayarak bireysel oturumlardan Çıkış Yapın ya da sağ alttaki Tüm Oturumlardan Çıkış Yap seçeneğine tıklayın.

Dikkat

Bunu yalnızca tekrar oturum açabileceğinizden eminseniz yapın.

İletişim bilgileriniz ve güvenlik ayarlarınızın güncel olması koşuluyla, oturumu tamamen kapatmanızı öneririz. Tekrar oturum açma yönteminizi tehlikeye atmak istemezsiniz. Emin değilseniz, şüpheli görünen tüm son oturumlardan manuel olarak çıkış yapın.

Hesabını güvence altına al

Ayrıca, bireysel oturumları Siz Değilmisiniz olarak ayırma seçeneğiniz de vardır. Bu, o oturumun ayrıntılarını gösteren bir açılır pencere açacaktır.

Konumu, cihazı ve son etkinliği tanımıyorsanız Güvenli Hesap’a tıklayın. Hesabınızın güvenliğini sağlamak için adım adım otomatik bir süreci tetiklemek için Başlayın’a tıklayın.

İşiniz bittiğinde, feed’inize geri gönderileceksiniz. Hâlâ hesabınızın güvenliğinin ihlal edildiğini düşünüyorsanız 3. Adıma geçin.

1b. Facebook Şifrenizi Sıfırlayın

Bilgisayar korsanı şifrenizi değiştirdiyse ve Facebook hesabınızı kurtarmanız gerekiyorsa, hızlı davranın. Erişimi yeniden kazanmayı deneyin. Parolanızı mı unuttunuz ? Facebook girişinin altındaki bağlantıyı göreceksiniz.

Bu, şifrenizi birkaç yolla almanızı sağlar. İlk olarak, Hesabınızı Bulmanız gerekir. Facebook’a kaydolmak için kullandığınız e-posta adresini veya eklediğiniz herhangi bir ikincil e-posta adresini ve telefon numaranızı girebilirsiniz.

Faydalı Bilgi

Bilgisayar korsanı e-posta adresinizi değiştirmişse, 
orijinal adrese bir mesaj almış olmalısınız. Değişikliği geri almanıza ve hesabınızın
güvenliğini sağlamanıza izin verecek özel bir bağlantı içerdiği için bu mesajı bulun.

Benim durumumda Facebook, hesabıma eklediğim e-posta adreslerinden herhangi birine bir kurtarma kodu göndermeyi teklif etti. Birden çok yedek e-posta adresi belirtmenizi önemle tavsiye ederiz. En azından güçlü bir parola kullanarak ve ideal olarak e-posta hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek bu hesapları eşit derecede güvende tutmanız gerektiğini unutmayın

Artık bunlara erişiminiz yok mu ? bağlantı buysa. Facebook, kimliğinizi doğrulamak için size nasıl ulaşabileceklerini soracaktır. Bu biraz zaman alabilir. Hesabınıza erişimi olan Facebook korsanının onu kötüye kullandığını düşünüyorsanız 2. adıma geçin.

2. Facebook Hesabınızın Hacklendiğini Bildirin

Hesabınız saldırıya uğramamışsa, ancak arkadaşlarınıza reklamlar ve spam gönderiyorsa, Facebook.com/hacked/ adresini kullanarak hesabı güvenliği ihlal edilmiş olarak Facebook’a bildirmelisiniz.

Bunu, bir kimlik avı saldırısı yoluyla hesabınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda da kullanabilirsiniz. Facebook, hesabınıza erişimi kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

3. Şüpheli Uygulamaları Kaldırın

Çoğu zaman, hesabınızı rastgele hackleyen kötü bir insan değildir. Az önce hesabınızı ele geçiren kötü niyetli bir Facebook uygulamasına erişim izni vermiş olabilirsiniz.

Şüpheli uygulamaları kaldırmak için Ayarlar > Uygulamalar ve Web Siteleri’ne gidin ve listeyi gözden geçirin. Etkin uygulamalar ve web sitelerinin listesini genişletmek için Daha Fazlasını Gör’e tıklayın, kaldırmak istediğiniz uygulamalar veya web sitelerine bir onay işareti koyun, sağ üstteki Kaldır düğmesini tıklayın.

Ayrıca Süresi Dolan tüm uygulamaları ve web sitelerini kaldırmanızı öneririz.

Alternatif olarak, Görüntüle ve Düzenle bağlantısını tıklayın ve uygulamanın görünürlüğü, kişisel bilgilerinize erişim ve gerçekleştirebileceği işlemler gibi seçenekleri içeren uygulamanın izinlerini değiştirin.

4. Facebook Hesabınızın Kontrolünü Yapın

Saldırıya uğramış Facebook hesabınızın kontrolünü yeniden kazanmak ve daha fazla hasarı önlemek için elinizden gelen her şeyi yaptıktan sonra, neler olup bittiği hakkında arkadaşlarınızı ve ailenizi bilgilendirin.

Bu, bilgisayar korsanının hesabınızı insanlara ulaşmak için kullanması durumunda bir önlem adımıdır. Şu anda hesabınıza erişemiyorsanız, Facebook arkadaşlarınızla diğer sosyal ağlar üzerinden, e-posta yoluyla iletişime geçin veya ortak bir arkadaşınızın onları Facebook üzerinden bilgilendirmesini sağlayın.

Facebook’un Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarını Düzeltme

Kontrol tekrar sizde olduğunda, Facebook ayarlarınızı gözden geçirmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

  • Ayarlar > Genel altında , iletişim bilgilerinizi güncelleyin ve erişiminiz olan ek e-posta adresleri veya cep telefonu numaraları ekleyin. Aynı şekilde, artık erişiminiz olmayanları da kaldırın.
  • Tanınmayan girişler, iki faktörlü kimlik doğrulama ile ilgili uyarılar da dahil olmak üzere ekstra güvenlik önlemleri ayarlamak için Ayarlar > Güvenlik ve Giriş’e gidin ve hesabınızın kilitlenmesi durumunda hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olabilecek üç ila beş güvenilir arkadaş seçin.
  • Ayarlar > Gizlilik altında , size uygun olan gizlilik ayarlarını seçin. Gelecekteki gönderilerinizi yalnızca arkadaşlarınızın görmesine izin vermenizi ve geçmiş gönderilerin görünürlüğünü geriye dönük olarak sınırlamanızı öneririz.

Hesaplarınızdan herhangi birinde etkinleştirebileceğiniz en önemli güvenlik özelliğinin iki faktörlü kimlik doğrulama olduğunu unutmayın. Bu özelliği sunan sosyal hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulama kurmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Facebook ile Microsoft Authenticator ve Google Authenticator’ı kullanabilirsiniz.

Facebook Hesabınızı Nasıl Güvende Tutarsınız?

Bir kez saldırıya uğradığınızda, yaptığınız tüm hataları öğrenmek zorunda kalırsınız. Ve umarım, onları bir daha asla yapmazsın.

Bilgisayar korsanlarının gizliliğinize nasıl saldırabileceğini ve kendinizi onlara karşı nasıl koruyacağınızı öğrenmenin zamanı geldi. Bilgisayar korsanları asla gelişmeyi bırakmaz, bu nedenle taktikleri hakkındaki bilginizin devam etmesi gerekir.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu