Blog

Doğalgaz Faturası Nasıl Az Gelir?

Bugünkü makalemde son günlerde yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarından dolayı bir çok kişi ve esnaf mağdur duruma düşmüştür. Bu yapılan doğalgaz zammına istinaden acaba tekrar soba kullanmaya başlasam mı? diye düşündüm. Yapmış olduğum hesaplamalarda doğalgaz faturası ne kadar çok gelse de soba kullanımından daha az maliyetli olduğunu anladım.

Türkiye’de büyük bir enerji sıkıntısı olduğu kessin gibi görünmektedir. İran devletinin doğalgaz akşını durdurmasından dolayı yaklaşık 2 hafta önce Türkiye geneli tüm organize bölgelerine 3 gün arayla elektrik verilmesi yasaklanmıştı. Bu durumda organizede faaliyet gösteren tüm fabrika ve işletmeler üç gün boyunca çalışmamışlardı.

Sosyal medyada takipçilerimin bir çoğu yüksek elektrik ve doğalgaz faturalarını paylaşmaya başladılar. Ben de bunun hakkında detaylı bir makale yazmaya karar verdim. Doğalgaz faturam yüksek geldi, doğalgaz faturası nasıl az gelir soruları hakkında yapmış olduğum ufak araştırmaları sizlerle paylaşacağım.

Doğalgaz Faturası Neden Yüksek Gelir?

Doğalgaz faturalarının yüksek gelmesinin en büyük nedenlerinden biri ikamet ettiğiniz yein (evin) izalasyon ve yalıtımı olmamamasıdır. Bu da yüksek doğalgaz faturası gelmesine neden olur. Doğalgaz faturanızın az gelmesi için yapılması gerekenler başlıca şunlardır.

Doğalgaz Faturası Nasıl Az Gelir?

doğalgaz faturası nasıl az gelir

  • İkamet ettiğiniz yerde izalasyon ve yalıtımın olmasına dikkat ediniz
  • Kullanmış olduğunuz kombinin kalitesi
  • Kobi ayarlarıyla sürekli oynamamak
  • Yoğuşmalı kombi kullanımı
  • Ara katlarda ikamet etmek (Alt ve üst katlarda yanan doğalgaz sizin az doğalgaz tüketmenize neden olur)
  • Güneş enerjiniz varsa (güneşli günlerde doğalgaz suyunu devre dışı bırakın)
  • 2 Yılda bir kombi ve petek bakım ve temizliği yapılmalıdır.
  • Kombi ve petek ayarlarının doğru bir şekilde yapılması

Yukarıda yazılanları dikkate aldığınız taktirde bir sonraki ay doğalgaz faturalarında azalma göreceksiniz. Daha önce yazmış olduğum düşük elektrik faturası için yapılması gerekenler konulu makalemi inceleyebilirsiniz.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu