Blog

E-Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?

e-arşiv ve e-fatura nasıl kesilir?

Bilindiği üzere 01.01.2020 tarihi itibariyle gerçek ve tüzel kişilerde E-arşiv ve E-fatura dönemi zorunlu olarak başlamıştır. Peki e-arşiv fatura nasıl kesilir?

Birçok gerçek ve tüzel kişi E-arşiv fatura ve E-fatura hakkında detaylı bilgiye sahip olmadıklarından dolayı sorun yaşamaktadırlar. Yunus AKIN olarak bu sorunu ortadan kaldırmak için kullanıcılarımıza E-arşiv ve E fatura kesimi hakkında detaylı bilgi vereceğiz

E-arşiv Fatura Nedir?

E-arşiv fatura; 01.01.2020 tarihi itibari ile elektronik ortamda fatura kesmek demektedir. Peki bu e-arşiv fatura nasıl kesilir? Aşağıdaki adımları izleyerek kolayca faturanızı kesebilirsiniz.

Öncelikle fatura kesmeye başlamadan önce, gelir idaresinden almış olduğunuz kullanıcı ve şifrenizi unutmayınız. Herhangi bir şifreniz yok ise şifre alımı için başvuru yapmanız gerekmektedir. Çünkü kullanıcı adı ve şifre olmadan E-arşive ve E-fatura kesmeniz söz konusu değildir.

Kullanıcı adı ve şifrenizi aldıktan sonra;  https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html adresini tıklayarak açılacak  sayfada kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız. Sol üst kısımda bulunan modül menüsü görünecektir. Oradan e-arşiv fatura modülünü seçin.

Üst sol tarafta bulunan belge işlemlerini tıklayarak menüde 5.000/30000 fatura oluştur ve 5.000/30000 menüsü karşınıza çıkacaktır. Orada 5.000/30000 fatura oluştur seçeneğini tıkladıktan sonra fatura kesme işlemine başlayabiliriz.

Orada göründüğü gibi keseceğiniz fatura ilgili bazı detaylar vermektedir.  Faturanın kesileceği döviz cinsi, Fatura tipi gibi detaylar yer almaktadır. Normal satış yapacağımızdan dolayı döviz cinsiniz TL fatura tipini ise SATIŞ olarak belirliyoruz.

VKN/TCKN * alanına firmanın kimlik bilgilerini yazdıktan sonra firmaya ait unvan karşınıza çıkacaktır. Burada adres bilgilerini girerek firma bilgilerini tamamlamış oluyoruz. Aşağıya indiğimizde orada satır ekle sekmesini göreceksiniz.

Satır ekle sekmesini tıklayın ve gerekli alanları doldurunuz. Burada dikkat etmeniz gerek bir nokta var faturasını keseceğiniz ürünün kdv oranını doğru bir şekilde yazmak. Ürününüz hangi kdv grubuna giriyorsa o kdv oranını seçerek fatura oluştur sekmesine tıklayın.

Faturayı onaylamadan önce son kez bakıp herhangi bir hatanın olup olmadığını kontrol etmek için, sol üst menüde 5.000/30000 taslaklar menüsü göreceksiniz. Oradan kesmiş olduğunuz faturayı görüntüleyerek herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kontrol ettikten sonra orta kısımda GİB imza menüsüne tıklayınız. Sisteme hangi numara kayıtlı ise o numaraya SMS gidecektir. Gelen SMS gerekli alana girdikten sonra faturanız onaylanmıştır. Artık bu fatura üzerinde herhangi bir değişiklik yapamazsınız. (Bu Uygulama Sadece E-Arşiv Faturalar için geçerlidir. E-faturalarda Böyle bir uygulama söz konusu değildir.)

e-Arşiv fatura Kesmeme Cezası 2021

Gelir idaresi başkanlığı, kaçakçılığın ve vergi kaçırmanın önünü kesmekte kararlı görünmektedir. Bu nedenle e-arşiv ve e-fatura sistemine geçmeyi zorunluk hale getirdi. Peki e-arşiv faturalarda ceza var mıdır? sorusunu sizler için cevaplayacağım. e-Arşiv faturada cezaya neden olan etkenler şunlardır.

  • e-arşiv fatura kesmeme
  • e-arşiv faturtanın muhasebe kayıtlarına işlenmemesi
  • Yanlış beyan verilmesi gibi durumlarda
  • Hiç düzenlenmemiş sayılması halinde her bir fatura için 380 TL usulsüzlük cezası kesilir.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba e-arşiv fatura alt limiti 2000 tl olarak güncellenmiştir. Yakın zamanda daha da düşecek alt limit firmaların sisteme dahil olması gerekiyor artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu