Wordpress

Dahili Sunucu Hatası Çözümü ( Resimli Anlatım)

Belki de yeni başlayan birinin karşılaşabileceği en kafa karıştırıcı WordPress hatası “Dahili Sunucu Hatası” veya bazen “500 internal server error hatası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hata genellikle yanlış bir şey olduğunda ortaya çıkar, ancak sunucu sorunun nerede olduğunu belirleyemez. Hata mesajı, hatayı nerede aramanız gerektiğini göstermediğinden, bunu çözmek büyük ölçüde size kalmış.

500 Dahili Sunucu Hatası Nasıl Düzeltilir?

WordPress’te 500 dahili sunucu hatası mı görüyorsunuz? Dahili sunucu hatası, en yaygın WordPress hatalarından biridir. Hata başka bir bilgi vermediğinden, yeni başlayanların çoğu bunu oldukça sinir bozucu buluyor. Bu yazıda, WordPress’te dahili sunucu hatasını nasıl kolayca düzelteceğinizi göstereceğiz.

Dahili Sunucu Hatası Neden Olur?

Dahili sunucu hatası WordPress‘e özgü değildir. Bir web sunucusunda çalışan herhangi bir web sitesinde olabilir. Bu hatanın genel doğası gereği, geliştiriciye hiçbir şey söylemez.

Dahili bir sunucu hatasının nasıl düzeltileceğini sormak, doktorunuza ağrının nerede olduğunu söylemeden ağrıyı nasıl gidereceğini sormak gibidir.

dahili sunucu hatası

WordPress’teki dahili sunucu hatasına genellikle eklenti veya tema işlevleri neden olur. WordPress‘te bildiğimiz dahili sunucu hatasının diğer olası nedenleri şunlardır: bozuk .htaccess dosyası ve PHP bellek sınırıdır. Ayrıca , sitenin geri kalanı iyi çalışırken, yalnızca yönetici alanına erişmeye çalıştığınızda dahili sunucu hatasının göründüğünü duyduk.

Bozuk .htaccess Dosyasını Kontrol Etme

WordPress’teki dahili sunucu hatasını giderirken yapmanız gereken ilk şey, bozuk .htaccess dosyasını kontrol etmektir. Bunu main dosyanızın adını değiştirerek yapabilirsiniz. htaccess dosyasını .htaccess_old gibi bir şeye dönüştürün. .htaccess dosyasını yeniden adlandırmak için , barındırma hesabınızın cPanel panosunda FTP veya Dosya Yöneticisi uygulamasını kullanarak sitenize giriş yapmanız gerekir. Bağlandıktan sonra, .htaccess dosyası wp-content, wp-admin ve wp-includes gibi klasörleri göreceğiniz aynı dizinde bulunacaktır.

.htaccess düzeltme

htaccess dosyasını yeniden adlandırdıktan sonra, bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için sitenizi ziyaret etmeyi deneyin. Eğer öyleyse, dahili sunucu hatasını düzelttiğiniz için arkanıza yaslanın. Diğer işlemlere geçmeden önce WordPress admin alanında Ayarlar » Kalıcı Bağlantılar sayfasına gittiğinizden ve herhangi bir değişiklik yapmadan kaydet butonuna tıkladığınızdan emin olun . Bu, gönderi sayfalarınızın 404 hatası döndürmemesini sağlamak için uygun yeniden yazma kurallarına sahip yeni bir .htaccess dosyası oluşturacaktır .

Bozuk .htaccess dosyası çözümünü kontrol etmek sizin için işe yaramadıysa, bu makaleyi okumaya devam etmeniz gerekir.

PHP Bellek Sınırını Artırma

PHP bellek sınırınızı aştığınızda bazen dahili sunucu hatası meydana gelebilir. Yalnızca WordPress yöneticinize giriş yapmaya veya wp-admin’inize bir resim yüklemeye çalıştığınızda dahili sunucu hatasını görüyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bellek sınırını artırmalısınız:

  1. php.ini adında boş bir metin dosyası oluşturun
  2. Bu kodu buraya yapıştırın: memory=64MB
  3. Dosya ‘yı kaydet
  4. FTP kullanarak /wp-admin/ klasörünüze yükleyin

Birkaç kullanıcı, yukarıdakileri yapmanın onlar için yönetici tarafı sorununu çözdüğünü söyledi. Bellek sınırını artırmak sorunu sizin için çözdüyse, sorunu yalnızca geçici olarak düzeltmişsinizdir. Hala hafıza limitinizi tüketen nedeni bulmanız gerekiyor. Bu, kötü kodlanmış bir eklenti veya hatta bir tema işlevi olabilir. Kesin tanıyı bulmanıza yardımcı olması için hosting şirketinizden sunucu günlüklerine bakmasını istemenizi şiddetle tavsiye ederiz . PHP bellek sınırını artırmak sorunu sizin için çözmediyse, biraz daha sorun giderme aşamasındasınız.

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakmak

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, bu hata büyük olasılıkla belirli bir eklentiden kaynaklanıyordur. Birbiriyle iyi oynamayan eklentilerin bir kombinasyonu olması da mümkündür. Ne yazık ki, bunu bulmanın kolay bir yolu yok. Tüm WordPress eklentilerini bir kerede devre dışı bırakmanız gerekir. Tüm eklentileri devre dışı bırakmak hatayı düzelttiyse, hataya neden olan eklentilerden biri olduğunu bilirsiniz.

WordPress yönetici alanına gidin ve ‘Eklentiler’i tıklayın. Şimdi, soruna neden olanı bulana kadar her seferinde bir eklentiyi yeniden etkinleştirmeniz gerekiyor. Bu eklentiden kurtulun ve hatayı eklenti yapımcısına bildirin.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu