Teknoloji

Bitcoin Cash (BCH) Nedir? Nasıl Harcayabilirsiniz?

Bitcoin’i duydunuz ama Bitcoin Cash (BCH) nedir? Daha da önemlisi, nasıl harcayabilirsiniz? Bitcoin Cash, 2017’de piyasaya sürülen bir kripto para birimidir. Kripto, Bitcoin’in ne olması gerektiği ve nasıl çalışması gerektiği konusunda topluluk içindeki farklı görüşlerden kaynaklanan Bitcoin blok zincirinin bir hard fork’undan geldi.

Peki Bitcoin Cash tam olarak nedir? Ve nasıl harcayabilirsiniz?

Bitcoin (BCH) Cash Nedir?

Bitcoin blok zincirinin bir çatalı olan Bitcoin Cash, bazı önemli farklarla Bitcoin ile neredeyse aynıdır. Yani, daha hızlı zincir içi işlemler ve daha düşük ücretler. Bitcoin Cash bazen bir altcoin olarak etiketlenir, ancak bu, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerine uygulanan bir etikettir.

Neden Bitcoin Cash?

Neden Bitcoin Cash?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i piyasaya sürdüğünde, bunun eşler arası elektronik ödeme sistemi olarak işlev görmesinin amaçlandığını açıkça belirtti. Ancak 2017 yılına gelindiğinde, Bitcoin’in aldığı yönün bu olmadığı anlaşılmıştı. Bitcoin’in değişken doğası, giderek artan sıkışık bir ağla birleştiğinde, uzun işlem sürelerine ve yüksek ücretlere çevrildi.

Bu nedenle, Bitcoin topluluğundan bir grup madenci ve geliştirici, Bitcoin’in eksikliklerini gidermek için Bitcoin Cash’i yarattı. Nasıl? Blok boyutunu 32MB’a yükselterek, bu da her bloğun daha fazla işleme sığabileceği anlamına gelir.

Bugün bir Bitcoin işlemi yaklaşık 10 dakika sürebilirken, Bitcoin Cash ağındaki bir işlem sadece 2 dakika kadar sürüyor. Ayrıca Bitcoin Cash işlem ücretleri sadece 20 sent civarında. Bu, Bitcoin Cash’i eşler arası elektronik ödeme sistemi olarak daha uygun hale getirir.

Bitcoin Cash Nasıl Harcayabilirsiniz?

Bitcoin Cash Nasıl Harcayabilirsiniz?

Kripto para birimleri henüz yaygın olarak benimsenmemiş olsa da, Bitcoin Cash’inizi fiat para birimine dönüştürmeye gerek kalmadan harcamanın bazı yerleri ve yolları vardır.

Bitcoin Cash’inizi Online Harcama

Şu anda Bitcoin Cash’i kabul eden birçok çevrimiçi mağaza var. Bitcoin Cash’i kabul eden çevrimiçi mağazaların tam listesine Acceptbitcoin.cash adresinden göz atabilirsiniz.

Bitcoin Cash’inizi Mağazalarda Harcama

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kripto para biriminin benimsenmesi artmaya devam ederken, Bitcoin Cash’inizi doğrudan harcayabileceğiniz bazı mağazalar zaten var. Hangi mağazaların size yakın olduğunu görmek için bu haritaya göz atabilirsiniz.

Bitcoin Cash Banka Kartları

Bitcoin Cash, eşler arası bir elektronik ödeme sistemi olarak tasarlansa da, hala yaygın olarak benimsenmekten uzaktır. Bu nedenle, bir mağaza veya tüccar Bitcoin Cash’i kabul etmezse, ödemenin başka bir yolunu bulmanız gerekir.

Ancak, Coinbase ve Wirex dahil olmak üzere Bitcoin Cash’i destekleyen kripto banka kartları veren bazı sağlayıcılar varBunlar ön ödemeli banka kartları gibi çalışır ve kredi kartlarının kabul edildiği her yerde kullanılabilir.

Bitcoin Cash Hakkında

Bitcoin Cash bazen sadece bir Bitcoin klonu olarak etiketlense de, Bitcoin Cash’in Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i amaçladığı şey olduğuna inananlar var. Her şey düşünüldüğünde, daha hızlı işlem süresi ve daha düşük ücretler, her iki kripto para biriminin de kullanım şekillerini etkili bir şekilde farklı kılıyor.

Bitcoin Cash hala en popüler kripto para birimlerinden biri olmaya devam ediyor ve kendi Bitcoin Cash’inizi harcayabileceğiniz birçok yer var.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu