Blog

Canon Marka Nasıl Oluştu?

Çok değer verdiğimiz bazı anları yeniden yaşamak mümkün değildir ama ölümsüzleştirmek mümkündür. Güzel anları ölümsüzleştirmenin en güzel yollarından birisi de fotoğraflamaktır. Fotoğraflar, çok kısa bir süre içerisinde büyük değişimler yaşamıştır.

Fotoğraf makineleri ortaya çıktıkları ilk dönemlerde bir fotoğrafı çekmek için yaklaşık 2 saat pozlama yapılıyordu ve bu makineler oldukça büyüktü. Sonraki dönemde elde taşınabilir ve daha kısa süreli pozlama ile çekim yapabilen fotoğraf makineleri ortaya çıktı. Günümüzde ise DSLR denilen fotoğraf makineleri ile anlık çekimler yapılabilmektedir. DSLR fotoğraf makinesi denilince ilk akla gelen markalardan biri de Canon’dur.

Canon’un Tarihçesi

Fotoğrafçılık alanına büyük katkılar sunmuş olan Canon, bir Japon firmasıdır. Canon firmasının ilk temelleri 1930 yılında Kwanon olarak atılmıştır. Ancak resmi kuruluş tarihi Canon adıyla 1937 yılıdır. Kelime olarak “hassasiyet” anlamına gelen Canon, o günden bugüne kadar onlarca fotoğraf makinesi modelini fotoğrafçılara sunmuştur. Günümüzde de hâlihazırda en çok kullanılan fotoğraf makinesi markalarından biridir.

Canon günümüzde faaliyet alanlarını genişleterek yazıcı, faks, mobil ev telefonu, fotoğraf baskı, telsiz ve hesap makinesi gibi ürünlerin de üretimini yapmaktadır. Canon fotoğraf makineleri yüksek görüntü kalitesi ve çoklu modları sayesinde fotoğrafçılık ile uğraşanların gözde markalarından biridir.

Canon 5D Mark IV İnceleme

Canon tarafından piyasaya sürülmüş olan ve bugün halen daha varlığını devam ettiren pek çok fotoğraf makinesi modeli bulunmaktadır.

Bunların içerisinde Canon’un amiral gemilerinden birisi olarak kabul edilen 5D Mark IV ayrı bir yer tutmaktadır. Özellikle profesyonel fotoğrafçıların vazgeçilmezleri arasında yer alan bu makinenin özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • 30,4 megapiksel çözünürlüğe sahip olan sensoru sayesinde her detayı yakalamayı başarabilen 5D Mark IV detayların ayrıntıda gizli olduğunu düşünenler için biçilmiş kaftan.
  • 5D Mark IV düşük şık seviyelerinde bile oldukça hızlı odaklama özelliğine sahiptir. Işığın yeterli olmadığı ortamlarda kolaylıkla netleme ve nesne takibi yapabilen bu makine, yüksek hassasiyet sensörlerine sahiptir.
  • Zorlu koşullarda çekim yapmak isteyenler açısından da en ideal makinelerden biri oaln 5D Mark IV -40 dereceye varan soğukluk derecelerinde bile rahatlıkla çekim yapabilmektedir.

Sıradan makinelerde görülen batarya süzme gibi durumlar, bu makine için söz konusu değildir.

4K Çekim

Film yapımcılığı açısından önemli bir faktör olan 4K çekimler, Canon 5D Mark IV tarafından kullanıcılara sunulan özelliklerden biridir. Sinematik 4K ve Full HD çekim yapabilen bu kamera, film sektörü açısından büyük olanaklar sunmaktadır.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu