Blog

Apple’dan Rusya’ya yaptırım!

Bir çok ülkenin ve ünlü markaların daha önce Rusya’ya Ukrayna savaşından dolayı yaptırım uygulama kararı almışlardı. Buna bir yenisi olarak ABD’li teknoloji devi, Apple Rusya’ya yönelik aldığı kararlar kapsamında, Rus medya kuruluşları RT ve Sputnik’in mobil uygulamalarını da uygulama mağazası App Store’dan kaldırdı.

 

Rusya merkezli bu medya kuruluşlarının mobil uygulamalarına artık App Store’dan erişilemiyor. Bu uygulamaları indirmek isteyen kullanıcılar, Türkiye’de de “Bu öğe artık mevcut değil” uyarısı ile karşılaşıyor. Apple Pay başta olmak üzere diğer Apple hizmetlerin de sınırlandırıldığı belirtildi.

Rusya’da iPhone, Apple Watch ya da MacBook satın almak için şirketin internet sitesine giren kullanıcılara bu ürünlerin teslimatının mümkün olmadığı uyarısı çıkıyor.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mikhailo Fedorov, bu haftanın başında Apple CEO’su Tim Cook’a gönderdiği mektupta şirketin ürünlerinin satışının Rusya’da engellenmesini istemişti.

Bu yaşanan gelişmelerden dolayı bir çok ülke ve firmalar Rusya’ya yaptırım yapacaklarını açıklayarak, yaptırımların devam edeceği açıklanmıştı.

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu