Blog

Android Cihazlarda Linux Nasıl Çalıştırılır?

Android cihazlarda Linux çalıştırmak ister misiniz? Telefonunuzda çalışan bir Linux masaüstünü elde etmek için hem root’suz hem de rootlu cihazlar için yöntemler.

Bunu okuyorsanız, muhtemelen daha önce Linux kullanmışsınızdır ve neredeyse her donanımda çalıştığını biliyorsunuzdur. Bu arada, cebinizde bir telefonunuz var ve onun çok yönlü olduğunu biliyorsunuz. Peki Android telefonunuz Linux çalıştırabilir mi? Evet yapabilir. İşte Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde Linux çalıştırma hakkında bilmeniz gerekenler.

Android Zaten Linux Değil mi?

Android, bir cihazın donanımıyla arayüz oluşturan bir yazılım yığını olan Linux çekirdeği üzerine kurulmuştur. Temel olarak, bir işletim sisteminin bir PC, bir akıllı telefon veya başka bir donanım olsun, cihazla iletişim kurmasını sağlar.

Linux işletim sistemi gerçekten GNU/Linux olarak adlandırılmalıdır. Ancak zamanla, “Linux” kelimesi, çeşitli işletim sistemlerinin yanı sıra çekirdeği de birbirinin yerine tanımlar hale geldi. Bunlara Arch Linux, Ubuntu, Gentoo ve diğerleri dahildir.

Yani Android, Linux çekirdeğini kullanırken, bir masaüstü ortamı sunmaz. Android için Linux kurmanın yollarını düşünürken çoğu insanın düşündüğü şey budur.

Neden Android Cihazınıza Linux Kurmalısınız?

Öyleyse neden Android telefonunuzda veya tabletinizde bir Linux masaüstü ortamının kurulmasını isteyebilirsiniz?

Android’de bulunmayan bir uygulamayı çalıştırmak isteyebilirsiniz. Ancak çoğu durumda, bir tür masaüstü ortamına erişmek isteyeceksiniz. Belki canlandırmak istediğiniz yedek bir Android tabletiniz vardır ve üzerine Linux kurmak bunu yapmanın iyi bir yoludur.

Mevcut Android cihazlar, PC benzeri bir deneyim için ideal donanıma sahiptir ve Linux kurmak bunu etkinleştirmenin harika bir yoludur.

Elbette Linux’ta yapmak istediğiniz görevlerin Android’de de çalıştığını görebilirsiniz. Sizi geride tutan tek engel, eşzamanlı Android uygulaması çoklu görev olabilir. Neyse ki bu, birçok modern Android cihazının en son işletim sistemi sürümlerinde desteklediği bir özelliktir.

Bir Android telefon veya tablet cihaz üzerinde çalışan Linux’u çalıştırmak kolay değildir. Gelişmiş çoklu görev arıyorsanız, bunun yerine Android’in yeni bir sürümüne yükseltmeyi deneyin.

Telefonum veya Tabletim Linux Çalıştırabilir mi?

Linux’u Android’de çalıştırmak için birkaç seçeneğiniz var. Hangisini kullanmanız gerektiği, Android cihazınızın rootlu olup olmamasına göre belirlenir.

Hemen hemen her durumda, telefonunuz, tabletiniz ve hatta Android TV kutunuz bir Linux masaüstü ortamı çalıştırabilir. Ayrıca Android’e bir Linux komut satırı aracı da yükleyebilirsiniz. Telefonunuzun rootlu (kilidi açık, jailbreak’in Android eşdeğeri) olup olmadığı önemli değil.

Android tabletinize veya telefonunuza Linux yüklemek için aşağıdaki seçenekler mevcuttur:

 • Linux’u Android’e root olmadan kurmak için:
  • Debian Noroot’u
  • KullanıcıLand
  • Andronix
 • Köklü bir Android cihaza Linux kurmak için:
  • Linux Dağıtımını Kullanın
  • Penetrasyon testi için Kali Linux’u kurun

Diğer birkaç yöntem size Android’de Linux veya masaüstü benzeri bir deneyim sağlayacaktır. Bunlara da bakacağız.

Debian Noroot ile Android’de Linux Nasıl Çalıştırılır?

Linux’u en az sorunla telefonunuzda çalıştırmanın en iyi yolu Debian Noroot’tur. Bunu çalıştırmak için Android 4.1 veya daha yenisine ihtiyacınız var.

Debian Noroot’un avantajı, Debian Buster’ı telefonunuza bir uyumluluk katmanıyla kuracak olmasıdır. Bu, Android’i rootlamak zorunda kalmadan Debian uygulamalarını çalıştırmanıza izin verir. Bazı cihazlar için köklenmenin ne kadar zor olabileceği göz önüne alındığında, bu, alacağınız en iyi Linux Android kombinasyonlarından biri olabilir.

Debian Noroot ile performans harika değil, ancak kullanılabilir. Android için Linux yüklerken en iyi sonuçları elde etmek için önce cihazınızı köklendirmeyi düşünün.

İndirin: Debian Noroot (Ücretsiz)

UserLAnd ile Android’de Linux Nasıl Çalıştırılır?

Debian Noroot’a bir alternatif olan UserLAnd, Play Store’dan çeşitli dağıtım seçenekleri sunan bir Android uygulamasıdır. Alpine, Arch, Debian, Kali ve Ubuntu’ya ek olarak bu araç, uygulamaları yüklemenizi sağlar.

Android’e Linux kurmadan önce GIMP, Firefox ve LibreOffice gibi araçları yükleyebilirsiniz. Uygulamayı çalıştırın, izinleri kabul edin ve yüklemek için bir dağıtım seçin. Yüklü Linux sürümünü SSH (komut satırı) üzerinden görüntüleme veya bir VNC uygulaması (masaüstü için) kullanma seçeneği vardır.

Kurulumu ve kullanımı şaşırtıcı derecede basittir. Bu nedenle, Android’de Linux çalıştırmak için bir çözüm arıyorsanız, bunu deneyin.

İndirin: UserLAnd (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

Yunus AKIN

Ben Yunus AKIN Webtasarm ve Grafik tasarım üzerinde çalışmalarım olmaktadır. Müsait olduğum zamanlarda bloğum için içerikler üretmeye çalışıyorum. Daha fazla detay için hakkımda bölümünü inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu