Blog

Balina Kusmuğu ( Ambergris) Nedir? Ne İşe Yarar

Son dönemlerde çok konuşulan balina kusmuğu fiyatıyla herkesi şaşırtıyor. Balina kusmuğu farklı sektörlerde kullanılması nedeniyle oldukça değerli bir ürün olarak satılıyor. Sadece balina üretebildiği için ulaşılması zor üretimi kısıtlı olan ambergris özellikle koku sektöründe oldukça fazla kullanılıyor. Peki, ambergris adıyla bilinen balina kusmuğu nedir? Balina kusmuğu ne işe yarar, özellikleri nelerdir?

Malumunuz geçenlerde bir habere rastladım. Mersin limanında değeri 10 milyon TL olan balina kusmuğu (ambergris) yakalamışlardı. Şuana kadar balina kusmuğunun bu kadar değerli olduğu hakkında hiç bir bilgim yoktu. Bırakın değerini öyle birşeyin var olduğundan haberim bile yoktu.

Bu haberi görene kadar sıradan insan ve hayvan kusmuğu gibi geliyordu. Doğal yollarla meydana gelen bir şeye neden yasak getirildiği konusunda konusunda da bir fikrim yok açıkçası. Balina kusmuğu neden yasak canlılar üzerinde sağlık açısında herhangi bir olumsuz etkisi oluğu da görülmemektedir.

Balina Kusmuğu ( Ambergris) Nedir?

Balina Kusmuğu ( Ambergris) Nedir?

Balina kusmuğu deniz ve okyanus derinliklerinde nadiren bulunan, ve farkı sektorlerde kullanmaktadır. Kokusunun hoş olduğundan dolayı daha çok koku sektorunde kullanılmaktadır. Şimdi diyebilirsiniz balina kusmuğu güzel kokarmı koklayanlar kokunun güzel olduğunu söylemektedirler.

Balina Kusmuğu Ne İşe Yarar

Balina Kusmuğu Ne İşe Yarar

Rengi siyah veya gri olabilen yanıcı ve çok değerli bir maddedir. Balinanın sindirim sisteminde üretilen bu madde, sivri ve sert cisimlerin bağırsaklarda kaymasını sağlıyor. İlk üretildiğinde, dışkı kokan amber sonradan tazeleyici esanslara sahip güçlü bir kimyasala dönüşüyor.

Balina kusmuğu ne kadar değerli?

Balina kusmuğu ne kadar değerli?

Balina Kusmuğu doğal bir madde olduğundan kimyasal reaksiyonlardan daha kuvvetlidir. Parfümün kalıcılığının da artmasına neden olan amberi bu nedenle pahalıya satılır. Daha çok Atlantik Okyanusu’na sahili bulunan Brezilya, Maldivler, Yeni Zelanda gibi ülkelerde denk gelir.

Balina Kusmuğu Nelerde Kullanılır?

Pahalı parfümlerin vazgeçilmez maddelerinden biri olan amber, balinaların dışkısı dışarı atılır ama bazen o kadar büyük olur ki sindirim sisteminden geçemez ve balina o dışkıyı kusarak dışarı atar. O kusmuk topları okyanus yüzeyinde görülürken, bazen de kıyıya vurduğu görülür. Kaynak: Yasemin.com

 

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu