Teknoloji

CPU Nedir ve Ne İşe Yarar?

Hesaplama kısaltmaları kafa karıştırıcıdır. CPU nedir? Ve dört veya çift çekirdekli bir işlemciye ihtiyacım var mı? AMD mi yoksa Intel mi? Farkı açıklamaya yardımcı olmak için buradayız!

Kısaltmalar, heyecan verici teknolojinin inanılmaz derecede kafa karıştırıcı görünmesini sağlamak için teknoloji dünyasının en sevilen yoludur. Yeni bir PC veya dizüstü bilgisayar ararken, özellikler, parlak yeni cihazda bulmayı bekleyebileceğiniz CPU türünden bahsedecektir. Sinir bozucu bir şekilde, bunun neden bu kadar önemli olduğunu size neredeyse her zaman söyleyemezler.

AMD ve Intel, çift veya dört çekirdekli ve i3 ve i7 arasındaki kararlarla karşı karşıya kaldığınızda, farkı ve bunun neden önemli olduğunu söylemek zor olabilir. Hangisinin sizin için en iyisi olduğunu bilmek zor olabilir, ancak size yardım etmek için buradayız.

CPU Nedir?

cpu nedir?

Çekirdek İşlem Birimi (CPU) genellikle bilgisayarın beyni olarak adlandırılır. Birkaç işlem biriminden biridir, ancak tartışmasız en temel olanıdır. CPU hesaplamaları, eylemleri gerçekleştirir ve programları çalıştırır.

Daha eski bilgisayarlarda, bu işlevler birden çok işlemciye bölünmüştür. Ancak, üretim ve tasarım iyileştirmeleri, tüm CPU’nun tek bir çipe sığabileceği anlamına gelir. Bu nedenle bazen mikroişlemciler olarak adlandırılan CPU’ları da duyacaksınız.

Bu daha küçük boyutlar, bilgisayarların boyutunu hepsi bir arada cihazlara indirgeyebileceğimiz ve daha ince, daha hafif dizüstü bilgisayarlara sahip olabileceğimiz anlamına geliyordu. Bu güçlü işlemciler, akıllı telefonunuzun performansının da merkezinde yer alır.

CPU Ne İşe Yarar?

İlk CPU’ların sahneye çıkmasından bu yana yıllar içinde birçok gelişme oldu. Buna rağmen, CPU’nun birincil işlevi üç adımdan oluşan aynı kaldı; getir, kodunu çöz ve çalıştır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, getirme bir talimat almayı içerir. Talimat bir dizi sayı olarak temsil edilir ve RAM’den CPU’ya iletilir . Her talimat, herhangi bir işlemin yalnızca küçük bir parçasıdır, bu nedenle CPU’nun hangi talimatın daha sonra geleceğini bilmesi gerekir.

Geçerli talimat adresi bir program sayacı (PC) tarafından tutulur. Bilgisayar ve talimatlar daha sonra bir Talimat Kaydına (IR) yerleştirilir. Daha sonra, PC uzunluğu bir sonraki talimatın adresini referans almak için artırılır.

IR’de bir talimat alınıp depolandığında, CPU talimatı talimat kod çözücü adı verilen bir devreye iletir. Bu, talimatı, eylem için CPU’nun diğer bölümlerine iletilecek sinyallere dönüştürür.

Son adımda, kodu çözülen talimatlar tamamlanacak CPU’nun ilgili bölümlerine gönderilir. Sonuçlar genellikle daha sonraki talimatların bunlara başvurabileceği bir CPU kaydına yazılır. Bunu aslında hesap makinenizdeki hafıza işlevi gibi düşünün.

Çok Çekirdekli CPU’lar Nelerdir?

İlk bilgisayarlar yalnızca tek bir işlemci çekirdeğine sahip olacaktı, bu nedenle CPU bir seferde bir dizi talimatı işlemekle sınırlıydı. Bu nedenle, bu eski bilgisayarlar nispeten yavaştı ve verileri işlemek zaman alan bir işti.

Yıllar geçtikçe, üreticiler tek çekirdekli CPU’ların sınırlarını zorladı, bu nedenle işlemcinin yeteneklerini geliştirmenin başka yollarını aramaya başladılar. Bu nedenle, artık PC pazarlama materyallerini sıklıkla süsleyen çift çekirdekli, dört çekirdekli ve sekiz çekirdekli gibi ifadelere sahip çok çekirdekli işlemcilere sahibiz.

Ancak, ilk göründükleri kadar karmaşık değiller. Örneğin, çift çekirdekli bir işlemci, gerçekten tek bir çip üzerindeki iki ayrı CPU’dur. Şirketler, CPU’yu tamamen yeniden tasarlamak yerine, performansı artırmak için üretim sürecinde iyileştirmeler yaptı.

Daha yakın zamanlarda, işlemci tasarımcıları, tek çekirdekli bir işlemcinin iki çekirdeğe sahipmiş gibi davranmasını sağlayarak performansı daha da artırmanın bir yolunu buldular. Bu, hiper iş parçacığı olarak bilinir ve Intel Core CPU serisinin çoğunda yaygındır.

CPU Spesifikasyonlarını Anlama

Bir CPU’nun nasıl çalıştığını anlamak, özellikle bunu önde gelen markalar ve aralıklar hakkında bir farkındalıkla birleştirirseniz çok önemlidir. Ancak, benzer üst düzey özelliklere sahip birçok seçenek vardır.

Modelleri etkili bir şekilde karşılaştırmanıza yardımcı olmak için bazı ek daha ayrıntılı özellikleri hesaba katabilirsiniz. Bunlar, bilgisayarınız için yeni, modern bir işlemciye yatırım yapma zamanı geldiğinde CPU’lar arasında karar vermenize yardımcı olacaktır.

Mobil ve Masaüstü CPU’lar

Geleneksel olarak bilgisayarlar, sürekli olarak şebeke elektriği ile çalışan büyük, statik, masaüstü elektronik cihazlardı. Ancak artık dizüstü bilgisayarlarımız, akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ve CPU’ları eski bilgisayarlardan daha güçlü olan akıllı ev cihazlarımız var.

Bu geçişi daha taşınabilir bir yaşam tarzına dönüştürmek için cihazlar özel olarak tasarlanmış mobil işlemciler kullanır. Bu CPU’lar, pil ömrünüzü mümkün olduğunca uzatmak için güç tüketimi ve verimlilik için optimize edilmiştir. Sinir bozucu bir şekilde, birçok üretici mobil ve masaüstü işlemcilerini aynı şekilde adlandırdı, ancak farklı aralık numaraları ve son eklerle.

Bir standart olmamasına rağmen, genellikle mobil işlemciler ultra düşük güç için ‘U’, yüksek performanslı grafikler için ‘HQ’ ve performans grafikleri ve hız aşırtma için ‘HK’ olarak etiketlenir. Benzer şekilde, masaüstü CPU’lara hız aşırtma için ‘K’ ve optimize edilmiş güç tüketimi için ‘T’ eklenir.

32 ve 64-bit CPU’lar

İşlemciniz sabit bir veri akışı almıyor. Bunun yerine, verileri kelime olarak bilinen daha küçük parçalar halinde alır. İşlemcinin performansı, bir kelimedeki bit sayısı ile sınırlıdır. 32-bit işlemciler ilk olarak 1940’larda tasarlanmış olsalar da, çok sonrasına kadar pratik hale gelmediler.

1990’lara gelindiğinde, tüketici elektroniğine dahil edilecek kadar uygun fiyatlıydılar ve herkes 32 bitin nispeten geleceğe dönük olacağını varsayıyordu. Ancak Moore Yasası’nın öngördüğü gibi, teknoloji gelişmeye devam etti ve kısa süre sonra 32 bit işlemciler donanım ve yazılımda sınırlayıcı bir faktör oldu. Sonuç olarak, mevcut dünya çapında standart olan 64-bit işlemciler lehine aşamalı olarak kaldırıldılar.

CPU Termal Güç Tasarımı

Termal Güç Tasarımı, CPU’nuzun tüketeceği Watt cinsinden maksimum gücün bir ölçüsüdür. Daha düşük güç tüketimi, elektrik faturalarınız için açıkça iyi olsa da, başka bir şaşırtıcı faydası olabilir; daha az ısı.

CPU Soket Tipi

Tam işlevli bir bilgisayar oluşturmak için CPU’nun anakart aracılığıyla diğer bileşenlere bağlanması gerekir. Bir CPU seçerken, CPU ve anakart soket türlerinin eşleştiğinden emin olmanız gerekir.

L2/L3 Önbellek

L2 ve L3 önbelleği, CPU’nun işleme sırasında kullanması için hızlı bir yerleşik bellektir. Ne kadar çok şeye sahipseniz, CPU’nuz o kadar hızlı performans gösterecektir.

Sıklık

Frekans, işlemcinin çalışma hızını ifade eder. Çok çekirdekli işlemcilerden önce, bireysel CPU’lar arasındaki en önemli performans ölçüsü frekanstı. Özelliklerin eklenmesine rağmen, hala dikkate alınması gereken hayati bir özelliktir. Özellikle, çok hızlı bir çift çekirdekli CPU, örneğin daha yavaş bir dört çekirdekli CPU’dan daha iyi performans gösterebilir.

Operasyonun Beyinleri

CPU, tartışmasız bilgisayarınızın en önemli bileşenidir. Bilgisayarlarla ilişkilendirdiğiniz tüm görevleri gerçekleştirir ve diğer parçalar öncelikle CPU’yu desteklemek için bulunur. Onlarca yıldır aynı yol gösterici ilkeleri izlemesine rağmen, birden çok çekirdek ekleme ve hiper iş parçacığı kullanımı gibi kayda değer gelişmeler oldu.

Birlikte, bilgisayarlarımızı, dizüstü bilgisayarlarımızı, tabletlerimizi, akıllı telefonlarımızı ve bağlı ekipmanlarımızı daha güçlü ve nihayetinde daha değerli hale getiriyorlar. Ancak, mevcut PC’nizi modernize etmeye ve performansı artırmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok yükseltme vardır.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu